Választási pártszövetség

Bitó László író-publicista is alapítója Bajnai Gordon Haza és Haladás Egyesületének. Kötelességének érezte aktív szerepet vállalni a demokratikus erők összefogásában. Nemrég cikket publikált a „fordított kétfordulós választási győzelem” lehetőségéről. A 168 Óra arról is kérdezte: hogyan tudnak együttműködni a Millával és a Szolidaritással? S mi a cél az Együtt 2014 mozgalommal? SÁNDOR ZSUZSANNA interjúja.

2012. november 20., 13:10

– Királycsinálónak” szegődött Bajnai Gordon mellé?

– Két éve már folyamatosan arról írok: a demokratikus ellenzék csakis egylistás választási összefogással győzheti le Orbán egyeduralmát. Sokáig ez senkit nem érdekelt. Aztán a Fidesz bevezette az egyfordulós választást, ami viszont összefogásra kényszeríti a demokratikus oldalt: vezetésére Bajnain kívül senki sem jelentkezett. Benne felismertem azt, aki képes különböző politikai nézeteket integrálni: megszólíthatja a baloldali, a liberális, sőt a Fideszben csalódott konzervatív szavazókat is. Ő valóban a jogállam és a demokrácia helyreállításáért szeretne tenni, s nem hatalomvágyból vagy anyagi nyereségért tért vissza a közéletbe. Még október 23. előtt kérte, csatlakozzak az egyesületéhez. Elmondta, a Millával és a Szolidaritással létrehozzák az Együtt 2014 mozgalmat. Alig egyórás beszélgetés után igent mondtam.

– A Haza és Haladás Egyesület többi alapítója szakpolitikus. Ön író. Nem lepte meg Bajnai hívása?

– Talán éppen azért hívott, mert nem vagyok szakpolitikus. Noha az „előző életemben”, még az USA-ban közel álltam az egészségügyhöz, húsz éve valóban íróként vagyok jelen idehaza.

– Egyébként nem világos, ki csatlakozhat a mozgalmukhoz. Például bejelentkezett Gyurcsány Ferenc, de úgy tűnik, őt nem fogadják örömmel.

– Én sokra tartom Gyurcsányt. Kiálltam mellette akkor is, amikor annak idején az őszödi beszéde miatt annyian támadták. A koalíció felbomlása után azonban amellett voltam, hogy lépjen vissza. De benne annyi energia van, és olyannyira a szívén viseli az ország sorsát, hogy ezt most sem lenne könnyű megtennie.

– Kuncze Gábor, a Szabadelvű Polgári Egyesület vezetője is elsők között jelezte, hogy csatlakozna. Az Együtt 2014 szervezői azt válaszolták: várni kellene még ezzel. „Ha valaki azt képzeli rólam, hogy majd kérvényt nyújtok be egy ilyen ügyben, akkor az eltévesztette a házszámot” – reagált erre Kuncze. Tisztázzuk: önök összefogást hirdetnek, vagy politikai castingra várnak szereplőket?

– Bárki csatlakozhat, aki demokratának vallja magát. De – mivel az Együtt 2014 a bizonytalan szavazóknak is alternatívát akar nyújtani – jobb lenne, ha elsőként nem a balliberális oldal régi vezetői jelennének meg a színen. Szükség lesz rájuk, ám a politikai pártokra és valahai elnökeikre még „allergiásak” a civilek.

– Csakhogy az Együtt 2014 együttműködési megállapodásában az szerepel: olyan szervezeteket várnak, amelyek szavazóbázissal, programmal rendelkeznek.

– Most leginkább a civil csoportok, létező és alakuló kis pártok csatlakozása segítene, hogy széles társadalmi bázisra épülhessen az összefogás. Miután ez az alap megszilárdul, mondjuk tavaszra, már beléphet egy ellenzéki demokratikus párt anélkül, hogy elriasztóan nagy lábnyomot hagyna rajta. Különben mi nem akarunk szavazótáborokat „lenyúlni”. Inkább minél több most még visszahúzódó szavazót aktivizálni, egy táborba gyűjteni. Lehetséges olyan szövetség, amelyben egyetlen párt identitása sem sérül. Megoldási javaslatként nemrég cikkben is felvetettem a fordított kétfordulós választás lehetőségét.

– Kifejtené a lényegét?

– A Fidesz azért vezette be az egyfordulós választást, hogy a kis pártokat ellehetetlenítse. Mi viszont ezt a következő választást úgy tekinthetjük, mint ahogy eddig a második fordulót, és egy nagy pártszövetséggel megnyerjük. Majd az új kormány helyreállíthatja az alkotmányos jogállamot és a demokratikus választási rendszert. Aztán, mondjuk 2016-ra, kiírhatja a „második fordulót”, amikor a mostani és a még alakuló kis liberális, konzervatív pártok is jó eséllyel indulhatnak, s átléphetik a remélhetőleg 3 százalékra csökkentett küszöböt.

– Nem lehet két évig csak az alkotmányozással foglalkozni. Kormányozni is kell. Másrészt a közös választópárti kormányzás épp a „kicsiket”, a DK-t és az LMP-t olvasztaná be a nagy kohóba. Nem gondolja?

– Erről szó sem lehet. A választási pártszövetséget úgy kell megfogalmazni, hogy mindenki megtarthassa az identitását. Minél többen vannak a szövetségben, ez annál könnyebb. Jelenleg az MSZP a demokratikus ellenzék egyetlen olyan pártja, amely biztos lehet benne: szövetséges nélkül is bejuthat a parlamentbe, netán egyedül is legyőzheti a Fideszt. De mire menne az MSZP egymagában kormányon? Hogyan tudná egyedül felülírni a Fidesz egypárti, kétharmados törvényeit és „egyéjszakás” módosításait? Ez széles körű összefogás nélkül éppolyan antidemokratikus lenne, mint ahogy Orbánék meghozták a törvényeket.

– A „fordított két fordulóhoz” mit szólt Bajnai Gordon és az Együtt 2014 mozgalom többi alapítója?

– Még nem volt idő a megvitatására. Pedig nem elég arról beszélni, mit akarunk elérni. Ez a megközelítés reményt adhat a demokrácia híveinek, azoknak is, akik elfordultak a politikától. Márpedig nélkülük nem lehet elmozdítani a „turulban újjászületett kádári Orbánt”. Persze jobb elképzelései is lehetnek másoknak. A lényeg, hogy felhívjuk a társadalom figyelmét: léteznek megoldások, amelyek áthidalják a Fidesz lövészárkait, választási tankcsapdáit, és győzelemre vihető egy demokratikus szerveződés. Mert nem Orbán Viktort a legnehezebb legyőznünk, hanem a reményvesztettséget, a politikai apátiát. Az emberek nem veszekedő politikusokat akarnak látni, hanem olyanokat, akik összefognak a jogállam, a köztársaság újjáépítéséért. Nem az a kérdés most, Bajnai Gordon lesz-e a miniszterelnök-jelölt. Az sem, hogy megmarad-e az Együtt 2014 mozgalom, vagy esetleg átalakul más formációvá. Az összefogás alapjait kell mielőbb létrehoznunk, mert ez az utolsó esélyünk. Ha nem jön létre, s elveszítjük a következő választást, a demokratikus szavazók politikai apátiája visszafordíthatatlanná válhat. És akkor a Fidesz valóban bebetonozhatja önkényuralmi rendszerét – akár magát Orbán Viktort is túlélve.