Üzemanyagválság sújtja az Egyesült Királyságot
Bevetik a katonaságot hétfőtől.
A brit kormány a hadsereg és a külföldi teherautósofőrök segítségét kéri az ellátás fokozására - számol be róla az Euronews. A brit kormány újabb sürgősségi intézkedéseket hoz az üzemanyag-ellátási válság kezelésére, amely szombaton sem enyhült, különösen Londonban és Délkelet-Angliában. Hétfőtől mintegy 200 katonai alkalmazottat, köztük 100 sofőrt vetnek be, hogy enyhítsék a nyomást a töltőállomásokon, mivel a hétvégén is hosszú sorok kígyóztak a töltőállomásokon. A hadsereget már a hét elején készenlétbe helyezték.
A brit hadsereg készenlétbe helyezi az üzemanyag-ellátási válság enyhítésére szolgáló eszközöket.
Több mint egy hete hosszú sorok alakulnak ki a töltőállomásokon, ahol a tartálykocsivezetők hiánya miatt súlyos ellátási problémák léptek fel. Egyes helyeken az autósok között összetűzésekre került sor, mivel a feszültség egyre nőtt. Az üzemanyagválság a legújabb krízis a világjárvány és a Brexit okozta munkaerőhiánnyal kapcsolatos problémák sorában, az ellátási nehézségek pedig a szupermarketek polcait, a gyorsétteremláncokat és a kocsmákat is sújtják. A brit kormány az élelmiszer-szállító sofőrökre vonatkozó sürgősségi vízumprogramot is meghosszabbította, hogy enyhítse a nyikorgó ellátási láncra nehezedő nyomást. Az iparág becslései szerint a teherautóvezetők hiánya mintegy 100 000 főre tehető.
A közel 5000 külföldi tehergépkocsivezető számára remélt ideiglenes vízum október végétől február végéig szól, ahelyett, hogy az eredeti tervek szerint karácsony este járna le. A múlt héten bejelentett program karácsonyi határideje széles körben bírálatokat váltott ki, mivel nem volt elég vonzó a külföldi járművezetők elcsábításához. Az Egyesült Királyság 10 500 ideiglenes vízumot ad ki az ellátási lánc problémáinak enyhítésére a karácsony előtti időszakban.
A brit tehergépkocsivezető-hiány a szélesebb körű európai probléma ékes példája
Johnson Brexit-párti kormánya igyekszik bagatellizálni azokat a híreket, amelyek szerint a sofőrhiány Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépésének következménye.
Amikor azonban az ország az év elején kilépett az EU gazdasági körforgásából, megszűnt a blokk egyik fő alapelve, vagyis az, hogy az emberek szabadon mozoghatnak az EU-n belül, hogy munkát találjanak. A Brexit miatt sok tízezer járművezető hagyta el az Egyesült Királyságot, hogy visszatérjen az EU-n belüli hazájába, ami további nyomást gyakorolt az amúgy is hosszú távú munkaerőhiánnyal küzdő ágazatra.
A koronavírus-járvány súlyosbította a problémát, ami uniós járművezetők ezreit késztette arra, hogy visszatérjenek hazájukba. Az Egyesült Királyságban a sorozatos zárlatok miatt nehézségekbe ütközött az új belföldi járművezetők képzése és tesztelése is, hogy pótolni tudják azokat, akiket nem tudtak.
(Kiemelt kép: EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)