Újabb lépés a „szakadék” felé

Az Alkotmánybíróság új, Fidesz-közeli tagjainak kinevezésével a demokráciánk és jogállamiságunk újabb, fontos alappillére dőlt ki. Orbánék pedig újabb, fontos lépést tettek a hőn óhajtott pártállami diktatúrájuk kiépítése felé.

2011. június 30., 20:37

Az Alkotmánybíróság ugyanis ezzel elveszítette függetlenségét és eredeti funkcióját, sőt álláspontom szerint a létjogosultságát is, mivel egy újabb, fideszes pártfórum teljesen felesleges. Ugyanis Orbánék jog-, és demokrácia sértő döntéseinek meghozatalához ott van már a szavazógéppé silányított Parlament, a vezér-, és tekintélyelvű, centralizált párt, valamint a pártkatonákkal feltöltött, többi, ugyancsak direkt irányítású államigazgatási szervezet.

Ezzel természetesen puszta illúzióvá váltak az államhatalmi ágak megosztásának, illetve az alkotmányos fékek és ellensúlyok rendszerének évszázados, a polgári demokráciák alapját képező elvei is.

Mostantól az Orbán-kormány hatalma valóban korlátlan és ellenőrizhetetlen. Ez pedig már előszobája a totális, pártállami diktatúra zavartalan kiépítésének. Mostantól nincsen biztonságban egyetlen emberi, állampolgári vagy bármilyen más, szerzett alapjog sem, hiszen a korlátlan és ellenőrizhetetlen kormányzati hatalom kénye-kedve szerint korlátozhatja vagy akár meg is vonhatja azokat.

Hivatkozási alapnak ott a hírhedté vált (fülke) forradalom, a nemzeti együttműködés megfoghatatlan rendszere, illetve a kétharmadosos többség mítosza. Aki pedig nincs velünk, az ellenünk...

Fentiek miatt a még független alkotmánybíráknak javaslom, hogy haladéktalanul mondjanak le és ne asszisztáljanak az ily módon kiüresített szervezet jog-, és demokrácia sértő látszat-működéséhez.

Ezzel ugyanis óhatatlanul és feleslegesen legitimálnák az Orbán-kormány diktatórikus ámokfutását, illetve méltatlan díszletei lennének az orbáni autokráciának, leplezve annak valódi természetét.

Bátor és tisztességes lépésük viszont túl azon, hogy ezzel önmaguknak, szakmai hírnevüknek is tartoznak, erőteljes és hiteles figyelem felhívás lehetne a nemzetközi közvélemény felé is.

dr. Dániel Péter