Újabb külügyminiszter csapott oda Orbánéknak

Erkki Tuomioja finn külügyminiszter is beállt a sorba amerikai, francia és luxemburgi kollégája mögé, és keményen bírálta az új magyar alkotmányt és az Orbán-kormány egyes intézkedéseit.

2012. január 6., 19:40

A finn külügyi tárca vezetője egy lehetséges forgatókönyvet is adott arról, hogyan reagálhatna a helyzetre az Európai Bizottság.

A jelenlegi magyarországi fejlemények növekvő aggodalomra adnak okot az Európai Unióban – mondta a Helsingin Sanomat jelentése szerint Erkki Tuomioja finn külügyminiszter. A tárcavezető azt mondta, hogy az új magyar alkotmány ijesztő mértékben változtatja meg a hatalmi egyensúlyt a magyar társadalomban.


„Ha egy ország ilyen alkotmánnyal kérné az EU-tagságot, nem lehetne felvenni” –

idézte Tuomioja szavait a hvg.hu. A külügyminiszter szerint az Európai Bizottság dolga, hogy reagáljon, ha az egyik tagországban veszélybe kerül a demokrácia. Eddig nem tette ezt meg a bizottság, bár egyes EU-biztosok már jelezték aggodalmukat.

Az elmúlt hetekben nem Tuomioja az első külügyi tárcavezető, aki az Orbán-kormányt bírálta. Komoly kritikát fogalmazott meg Jean Asselborn luxemburgi , Alain Juppé francia, és Hillary Clinton amerikai külügyminiszter is.

Asselborn: „Magyarország az Európai Unió szégyenfoltjává válik”

Élesen bírálta Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter, hogy az Orbán Viktor miniszterelnök vezette jobboldali-konzervatív parlamenti többség megváltoztatta a magyar alkotmányt. „Magyarország az Európai Unió szégyenfoltjává válik” – mondta a Tageblatt című helyi napilapnak adott, csütörtökön megjelent interjúban.

Asselborn szerint Magyarországon kiüresítették a jogállamiságot a médiatörvény és a bírák lecserélése révén. Ez szerinte olyan dolog, amilyet „fejlett országokban még nem éltek meg”. Hozzátette, hogy az Európai Bizottságnak mint a szerződések betartásán őrködő testületnek „oda kell csapnia”. A szociáldemokrata miniszter azt javasolta, hogy a január végi EU-csúcson vitassák meg a Magyarországnak szánt uniós kifizetések leállítását.

Juppé: Orbán hatalmát szilárdítja meg az új magyar alkotmány

„Problémás a helyzet ma Magyarországon”, ahol új alkotmány lépett életbe, konszolidálva Orbán Viktor konzervatív miniszterelnök hatalmát –

jelentette ki Alain Juppékülügyminiszter a francia állami televízió 1-es csatornájának nyilatkozva.

A magyar Külügyminisztérium

visszautasítottaJuppé kijelentéseit.

Clinton: Aggodalmaink jelentősek

Hillary Clinton, Egyesült Államok külügyminisztere még december 23-án

intézett leveleta magyar kormányfőhöz, amelyben aggodalmait fejezte ki az alaptörvény és más sarkalatos törvények egyes passzusaival kapcsolatban.

„Aggodalmaink jelentősek és megalapozottak. A sarkalatos törvények szövegének alapos vizsgálatára épülnek, valamint olyan nemzetközi, nagy tiszteletnek örvendő civil szervezetek elemzésén alapulnak, mint a Transparency International, a Riporterek Határok Nélkül, az EU Velencei Bizottsága, vallási szervezetek szövetségei, valamint független magyar társadalmi szervezetek. A közelmúltban aggodalmaink kifejezéséhez csatlakozott az Európai Bizottság Igazsági, Alapjogi és Polgárjogi alelnöke, valamint az EU Pénzügyi Bizottságának hivatala is. Ennél is frissebb fejlemény, mint értesültem, hogy a magyar Alkotmánybíróság néhány sarkalatos törvény bizonyos pontjait alkotmányellenesnek ítélte” – fogalmazott levelében az amerikai diplomácia vezetője.