Új rendfenntartók bukkannak fel Budapesten
December 1-jétől a közbiztonsági kabinet fogja össze és koordinálja a városőrség munkáját, amelyben közterület-felügyelők, településőrök, polgárőrök és a rendőrök összehangolt munkával vesznek részt – közölte az Önkormányzati Sajtószolgálat.
A közbiztonsággal kapcsolatos lakossági jelzések azt tükrözték, hogy a kerület lakossága érzékelhetőbb, fokozottabb jelenlétet igényel a lakóingatlanok, a frekventáltabb intézmények környékén és a közterületeken.
Ezért teljes az egyetértés a lakók, önkormányzati vezetők és az ellenzék között, hogy szükség van újabb rendfenntartókra a XVIII. kerületben.
S, hogy milyen formában, arról a legutóbbi képviselő-testületi ülésen született döntés. A városőrség a közterület-felügyelőkkel alkot majd egy ötvenkét főből álló szervezetet.
Az önkormányzat pályázatot nyújtott be, így húsz településőr finanszírozásának költségeit a kormányzat vállalja át.
Mester László polgármester szerint jól átgondolt az a szervezeti keret, amelyet a közrend védelmének érdekében hoz létre az önkormányzat.
A városőrség különböző szervezetekre épül, amelyből az egyik legfontosabb a kerületi közterület-felügyelet, mert egyedül ők rendelkeznek a szükséges hatósági jogosítvánnyal, intézkedési jogkörrel – mondta tájékoztatójában Mester László.
A közterület-felügyelet létszámemelésére azért volt szükség, mert eddig a munkatársai - hét fővel - csak egy műszakban tevékenykedtek, azonban a létszámbővítéssel megteremtődik a lehetőség a több műszakos munkarendben történő tevékenykedésre is.
A településőrök kormányzati finanszírozásának egyik feltétele, hogy az érintett település hány közterület-felügyelőt alkalmaz. A XVIII. kerület a maximális létszámot igyekezett elérni.
Ez alapján húsz településőr, illetve városőr finanszírozásának költségeit vállalná át a kormányzat, míg a további húsz főét a kerület biztosítaná.
Így ötvenkét fős létszámmal (tizenkét közterület-felügyelővel, negyven városőrrel) működik majd az új szervezet, és december 1-jén kezdi meg a munkát a XVIII. kerület utcáin és közterein.
A karácsony előtti időszakban már találkozhatnak a lakók a kerület forgalmasabb pontjain városőrökkel.
A településőrök nem főállású alkalmazottak, hanem szabadnapos rendőrök és biztonsági cégek kiképzett alkalmazottai, és megbízási szerződéssel tevékenykednek. Ez egyúttal a képzettségükre is garancia lesz. Közös akciók esetén hozzájuk kapcsolódhat a polgárőrség és a rendőrség.
A városőrség pontos költségvetése a polgármester szerint akkor válhat egyértelművé, ha a parlament elfogadja a jövő évi költségvetést, és látható, hogy a lehívható összeghez az önkormányzatnak mennyivel kell hozzájárulnia.
A XVIII. kerület lakótelepein évek óta térfigyelő-rendszer működik (Alacska lakótelep kivételével, ahol hamarosan szintén kiépül a térfigyelő rendszer), a kertvárosban pedig minden évben közel kétszázan pályáznak önkormányzati támogatásért a távfelügyeleti rendszer kiépítésére, azonban mégis további lépéseket sürgettek a lakók a közbiztonság erősítésére. Ezért is alakul meg a Városőrség.