Tüntetés: Nemcsak Orbánnak, a rendszernek is mennie kell
„Új országot építünk” címmel szervezett kormányellenes tüntetést ma este 6-tól a MostMi -csoport. A felszólalók szociálisan érzékeny társadalo, európai elkötelezettségű haza, a mások véleményét is toleráló, összetartó nemzet megteremtésére szólítottak fel. A tüntetést a Magyar Rádió épületénél folytatják február 1-én, egy nappal Angela Merkel budapesti látogatása előtt.
„Egy hónap múlva a Rádiónál találkozzunk ismét! Mutassuk meg Merkel asszonynak és egész Európának, hogy Európához akarunk tartozni” – fejezte be a beszédét Takács Bori, a demonstráció egyik szervezője, aki korábban azt mondta:
„Azt gondoljuk Orbánnak mennie kell. De ez nem elég:nemcsak Orbának, a rendszernek is mennie kell! ” és hogy „ 1989 óriási lehetőség volt, de nem sikerült élnünk vele!...Miért hagytuk, hogy így legyen? Szociálisan érzékeny jogállamot, európai elkötelezettségű hazát, jogállamot kell építenünk! Ne lehessen soha többé az önkény az úr Magyarországon! Stadionok épülnek, de bezárnak az iskolák és a kórházak, a kormány tagjai megmagyarázhatatlan vagyonokra tesznek szert „,mondta , hozzátéve, hogy 25 éve nincs politikai akarat az ügynökakták nyilvánosságra hozatalára, a pártfinanszírozás rendbe tételére, többek között az az olajszőkítés ügyeinek nyolcvan évre titkosított dokumentumainak feltárására. Összefogásra szólított fel, mert „nincs politikai közösség nemzet, empátia és szolidaritás nélkül!”Ne legyünk többé szolgák, szabaduljunk fel! Számoljunk le magunkban a vezérvárással!”
Kálmán László nyelvész szerint a rendszerváltás óta működött korábbi kormányok nem éltek vissza annyire a hatalommal, mint a mostani kormány. De a rendszer súlyos hibáival nemcsak Orbánék,hanem a többi kormány sem tudott mit kezdeni. Ezért ők ( a tiltakozók) nem kérnek a 2010 előtti rendszerből. „Egyben biztosan egyetértünk: szabadok és európaiak akarunk lenni” – mondta.
Vágó Gábor volt LMP-s képviselő szerint a Fidesz rendszere bukásra van ítélve, 2015-ben létre kell hozni azokat a közösséget, amelyekből egy új rendszer felépülhet. Vágó szerint a Fidesz mindenkit ellenségnek tekint, aki másképp gondolkodik, pedig a velünk szembenállók véleménye is lehet értékes.
„Ennek a kormánynak mennie kell!” – mondta Udvarhelyi Tessza, amire a tömeg „mocskos Fidesz”- szel válaszolt.
„Az ügyészségtől a Számvevőszékig mindenütt a kormány emberei ülnek, így nem is biztosított a kormány ellenőrzése.” – mondta felszólalásában Somody Bernadett, az Eötvös Károly Intézet igazgatója.
A tüntetők többek között olyan feliratokat vittek, hogy: „No more Gucci for you Árpi”, „L. Simon a popsimon”, „ Közmunkás Szakszervezet”, „Orbán badfriend” és „Game over”.
18:15: az Index szerint a színpadtól a Nagymező utcáig teljesen megtelt az út, de hátrébb is az Andrássy út teljes szélességében érkeznek.
A tüntetésen felszólaltak: Várady Zsolt – a MostMi társadalmi kezdeményezés egyik elindítója, Somody Bernadette – az Eötvös Károly Intézet vezetője, Udvarhelyi Tessza a Közélet Iskolája társalapítója, Csizi Zsolt – A Város Mindekié aktivistája, Madarász Csaba – részvételi demokrácia szakértő, Vágó Gábor – magyar állampolgár, Kálmán László – nyelvész, Takács Bori – a MostMi társadalmi kezdeményezés másik elindítója
A demonstráció szervezői szerint így foglalták össze, hogy miért ellen tüntetnek ma este:
„2014 végére tagadhatatlanná vált, hogy a magyarországi politikai, gazdasági és értelmiségi elit nem rendelkezik azzal a tudással, látással és eréllyel, ami a kiút záloga lehetne, praktizáló és véleményformáló többségük gondolattalansága, reflektálatlansága és felelőtlensége kiábrándító. A társadalom elfordult a közügyektől, kiábrándult a politikából, az együttműködés és az egymásért tevés értékei elvétve mutatkoznak csak, az atomizálódás és izolálódás folyamatai zajlanak.
Az idei három választást kísérő és követő társadalmi és politikai apátia és letargia azonban idén ősszel váratlanul megtört: soha nem látott demonstrációs hullám söpört végig az országon. Október 23-án csendes párezer emberrel kezdődött, négy napra rá az internetadó ellen tüntető tízezrekkel folytatódott. Azóta az amerikai kitiltási botrányba keveredett adóhatósági vezetők ellen, a súlyos korrupció, az oktatás problémái, a jövő évi költségvetés embertelensége ellen is tiltakozó tömegek vonulnak az utcára hétről hétre.
Szeretnénk azt a felszabadító élményt a téli ünnepek után is újra megélni, hogy nem vagyunk egyedül, hogy sokan és egyre többen vagyunk, akik ki merünk állni, fel merjük emelni a szavunkat a jelenlegi álságos rendszer ellenében, sőt, azt is tudjuk, milyen országban szeretnénk élni helyette: szabad és szolidáris országban.
MostMi! Most, mert ha most nem, félő, hogy nem éljük már meg, hogy az ország megváltozzon. És mi, azaz mindannyian, akik ezt a változást szeretnénk, mert 25 éve hiába várjuk ennek a munkának az elvégzését azoktól, akik a képviseletünkre jelentkeztek.”