Trágyadomb a Parlamentben: "Az ügyet nem tekintem lezártnak"
Közleményben cáfolta Páczai Tamás fotóművész az Országgyűlés Hivatalának állításait, miszerint a pályázati kiírás értelmében lemondott szerzői jogairól az Országgyűlés Hivatala javára. Kövér kabinetfőnökének az Együtt-lét című nemzetközi fotópályázaton tetszett meg a Trágyadomb című kép, amiből ki akart akasztani egy kópiát az irodájában – számolt be az Amerikai Népszava.
Az
Amerikai Népszavaközölte először a hírt: engedély nélkül készíttetett másolatot Páczai Tamás Trágyadomb című képéről Veress László, az Országgyűlés elnökének kabinetfőnöke. A lap szerint Dr. Veress Lászlónak az Együtt-lét – hagyományos kultúrák együttélése a Kárpát-medencében című nemzetközi fotópályázaton tetszett meg Páczai Tamás egy Tusnádon készült képe, amiből ki akart akasztani egy kópiát az irodájában. Az alkotó ehhez örömest hozzájárult, azzal a feltétellel, hogy a másolatot ő maga készíti el meghatározott paraméterek mellett, a mű ára pedig hetvenezer forint.
A lap információi szerint a kabinetfőnök ezt sokallta, egy darabig nem is válaszolt az ajánlatra. Amikor Páczai rákérdezett, azt a választ kapta Payer Beátától, az EU elnökség parlamenti kulturális programok koordinátorától – aki dr. Veress László nevében járt el –, hogy a megszorítások miatt erre most nincs mód. „Ekkor még az sem tűnt föl különösebben”, mondta az Amerikai Népszavának Páczai, „hogy Veress László honnan szerezhette meg azt a nyomdai minőségű fájlt a fényképről, amit én a Magyar Fotográfusok Háza szakmai partnerségével működtetett – a pályázat hivatalos weboldalának tekintett – www.egyuttlet.eu oldal zárt fájlfeltöltő-rendszerébe töltöttem fel."
A Hollandiában élő fotós a választ tudomásul vette, hazalátogatásakor azonban megtudta, hogy a kabinetfőnök engedélye nélkül rendelt két példányt a Lab4Art fotólabortól, és a munkája – amit limitált példányszámban, szabott méretben, sorszámozva és aláírva értékesít – dr. Veress eljárásának köszönhetően más méretben, minőségben is nyilvánosságra került.
Páczai ezután úgy Payernek, mint a kabinetfőnöknek e-mailben jelezte, hogy igényt tart a jelzett összegű honoráriumra, továbbá arra, hogy az eltérő méret és nagyítási mód miatt szakmai hitelét rontó kópiákat juttassák el neki; ő gondoskodni fog arról, hogy a képek megfelelő minőségben eljussanak Kövér László kabinetfőnökéhez. A lapnak a fotóművész úgy nyilatkozott: „Rájöttem, hogy feltételeimet és jogaimat semmibe vette Payer Beáta. Május 11-én írt levelemben megkértem őt és Veress Lászlót, hogy a két kisméretű, gyenge minőségű papírra nyomtatott kópiát szolgáltassák nekem vissza, mert az illegális másolatok rontják szakmai hitelemet, valamint a szerzői jogdíjamat fizessék meg. Jeleztem nekik, hogy cserébe vállalom, hogy gondoskodom a minőségi elvárásaimnak megfelelő kópiák elkészítéséről. Érdemleges választ a mai napig nem kaptam.”
Országgyűlés Hivatala: nem sértettek szerzői jogot
Az Országgyűlés Sajtószolgálata közleményt adott ki. Eszerint a hivatal tárgyalásokat folytatott Páczai Tamással a "Trágyadomb" című fotó felhasználási jogáról, annak ellenére, hogy a pályázati kiírás szerint a pályázaton résztvevő alkotók "lemondtak szerzői jogaikról az Országgyűlés Hivatala javára", és hozzájárultak ahhoz, hogy a hivatal publikációkban a képeiket térítésmentesen használja. "E tárgyalásokat nem a kabinetfőnök, hanem az Országgyűlés Hivatalának illetékes munkatársa folytatta le" - hívták fel a figyelmet, hozzátéve: "az alkotó még a tárgyalások lezárulta előtt fordult a sajtó nyilvánosságához, és érthetetlen módon szerzői jogainak megsértésével vádolta az Országgyűlés kabinetfőnökét".
"A fenti rosszhiszemű magatartást az Országgyűlés Hivatala visszautasítja: ezen magatartás miatt - mely illeszkedik az egyébként szakmailag sikeres kiállítást ért sajtótámadások sorozatába - az Országgyűlés Hivatala nem kíván szerződést kötni, és az alkotó rendelkezésére bocsátja a nyilvános pályázatra beadott fényképek kópiáit" - olvasható az MTI-hez eljuttatott közleményben, amely azzal a kijelentéssel zárul, hogy "az Országgyűlés Hivatala ezzel az ügyet lezártnak tekinti".
Páczai: "Az ügyet nem tekintem lezártnak"
A fotóművész közleményben válaszolt az Országgyűlés Hivatala által közöltekre: "Hivataluk nem a “Trágyadomb” c. fényképem felhasználási jogáról kezdeményezett velem tárgyalásokat emailben, hanem a Veress László kabinetfőnök úr nevében eljáró Payer Beáta hozzájárulásomat kérte, hogy egy másolatot készítsenek az alkotásról, mert a kabinetfőnök úr szeretne a képről kitenni egy kópiát az irodája falára. Ezt én feltételekhez ( a fényképeket nagy méretben, 7-es limitált szériában, ezüst-zselatin papírra nagyítva, aláírva készítem el. 30x40 cm-es méretben 100.000, 24x36 cm-es méretben 70.000 forintba kerül egy kópia) kötöttem, melyeket Payer Beáta nem fogadott el. Válaszában természetesnek nevezte, hogy alkotásaimért pénzt kérek, majd hozzátette: “Azzal is tisztában vagyunk, hogy az alkotásoknak ez a megközelítő ára.” Indoklásként megírta, hogy megszorítások léptek életbe a “költségvetési deficit kompenzálása érdekében”, ezért “rossz lenne az optikája, ha a kabinetfőnök úr közpénzből most szépítené a hivatalát amikor minden forintnak többszörösen megvan a helye”. Válaszomban indokaikat “természetesen megértettem”. Ezzel a levelezést (a közlemény tárgyalásnak nevezi) lezártnak tekintettem 2011. április 18-án. Nem vádoltam érthetetlen módon az “Országgyűlés kabinetfőnökét”. Miután a véletlenek sorozatának köszönhetően kiderült, hogy engedélyem nélkül mégis készíttetett két kópiát a “Trágyadomb” c. fényképemről az Országgyűlés Hivatala, érthető módon hívtam fel Veress László kabinetfőnök úr és a nevében eljáró Payer Beáta figyelmét , hogy szerzői jogaimat megsértették . Az “Együtt-lét” pályázati kiírásának 5., szerzői jogokról rendelkező passzusa többek között így szól: “A díjat felajánlók a pályázat promóciójához kapcsolódva jogdíjmentesen használhatják fel az általuk díjazott kép(ek)et.”"
Páczai úgy folytatja: "“Trágyadomb” c. alkotásom nem volt a díjazott képek között, nem állították ki és nem publikálták a pályázat promóciójához kapcsolódva. Állításom igazáról bárki meggyőződhet, aki ellátogat a Kossuth téri kiállításra, vagy átlapozza a nemzetközi fotópályázat és kiállítás katalógusát. (Egyébként pedig ha ki is lett volna állítva, akkor is csak a kiállítás promóciójához, publikációjához lett volna szabad fölhasználniuk – a pályázati kiírás is pontosan ezt tartalmazza. Közleményükkel kapcsolatban megjegyzem továbbá azt is, hogy a szerzői jogokról egyszerűen nem lehet lemondani, lemondani csak a felhasználási jogról lehet.)"
"A történtek fényében rágalmazásnak tekintem, hogy magatartásomat rosszhiszeműnek minősítik. 2011. május 13-án megkértem Payer Beátát, hogy a lehető leggyorsabban magyarázzák meg, hogy szerezték meg, és mi történt “Trágyadomb” c. fényképem hozzájárulásom nélkül készített másolataival. Érdemleges választ egy hétig nem kaptam, ezért május 19-én a nyilvánossághoz fordultam. Az ügyet nem tekintem lezártnak. Szeretném tudni, hogy az Országgyűlés Hivatala mikor és hogyan adja nekem vissza a hozzájárulásom nélkül készített kópiákat megsemmisítésre. Amennyiben ez megtörténik, szeretném megajándékozni “Trágyadomb” c. fényképem egy aláírt művészpéldányával (artist proof, a művész tulajdonában maradó limitált példányszámú kópia, mely felett szabadon rendelkezhet, de kereskedelmi forgalomba nem bocsájtható) az Országgyűlés Hivatalát" - zárul a közlemény.