Továbbra is kitelepítene a kőbányai önkormányzat, de most mégis a vizsgálódás mellett döntöttek
Csütörtök délelőtt képviselő-testületi ülést tartott a kőbányai önkormányzat, ahol a képviselők a Bihari utca 8/c. alatti szociális bérlakástömb sorsát is tárgyalták. Ahogy korábban beszámoltunk róla, az A Város Mindenkié (AVM) csoport számolt be arról:
az önkormányzat néhány éve költött el több, mint 700 millió forintot a háztömb felújítására, ezért különösen érthetetlen, hogy miért tervezik most az épület szanálását és a lakók kilakoltatását.
A képviselő-testületi ülésen a kormánypárti képviselők nem voltak hajlandóak felvállalni a kiköltöztetendő lakók elhelyezésének kötelezettségét, de abba belementek, hogy az önkormányzat 2018. május 31-ig megvizsgálja, valóban szükség van-e a bontásra – tudatta az AVM. A hajléktalanság ellen küzdő civilek és a velük partnerségben eljáró Utcajogász hónapok óta támogatja a kilakoltatás által fenyegetett családokat, melynek eredményeként a ház hat lakója és két AVM-aktivista szólalt fel az ügyben a testületi ülésen, amikor a Tóth Balázs (LMP) által az AVM kezdeményezésére benyújtott határozati javaslatot tárgyalták.
A javaslatban két követelést fogalmaztak meg:
1. a polgármester készítsen olyan tervet, ami számol az épület helyrehozásával is, nemcsak a szanálással;
2. az önkormányzat minden jelenleg ott lakó számára garantáljon elhelyezést.
Az ülésen ház egyik lakója úgy fogalmazott: „azt hittem, a kormányunk célja a családegyesítés, nem pedig a szétszakítás. Ha hajléktalanok leszünk, a gyermekeinket elveszik. Rossz szociális helyzetben élőket, nagycsaládosokat és beteg nyugdíjasokat akarnak kilakoltatni. A kőbányai önkormányzatot egyáltalán nem érdekli, mi lesz a kilakoltatott emberek sorsa. Azért vagyunk ma itt, hogy helyzetünk megoldásra kerüljön. Kérem, gondolják át az emberek sorsát, ne kelljen az utcára kerülnünk!”
A bontásról korábban bármiféle eljárás és közösségi kontroll nélkül született döntés, a mostani ülésen legalább meghallgatták az érintetteket. Ám a kőbányai vezetés érdemben nem foglalkozott a kilakoltatni tervezett családok elhelyezését érintő javaslattal, és a polgármester felszólalásában egyetlen szót sem ejtett arról, hogy mi lesz a házban élők lakhatásával. Az önkormányzat május 31-ig lefolytat egy vizsgálatot a ház bontásának szükségességéről.
Csakhogy a kilakoltatási moratórium május 1-jével érvényét veszti és a hónap végéig lehet, hogy a most veszélyben lévő lakók többségét addigra már utcára rakják – figyelmeztetett az AVM.
A felszólalók között volt az a négygyermekes anya is, aki a hét elején kapta kézhez azt a végzést, ami épp az ülés napjára rendelte el – a civil jogvédők szerint törvénysértő módon, a téli kilakoltatási moratórium ellenére – a család kilakoltatását. Mivel a kerület jegyzője is alátámasztotta, hogy a kilakoltatási jogszerűtlen lett volna, – mint arról szintén hírt adtunk – a család végül megmenekült, ám az AVM arra hívta fel a figyelmet: ügyük kétségbeejtő példát mutat arra, mi vár a házban lakókra májustól.