Történelemből kettes alá Orbánnak
Tegnapi európai parlamenti meghallgatása alkalmából a miniszterelnök olyan dolgokat mondott, amikre a mai reakciók közül a legenyhébb a felvont szemöldök vagy megadó legyintés volt. Többen konkrét történelmi tévedésekről beszéltek. Az Index összeszedte a leginkább kifogásolható részeit Orbán legújabb megnyilatkozásának.
A halálbüntetéssel és a bevándorlással kapcsolatos kormányzati kommunikáció miatt összehívott EP-vita előtt Orbán azzal indokolta a menekültellenességét, hogy „Magyarország sosem volt multikulti hely, a magyarok egy ilyen kulturális kihívással képtelenek lennének megbirkózni” – írta az Index.
A lap listázta azokat a történelmi tényeket, amik cáfolják a miniszterelnök kijelentését, s úgy fogalmaz, szavai arra engednek következtetni, hogy Orbán nem ismeri a magyar történelmet.
A cikk említi többek között, hogy Magyarország csak Trianon árán vált több nemzetiségű (multikulti) országból többé-kevésbé homogén nemzetállammá. Előtte pedig évszázadokon keresztül senkiben fel sem merült, hogy itt csak magyarok laknak, és hogy ezzel bármi gond lenne. Ráadásul, érvel az Index, „a magyarok sosem éltek elkülönülten, egynemű nemzeti szövetet alkotva. A Kárpát-medence mindig is a történelem átjáróházának számított, így a betelepülő magyarok sem népüres térbe érkeztek (és akkoriban az etnikai tisztogatás sem volt még divat); Árpádék az előttünk itt létezett birodalmak, a bolgárok és avarok maradványnépei, illetve a szintén jövevény szlávok közé telepedtek le.”