Tömeges elbocsátások jöhetnek
Őszre ígért újabb intézkedéseket Orbán Viktor a 3 százalék alatti államháztartási hiány tartása érdekében, miután kiderült: százmilliárd forintos lyukat üt a költségvetésben a vártnál rosszabb GDP-adat. Az Orbán által megemlített bürokráciacsökkentés leginkább tömeges elbocsátásokat jelenthet, illetve az adójóváírás és a szuperbruttó kivezetésével játszhat a kormány.
A kormány sem a korábban bejelentett költségvetési hiányt, sem a további államadósság-csökkentést, sem az arányos adórendszer kiépítését nem adja fel - közölte Orbán Viktor miniszterelnök szerdán sajtótájékoztatón Budapesten. A kormány tartani fogja a korábban bejelentetett költségvetési hiányt, azt három százalék alá viszi - jelentette ki a kormányfő, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy a rögzített hiánymérték megtartása további intézkedéseket igényel a kiadási és a bevételi oldalon. További államadósság-csökkentő lépések lesznek - tette hozzá.
A miniszterelnök szerint két százalék környékén lesz a gazdasági növekedés az idén Magyarországon. Orbán Viktor úgy fogalmazott, "teljesen nyilvánvaló, hogy egy 3 százalékos gazdasági növekedésre beállított költségvetés esetében, ahol a növekedés, úgy tudjuk, 2 százalék környékén lesz, ott az egy százalékkal alacsonyabb költségvetési növekedés miatt nyilvánvalóan keletkezik legalább 100 milliárd forintnyi hiány". Ezért nagyon komoly bürokrácialeépítésekre, egyszerűsítésekre, „a gazdaság működésének könnyítése irányába tett lépésekre” lehet számítani – válaszolta egy kérdésre. Arra viszont nem válaszolt, hogy elhalasztják-e a szuperbruttósítás kivezetését az szja-rendszerből, illetve lesznek-e kiadáscsökkentő lépések.
Szeptemberben több intézkedést hoz a kormány – jelentette ki a miniszterelnök – de a részleteket nem ismertette. Közölte: a szeptember első napjaiban tartandó, három napos Fidesz-KDNP közös frakcióülést követően tájékoztatják a nyilvánosságot.
Előre tudható volt
Mint arról
beszámoltunk: a gazdasági lassulás egyáltalán nem volt meglepetés, sőt az előzetes jelek alapján várható volt. Még a 3 százalékos növekedési tervek is túl optimisták voltak, mert egyrészt a nemzetközi folyamatok lassulási trendet mutatnak, másrészt pedig az elhibázott adórendszer és a lakosság eladósodása, valamint a vállalati szféra tőkehiánya miatt a belső fogyasztás legfeljebb stagnálhat. A bővülés dinamikája világszerte az év eleje óta gyengül, az ipari termelés tavasz óta egyre kisebb mértékben haladta meg az előző évit, a fogyasztás alakulását jelző mutatók többsége is negatív irányba mozdult el. Ehhez jöttek a pénzügyi bizonytalanságok, az eurozóna válsága és az amerikai adósságkezelés problémái, a pontot az íre a politikai elit döntésképtelensége és rövidtávú gondolkodása tette fel. Mindezt hónapok óta látva és hozzátéve az elmúlt három hét pénzpiaci hisztériáját, nem lehettek meglepőek a kiábrándító negyedéves növekedési adatok. Az előzetes jelek alapján megírtuk, hogy a magyar GDP várhatóan 2 százalék alatt fog bővülni az idén, ehhez képest a mostani 1,5 százalékos tényszám nem kirívó. Az aggodalmat inkább az növeli, hogy az előző negyedévhez képest stagnált, és dinamikája tavaly ősz óta csökkenő, így sajnos esély van arra, hogy a negatív trend folytatódik.Lehetséges intézkedések
Ha a GDP növekedés jövőre is 2 százalék alá kerül, szakértői becslések szerint további 4-500 milliárd forintos korrekcióra lesz szükség, azaz jócskán túl kell menni a Széll Kálmán terv megszorító csomagján. A legegyszerűbb megoldás a kétkulcsos SZJA visszahozása lenne, ezt azonban aligha teszik meg. Vélhetően inkább az adójóváírás és a szuperbruttó kivezetésével fognak játszani, hogy minél nagyobb tömegre terítsék szét a terheket. Lehet persze, hogy valami mással is előállnak Orbánék, de hogy mivel, azt leghamarabb az ősszel tudhatjuk meg.
Az Orbán által megemlített bürokráciacsökkentés leginkább tömeges elbocsátásokat jelenthet, komolyabban lefaraghatja viszont a kiadásokat néhány korábban beígért elem elcsúsztatása: ilyen lehet a MÁV és a BKV adósságának konszolidációja vagy a PPP programok kiváltása. Ezek több százmilliárd forinttal javíthatják az egyenleget – írja a
Napi Gazdaság. Ha ezeket jövőre megvalósítja a kormány, akkor az őszi adótörvények módosítása révén kell többek között erre forrást találni. Orbán annyit kijelentett: a családi adózást teljes mértékben kiépítik és az adórendszer továbbra is egyszerű lesz. Ez jelentheti azt, hogy mégis kivezetik a szuperbruttót - több szakértő ezt nevezte meg mint alapvető forrást -, nem vezetnek be progresszív kulcsokat és megszűnik az adójóváírás. A jövő évi egyenleget bevételi oldalon javíthatja, hogy az adójóváírást két ütemben vezetik ki ugyan, de nagyobb tételt tesz ki a jövő évi, s kisebbet a 2013-as rész. Az arányok eltolásával a szuperbruttó kivezetése is jelenthet kisebb tételt jövőre, s nagyobbat 2013-ban, csökkentve így a 2012-es adóbevétel-kiesést.