Tömegdemonstráció április elején?

Április elejére tervezett tömeges demonstrációra készülnek a szakszervezetek, ám előtte tesznek még egy kísérletet arra, hogy elfogadtassák a kormánnyal a válságkezelési programra tett javaslataikat. A módszer ezúttal többcsatornás letámadás lesz, már a napokban e-mailben és különféle fórumokon próbálják jobb belátásra bírni a képviselőket, a kormányt.

2009. március 16., 09:27

Elégedetlenek a szakszervezetek a kormány válságkezelési programjának számos pontjával, ezért határozottan elutasítják a tervezetet, tiltakoznak annak egyes pontjai ellen – nyilatkozta a 168ora.hu-nak Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke.

A hosszas tárgyalások és kétoldali egyeztetések után ugyanis a véglegesített program néhány ponton – például a béren kívüli juttatások felének megadóztatása és az szja változások kérdésében – a vártnál sokkal rosszabbra sikeredett, megint elsősorban a közép- és kiskeresetűeket sújtja. Ez semmiképpen sem maradhat így – jelentette ki Pataky.

Márpedig az április közepén esedékes kormánydöntésig nem sok mindenre maradt idő. Az MSZOSZ ezért úgy döntött, hogy egyszerre több helyről zúdít össztüzet a döntéshozókra. Úgy tudjuk az érdekképviseletek ”turbó” üzemmódra kapcsolnak, s már a napokban megkezdődik a többcsatornás letámadás. E-mailt küldenek a parlamenti képviselőknek – terveik szerint mindenkinek – , s személyes beszélgetésekre, fórumokra is meghívják őket.

Pataky szerint április elejéig van lehetőség tárgyalóasztal mellett megállapodni, de ha nem sikerül, akkor harcosabb eszközt választanak. Kérdésünkre nem cáfolta, hogy ez egy nagyméretű , több tízezres tömeget megmozgató demonstráció is lehet. Bár konkrét időpontról még nem akar beszélni, mert – mint mondta – , elsősorban békés, s mindenképpen politikától mentes megoldásra törekednek. Más forrásból úgy tudjuk, a tömeges demonstráció napjaként április 4-e egészen komolyan szóba került.

A szakszervezeti vezető hangsúlyozta, hogy addig is számos egymással párhuzamos, illetve egymásra épülő személyes tárgyalást is kezdeményeznek a munkáltatókkal és a törvényhozókkal, annak érdekében, hogy a munkavállalók érdekei is megjelenjenek a válságkezelő intézkedésekben.

Lemondott Tompos Márton, a Momentum elnöke, utódja Rózsa András zuglói polgármester lett. Mindeközben a párt egykori vezetője, Fekete-Győr András szerint a Fidesz pénzt ajánlott a pártnak, hogy induljanak a 2026-os választáson.