Tízezer külföldi munkás hiányzik az építőiparból
A magyarok már nem nagyon akarnak építőiparban dolgozni, ezért külföldről kéne az utánpótlás.
Akkora hiány van az építőiparban Magyarországon megfelelően képzett szakmunkásokból, hogy már középiskolás korban toboroznának olyan diákokat, akik nálunk végeznék el a szakképzést. Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke szerint a tapasztalatok azt mutatják, hogy ha valaki az adott országban szerzi meg a végzettségét, akkor nagy eséllyel hosszabb távon is marad ott.
A Népszavának nyilatkozó szövetségi elnök elmondta, bár Magyarországon 40 ezer külföldi szakmunkás tartózkodik jelenleg – leginkább ukránok, szerbek és törökök –, ennél is jóval több idegen munkásra lenne szükség az építőiparban. Koji hozzátette: ez nagyjából 10 ezer embert jelentene, amellyel elérhetnénk, hogy előremozduljunk a rangsorban. Eszerint ugyanis hatékonyság terén az unió utolsó harmadában állunk. A tájékoztatásból az is kiderült, hogy ugyan 2019-hez képest sokkal jobb a helyzet: két évvel ezelőtthöz képest 25 ezerrel többen, mintegy 370 ezren dolgoznak a szakmában, az idei teljesítménye pedig így eléri majd az 5 ezer milliárd forintot, írja a HVG.
Koji László szerint nagyobb figyelmet kellene fordítani az Európai Unión kívüli, harmadik országokból érkező munkavállalók hazai foglalkoztatására. Álláspontja szerint előnyös lenne, ha egyszerűsítenék a tartózkodási és munkavállalási engedélyek kiadását, vagy kormányközi megállapodásokat kötnének. Koji végül elmondta, a 2019-ben elindított hazahívó programjuk sikeresen működik, és ma már többen térnek haza, mint ahányan külföldre mennek dolgozni.
(Kiemelt kép: JULIAN STRATENSCHULTE / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)