Tizenkétszeres árkülönbség a magyar szállodákban
Az idegenforgalom még mindig húzóágazat nálunk, bár fejlődése az utóbbi években megtorpant. A legfrissebb adatok szerint hazánkban a vendégforgalom az év első nyolc hónapjában nem változott a tavalyihoz képest, ezen belül viszont nőtt az igény a gyógyszállók és a többcsillagos szálláshelyek iránt. A vendégek nagy többsége ennek ellenére az olcsóbb szállásokat választotta.
A kereskedelmi szálláshelyek 2008. január-augusztusi, folyó áron számított 165 milliárd forintos bruttó árbevétele 1 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn. A külföldi és a belföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma az év első nyolc hónapjában összességében nem változott 2007. azonos időszakához viszonyítva, a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára csaknem 15 ezer forint volt a vizsgált időszakban.
Az idei év első nyolc hónapjában 2,4 millió külföldi vendég 7,1 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken, a vendégek száma 4 százalékkal nőtt, a vendégéjszakáké gyakorlatilag stagnált az előző évhez képest. Ugyanezen időszak alatt a szálláshelyek 2,9 millió belföldi vendéget és 7,3 millió belföldi vendégéjszakát regisztráltak. A belföldi vendégforgalom 60 százalékát szállodák adták.
Az éjszakák száma a négy-, valamint az ötcsillagos egységekben 10, illetve 16 százalékkal nőtt, ugyanakkor a belföldi vendégek körében népszerű - a vendégéjszakák jelentős részét regisztráló - panziók esetében 2 százalékkal csökkent. Az elmúlt nyolc hónapban a szállodák átlagosan 50 százalékos, ezen belül a gyógyszállodák 63 százalékos szobakihasználtsággal működtek.
A kereskedelmi szálláshelyek szállásdíj-bevétele 95 milliárd forintra nőtt, az egy-, illetve ötcsillagos szállodai szobaárak közötti különbség közel hétszeres volt. Az egy kiadható szállodai szobára jutó bruttó árbevétel 7.300 forint volt, de itt is jelentős eltérés figyelhető meg, mivel az ötcsillagos szállodák tizenkétszer magasabb összeget kértek, mint amennyit az egycsillagos hoteleknél regisztráltak. A szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatások 2008. január-augusztusra számított árindexe 8 százalékos növekedést jelzett az egy évvel korábbi szinthez képest.
Augusztus végén a magyarországi kereskedelmi szálláshelyek száma 2.870 volt, és az ilyen szolgáltatást nyújtó - több ágazatban működő - vállalkozások közvetlenül 33 ezer főt foglalkoztattak augusztusban.