Tiszteletben tartjuk egymás politikáját
A gazdasági érdek felülírta a jelenleg kormányzó pártok politikai elkötelezettségét a tibeti autonómia és az emberi jogok tekintetében. A Fidesz hivatalos honlapjáról a kínai miniszterelnök látogatása előtt eltűnt a Free Tibet blog, a rendőrség pedig megtiltott egy békés demonstrációt, amelyet június 24-re, a kormányfői látogatás időpontjára időzítettek volna.
A betiltott rendezvény célja az lett volna, hogy a Kínai Kommunista Pártot felkérik a Fálun Dáfá gyakorlók ellen irányuló szisztematikus üldözés befejezésére. A Fálun Dáfá (vagy más neven Fálun Gong) a test és szellem nemesítésére szolgáló meditációs gyakorlat, melynek célja, az egyén nemesítése, illetve az őszinteség, jószívűség, tolerancia alapelveinek való megfelelés. A Fálun Dáfá gyakorlatai a testre és a lélekre egyaránt nagyon kedvezően hatnak, emiatt igen nagy népszerűségnek örvend: több mint 114 országban, több mint 100 millióan gyakorolják világszerte, megalapítóját többször jelölték Nobel-békedíjra is.
A Kínai Kommunista Párt egykori vezetője Jiang Zemin 1999-ben betiltotta az addig nagy népszerűségnek örvendő Fálun Dáfá-t Kínában, mivel riválisának tekintette a hatalmas népszerűsége miatt, és úgy vélte, hogy akadályozza az embereknek a kommunista párt ideológiájába vetett feltétlen hitét, mivel a Fálun Dáfá nem az ő szigorúan ellenőrzött rendszerükbe tartozik. A Fálun Dáfá gyakorlóit koncentrációs táborokba zárják, ahol kényszermunkát végeztetnek velük.
A Tibetet Segítő Társaság közleménye szerint „Veng Csia-pao kínai miniszterelnök magyarországi látogatásának első napján több orbitális jogtalanság történt a rendőrség részéról”.
A közlemény szerint több Tibetért tüntető aktivistát inzultáltak és megakadályozták, hogy kifejezhessék véleményüket. Az Oktogonnál elhaladó kínai miniszterelnöki konvoj irányában szerette volna Karma Dordzse tibeti tanár a tibeti zászlót felmutatni, ám ezt a rendőrök megakadályozták, az eset dulakodássá fajult.
A kínai miniszterelnök ELTE Konfucius Intézetére tervezett látogatása során több Tibetet védő aktivistát a civilruhás rendőrök megakadályozták abban, hogy tibeti zászlót lengessenek, valamint azt is, hogy Tibet szabadságával kapcsolatos szlogeneket kiáltsanak. A Tibetet Segítő Társaság szerint az ELTE bejárata előtt várakozó aktivistákat az egyik civil ruhás rendőr szavakban inzultált, egy lányt kis szőke kurvának nevezett, míg egy másik fiatalt bunkó parasztnak.
Az Emberi jogi bizottság elé hívják a BRFK vezetőit
Elkeserítő, hogy az Orbán-kormány a munkavállalói jogok leépítése mellett most már a politikai szabadságjogok tekintetében is Kínát tekinti követendő példának – írta közleményében Szabó Tímea LMP-és országgyűlési képviselő, az Emberi jogi, kisebbségi, civil- ás vallásügyi bizottság alelnöke.
A politikus leszögezte, kezdeményezni fogja a Budapesti Rendőr-főkapitányság vezetőinek bizottsági meghallgatását a tüntetők ügyében, emellett személyesen kíván utána járni annak, hogy a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal milyen indokok alapján idézte be a legálisan itt élő, letelepedési és munkavállalási engedéllyel élő tibeti menekülteket.
Az LMP tervezi, hogy benyújtja az Országgyűlésnek azt a Tibet érdekei mellett állást foglaló 2008-as határozati javaslatot, amelyet többek között a fideszes Balog Zoltán és a KDNP-s Semjén Zsolt jegyzett.
Abban értettünk egyet…
Bár a Free Tibet blog többé nem elérhető a fidesz.hu oldalról, a kormánypártok prominenseinek korábbi, a kínai vezetés politikáját bíráló kijelentései nem vesztek el. Az elmúlt három év terméséből mazsoláztunk:
2008. márc. 29.„A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség Országos Választmánya határozottan elítéli a kínai kommunista rezsim tibeti megtorló akcióit, és a szabad világ felhívásához csatlakozva követeli azok azonnali beszüntetését. Magát demokratának valló politikai erő nem tűrheti el az emberi és kisebbségi jogok Peking által demonstrált tömeges sárba tiprását, a tibeti lakosság és a Dalai Láma megfélemlítését - húzza alá a párt Országos Választmánya.” 2008. április 5.
„Kövér László: – Sajnálatosnak tartom, hogy Tibet ügyét először éppen az a Kóka János vetette fel, aki ezzel a gesztusával próbálta elterelni a figyelmet a saját hitelességi válságáról. Annál is inkább, mert ő azon politikusok közé tartozik, akiket Kínában tett, magánjellegű pihenéssel is kiegészített hivatalos látogatásaikkor nem zavart az emberi jogok megsértése. Kicsit bánt, hogy az Európai Unió általam nagyra becsült politikusai is csak most jutottak el oda, hogy szóvá tegyék a kommunista diktatúra jogsértéseit. Semmiképpen nem az a megoldás, hogy tönkretegyünk egy újabb olimpiát a moszkvai és a Los Angeles-i után. Inkább az, hogy a jövőben ne fordulhasson elő, hogy egy olyan ország kaphassa meg az olimpia megrendezésének lehetőségét, ahol a legalapvetőbb emberi jogokat sem tartják tiszteletben, ahol egész népeket tartanak elnyomás alatt, fenyegetnek a kultúrájuk, a nemzeti önazonosságuk szétzilálásával. Kínában a kommunizmus a mai napig állami ideológia, embereket lehet eltüntetni, koncentrációs táborba zárni, kivégezni. Tibetet nem tegnap szállta meg a kínai rezsim, amelynek az emberi jogokhoz fűződő viszonyára sem ma derült fény. Az EU emberi jogokat érintő politikája csak akkor hiteles, ha minden országgal szemben, minden helyzetben azonos mércével mér, a pillanatnyi geopolitikai, gazdasági vagy egyéb érdekektől függetlenül.” 2008. május 22.
„…Magyarországnak erkölcsi kötelessége kiállni Tibetért, és az az indítvány, melyet a Parlamenttel el akarnak fogadtatni nem Kína ellen, hanem Tibet mellett foglal állást. Az emberi jogok tekintetében nincs alku, mindenki erkölcsi kötelessége a kiállás - húzta alá [Semjén Zsolt], aki szerint Kína demokratizálódási folyamatának szempontjából is fontos lenne ez az állásfoglalás. Semjén Zsolt Gyurcsány Ferenc időpont eltolási felvetését hiteltelennek nevezte. Magyarázatképpen hozzátette, már egy esztendővel ezelőtt közösen benyújtottak egy hasonló indítványt, melyet végül a szocialista beterjesztő meg sem szavazott. »Donáth László az aláírás előtt gyáván kisunnyogott« – emlékeztetett a kereszténydemokrata képviselő, kiemelve: egy hónappal korábban a DunaTV-ben ötpárti megállapodás született erről a kérdésről, ám Donáth László szocialista politikus ismét kihátrált az ügy mögül. Véleménye szerint mindenképpen el kell fogadni a Tibet melletti állásfoglalást, hogy a jövőben ne a "politikai turizmus" határozhassa meg Magyarország külpolitikáját.” 2009. július 10.
„Balog Zoltán tájékoztatása szerint a Fidesz-frakció emberi jogi munkacsoportja »megdöbbenését fejezi ki a kínai Ürümcsiban elkövetett ujgurokkal szembeni hatósági erőszak ügyében«.
Fölszólítjuk a magyar kormányt, hogy befolyását latba vetve lépjen föl az Európai Unió megfelelő fórumain annak érdekében, hogy Kínában megszűnjön az etnikai alapú erőszak - hangsúlyozta a politikus.
Mint hozzátette, furcsának tartják, »hogy miközben a Külügyminisztérium nemzetközi téren azért tesz erőfeszítéseket, hogy Budapesten jöjjön létre egy "Népirtás és Tömeges Erőszak Megelőzési Központ", aközben mind a tibeti, mind az ujgurok elleni tömeges erőszak ügyében a magyar kormány hallgat és megakadályozza, hogy az Országgyűlés elítélje a Kínában dúló etnikai alapú erőszakot.«”
2011. június 25.
Orbán Viktor arra a kérdésre, hogy a kínai miniszterelnökkel történt tárgyalások során szó esett-e ideológiai kérdésekről, úgy felelt: „abban értettünk egyet, hogy tiszteletben tartjuk egymás politikáját, és ez jelenti az elvi alapját az együttműködésünknek”.