Terézváros nagyot koppanhat
A Tűzraktér kivonult a Terézváros által indított perből - Kedden volt a tárgyalása a hatodik kerületi önkormányzat Tűzraktér ellen indított perének. A peren a kulturális központot ügyvédjük képviselte, aki bejelentette, hogy mivel már kiköltöztek a házból, az ellenük folyó per okafogyott vált
„A Terézvárosi Önkormányzat leginkább elhíresült hivatali erőfitogtatása teljes mértékben törvénytelen volt; az Önkormányzat jogsértő módon járt el annak érdekében, hogy öncélú és véleményünk szerint ésszerű indokokkal alá nem támasztott döntésének elfogadását ránk kényszerítse” – írja dr. Pintér P. Zoltán ügyvéd beszámolója alapján a volt kulturális központ sajtóközleménye.
Mint Simor Ágnestől, az Art Sector Alapítvány művészeti vezetőjétől a
MOHA megtudta,az önkormányzat által indított per arra vonatkozott, hogy hagyják el a Hegedű utca 3. alatti épületet. Mivel az alapítvány azonban már korábban kivonult a házból, így nem volt miről pereskedni. „Azt sem engedik, hogy normálisan kiköltözzünk” – jellemezte a helyzetet Simor, aki szerint vannak még alkotók, akik a kikapcsolt áram ellenére tulajdonaikat a Hegedű utcában tartják. „Nem tudjuk mi lesz velük az ügy két hetes átfutásában, van aki ma vitte el a szobrait” – mondta a Mohának a művészeti vezető, aki azt tanácsolta az alkotóknak, hogy leltározzák a bent lévő tárgyaikat.Utóbbira szükség is lehet, júniusban ugyanis már történt egy vitatott rendőrségi akció az épületben. Június 10-én a Kreatív Magazin díjátadóján rendőrök jelentek meg, az esemény résztvevőit elzavarták, a helyiséget lezárták a benne lévő kiállított alkotásokkal együtt. A közlemény szerint az akció jogszerűtlen volt, mivel az önkormányzat kereskedelmi osztálya által elrendelt végrehajtási intézkedésnek elmaradt az előzőleges elrendelése. A jogszerűtlenséget szerintük alátámasztja, hogy a Fővárosi Kormányhivatal szeptember 15-i döntésével pont ezen okból semmisítette meg a végrehajtási intézkedést.
A Tűzrakteret üzemeltető Art Sector Alapítvány szerint az önkormányzat szeretne „beülni a készbe és bábokként irányítgatni az alkotókat.” Simor Ágnes ezt úgy magyarázta, hogy miközben az Alapítvány már meg szeretett volna egyezni az átadásról az önkormányzattal, ők nem voltak hajlandóak átvenni az épületet. Szerintük ez azt mutatja, hogy miközben hatékonyan szétvertek egy három éve működő kultikus közösséget, még mindig nincs tervük arra, hogy mit kezdjenek az épülettel. A Terézvárosi Önkormányzat a tavaszi tiltakozások során kifejtette, hogy kulturális központot üzemeltetne a helyen, de a jelentkező alkotóknak egyelőre semmit sem mondtak – tudtuk meg.
A Tűzraktér csapata már nyáron belátta, hogy a hatodik kerületi hely nem maradhat tovább, így szeptember elején a Fő utcai Király fürdőben megnyitották Vízrakteret. Az új hely viszont csak bemutatókra alkalmas, próbahelynek kevésbé. Simor Ágnes a Mohának elárulta, hogy a helyhiánytól szenvedő alkotóknak a IX. és a XIII. kerület ajánlott fel alkotóteret.
A hírt a facebook-on Menyhárt Tamás "Menyus" festőművész így kommentálta: "én továbblépek,így is "kiváltságos"helyzetben voltam a Tűzben,úgyhogy nekem csak a hála,sok sikert nekik:) ma költöztem,még kell,hogy bejutok -e?vjában leszarom már. vízben egy ülőkáddal az én temperamentumommal amúgysem tudtam volnamit kezdeni:)"