Tényleg elhitték, hogy csak Goodfriend volt a baj?

Lázár János a mai kormányinfó során reagált az amerikai nagykövet súlyos kritikáira is, amelyeket tegnap fogalmazott meg Colleen Bell.

2015. október 29., 12:24

A miniszter azt üzente a „nagyra becsült amerikai nagykövet asszonynak”, hogy a magyar kormány nem fogja átengedni a menekülteket az ő kérésükre sem, mert „Magyarország nem az Amerikai Egyesült Államokhoz tartozik”, hanem az Európai Unióhoz. Így a felvetett kérdéseket az EU-val vitatja meg a magyar kormány. Magyarország „egyetlen olyan ország beavatkozását sem tolerálja, amely nem tagja az EU-nak”.

Köszönjük szépen az amerikai tanácsokat, de nincs rá szükségünk – mondta Lázár, aki szerint meg kell őrizni a szuverenitást. A paksi atomerőmű beruházásának nyilvánosságával kapcsolatban a miniszter azt mondta, hogy minden olyan dokumentumot nyilvánosságra hoznak, amelyet Amerikában is nyilvánosságra hoznak az atomerőművek építése során.

Később több újságíró is feszegette a témát, Lázár ekkor jegyezte meg azt, hogy kifejezetten irritáló, hogy idejön egy diplomata, és megmondja, hogy éljünk.

Szerinte az Egyesült Államoknak látnia kellene, hogy mennyire sértő a nagykövet kijelentése a magyar embereknek. „Nem nekünk, hanem a magyar embereknek.”

(Arra külön nem tért ki, hogy Magyarországon mi minden irritáló még. Nem nekik, fideszeseknek, hanem a magyar ebereknek.)

A magyar kormányt láthatóan teljesen váratlanul érte az amerikai nagykövet részéről elhangzott kritika. Az elmúlt hetekben a kormány több tagja, de mindenek előtt Szijjártó Péter külügyminiszter mindenütt azt hangoztatta, hogy Coleen Bell érkezése óta milyen kiválóak a magyar–amerikai kapcsolatok.

Szijjártó néhány hete azt mondta az MTI-nek „A magyar–amerikai együttműködés gazdasági és védelmi szempontból zökkenőmentes, és a politikai területen is látványos a javulás. Minden kérdést meg tudunk beszélni, folyamatos a konzultáció, és »ez így van rendjén«” – mondta. Hozzátette: baráti a viszony a két ország között, hiszen nagyon sok mindenben egyetértenek, bár néhány kérdést másként látnak, ami természetes.