Teljes hátraarcot vezényelt az Orbán-kormány a CEU ügyében

Már a tengerentúli kampusz sem feltétel.

2017. augusztus 15., 10:18

Szerző:

Egy-két héten belül megszülethet a megállapodás az Orbán-kormány és New York állam között a CEU budapesti működéséről – írja a hvg.hu. A portál úgy tudja, hogy hangzatos kijelentései ellenére az Orbán-kormány minden pozícióját feladta az ügyben. Nemrég derült ki, hogy már nem ragaszkodik a washingtoni szövetségi kormányzattal kötendő megállapodáshoz – ehhez eleve hülyeség volt ragaszkodni, hiszen az Egyesült Államok alkotmányának 10. kiegészítése szerint az oktatás nem szövetségi, hanem állami hatáskörbe tartozik –, most pedig már azt sem szabja feltételül, hogy a CEU rendelkezzen egy New York-i campusszal. Elég, ha az Egyesült Államokban felsőoktatási tevékenységet végez.

Fotó: Kökényesi Gábor

Mindez homlokegyenest szemben áll azzal, amit az Orbán-kormány az ügyben eddig mondott, és nem mellesleg a lex CEU-val, a felsőoktatási törvény  áprilisban elfogadott módosításával is, amely előírja, hogy a Magyarországon működő külföldi egyetemeknek rendelkezniük kell székhellyel az anyaországukban is. „A CEU Magyarországon a Közép-európai Egyetem (KEE) bázisán működik. A CEU és a KEE megosztja a kapacitásait és az erőforrásait” – hangzik a hvg.hu által megszerzett szerződéstervezetben az erről szóló rész. A kérdés csak az – feszegeti a portál –, hogy a törvény betartásáért felelős Oktatási Hivatal (OH) mit fog szólni a CEU-t érintő enyhítéshez; vagyis hogy a CEU-nak nincs szüksége kampuszra New York államban a felsőoktatási tevékenységhez, de a hvg.hu úgy tudja, hogy az OH sem fog akadályt gördíteni a megállapodás elé.

A megállapodásnak van mindazonáltal egy kitétele, amely visszalépést jelent a CEU számára. Ez elsőre meglehetősen ártalmatlannak hangzik: „Magyarország elfogadja a nem európai állampolgárságú oktatók-kutatók részvételét a CEU aktivitásában, és az európai uniós szabályoknak megfelelően mindent megtesz, hogy ilyen oktatók jöhessenek Magyarországra”. Az „európai uniós szabályoknak” kitétel viszont ara utal, hogy ezután minden oktatójának – így akár Michael Ignatieff rektornak is – munkavállalói engedélyhez kell folyamodnia Magyarországon, ezt pedig az egyetemi félelmek szerint az Orbán-kormány befolyásszerzésre használhatja fel. Nem beszélve arról, hogy a CEU veszít az előnyéből és a versenyképességéből, ha nem igazolhatja szabadon az oktatóit.