Tarlós volt kerülete és Lázár városa is jól járt a pénzosztásnál

Még az év végén a Belügyminisztérium több száz téves utalása miatt esett szó a kormány egy év végi döntéséről: minden előzetes terv nélkül kikanyarítottak 18 milliárd forint póttámogatást egyes önkormányzatoknak. A keretből a legtöbbet Óbuda, Hódmezővásárhely, Monor és Vác önkormányzata kapta.

2016. január 22., 20:16

Még december végén egy Fejér megyei lap örömmel újságolta: kormányzati támogatást kapott a megyében 20 település. A legtöbbet azon a környéken Bicske kapta ( 300 milliót sportfejlesztésre), de jól járt Kápolnásnyék (200 millió forint), ahol az a kastély van, mely L.Simon államtitkárék korábbi cégének a tulajdona. Az épület kissé szokatlan módon

kapott 267 millióforint uniós támogatást a felújításra. L. Simon lakóhelye, Gárdony a harmadvonalbeli kispályások közé szorult ezen a listán:mert csak 100 millió forintot kapott.

Az összes önkormányzat közül a legtöbbet Vác kapta (2 milliárdot „elkészült mélygarázs helyzetének rendezésére”), ezt követte Óbuda (1,6 milliárd piac fejlesztésre, utca meghosszabbításra, sportcélú beruházásra, és az Árpád Gimnázium nyílászárócseréjére). Mint köztudott ebben a fővárosi kerületben (III.) volt Tarlós István több cikluson át polgármester.

A harmadik legnagyobb összeg a kormány önkormányzati adakozása során Monornak (1,25 milliárd) és Hódmezővásárhelynek (1,2 milliárd) jutott. Utóbbi város polgármestere korábban Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár volt.

Ebből a 18 milliárdból történtek az ominózus utalások: a Belügyminisztérium jóvoltából hétmilliárd forintnyi rendkívüli önkormányzati támogatás ment ki rossz címre, így 800 településhez került tévedésből pénz, amit vissza kell fizetniük.

Az LMP még akkor közleményben hangsúlyozta: a hiba rendszerszintű, és rámutat az önkormányzatok tarthatatlan helyzetére mutat rá. A párt szerint a téves utalásoktól függetlenül is baj van az önkormányzatok támogatási rendszerével, fejlesztési forrásaival, valamint a korábban helyben maradó adók elvonásával.

Gerstmár Ferenc az LMP önkormányzati szakszóvivője, országos elnökségi tagja a 168 órának azt mondta: „meg kell szüntetni az év végi egyedi önkormányzati támogatások szubjektív rendszerét, racionális és kevésbé improvizatív döntések szükségesek.” Nem megoldás, hogy a kormány kénye-kedve szerint dönt arról, hogy az ország 3200 települése közül éppen melyik az a 135 szerencsés, akiknek a „hónalja alá nyúlnak” .

A politikus szerint a tévesen kiküldött 7 milliárd forint ide-oda utalgatása ráadásul – banki tranzakciós költségként – tízmilliós összeggel terhelheti az államkasszát (így az adófizetőket).