Tapintható Fidesz-elnöki portré 60 ezerből

A politikai bulvár rezdüléseire érzékeny olvasók figyelmét nyilván nem kerülte el nemrég a kormányfő gipsz-arcmásáról szóló híradás. A 168 Óra Online utánajárt, hogy az Orbán-plasztika mióta függ viaszfehér Han Solóként a Vakok Állami Intézetében, és a kíváncsi ujjak érintésétől valóban kifényesedett-e.

2011. október 22., 09:27

Szabóné Berta Irén, a

Vakok Állami Intézeténekigazgatója nemrég egy hírszájt cikkében azzal az állítással szembesült, hogy Orbánt fényesre simogatták a Vakok Intézetében. Az igazgatónő a félreértések tisztázását azzal kezdte: „Egy vak nem simogat, hanem tapint. Simogatni a kutyát szoktuk.”

A nagy médiaérdeklődést kiváltó Orbán-arcmás négy évvel ezelőtt készült. Az első tárlatot, amelyen a Fidesz-elnökkel együtt mindössze hat portré szerepelt, 2007 októberében nyitotta meg Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter.

Jelenleg 24 ismert művész, sportoló és közéleti személyiség vonásaival ismerkedhetnek a vakok – hiszen a kiállítás (bár mindenki által látogatható) elsősorban nekik szól. Az intézmény lakói tesznek javaslatot arra is, hogy kié legyen a következő arc a hírességek Hermina úti csarnokában. Egy közismert ember vonásait megtapintani ugyanis „olyan pluszinformáció, amit egy vak ember máshogy nem szerezhet meg, így tudnak arcot társítani a már ismert hangokhoz” – mondta az igazgatónő.

A gyűjtemény lassan gyarapszik, mert egy-egy új arcmás költségét pályázaton elnyert pénzekből, illetve adományokból fedezik. A legutóbbi, sportolókról készült portrék számláit például a Szerencsejáték Zrt. felajánlásából fizették – közölte Szabóné.
Szponzor hiányában egyelőre nem tudni, hogy az intézet mikor tud új portrékat vásárolni. Lékó Péter viszont már jelezte, szívesen ül modellt, így a sakk-nagymesteré lehet a következő arcmás, amely bővíti a tárlatot.

Az arcmásokat Felcser Krisztina iparművész készíti, a tárlat is az ő ötlete volt eredetileg. Egy új portré költsége 60 ezer forint és elkészítésének első fázisa nem kifejezetten kényelmes a mintául szolgáló alany számára.

A folyamat a következőképpen zajlik: a híresség először arcvédő krémet kap, arra kerül a folyékony állagú gipsz. A modellnek a félórás száradási idő során végig mozdulatlanul kell ülnie/feküdnie, levegőt is csak szívószálon át vehet – ezért tátott kissé az összes portré szája. A száradási idő leteltével elkészült egy megszilárdult negatív az híresség arcáról. Az iparművész ezzel dolgozik tovább, és többnapos munkával elkészíti a végleges portrét, amelynek külső rétege egy bőrszerű anyag, Oxam szilikongumi. Az arcmás ezért nem tud elkopni vagy kifényesedni.