Szociális kártya: bebukott?
Sok helyen be sem vezették, máshol alig használják a szociális kártyát. Van, ahol csak élelmiszert vásárolhatnak, máshol - a tervek szerint - a közüzemi számlák kifizetését is rendezhetik vele az érintettek.
Ezek azonban csak homályos kezdeményezések és tervek. Az új rendszer bevezetését kezdeményező Monokon a Népszava érdeklődésére azt sem tudták megmondani, hány segélyezett pénzét utalják a kártyára. Jászladányban pedig bővítenék a még be sem vezetett kártya felhasználhatóságát.
Mindenki mindenhol ismeri, de szinte sehol senki nem használja - ez derült ki a szociális kártyáról. Több településen is érdeklődtünk a tapasztalatokról, de konkrétumot csak néhány településvezető mondott. Sok helyen, ahol tervezték, be sem vezették a rendszert, máshol meg alig működik. Az ügy élharcosa és kezdeményezője a monoki polgármester volt, mégis, talán a tízet sem éri el azoknak a száma, akiknek a településen az új rendszer szerint utalják a pénzüket. Lengyel Gábor jegyző annyit mondott, az önkormányzat egy helyi rendelkezés alapján november óta alkalmazza a kártyát. Csakhogy a mintegy 40 segélyezettből kevesen járultak hozzá ahhoz, hogy a kártya elkészítéséhez szükséges adataikat továbbítsák a kártyakibocsátónak.
Gyere, Bokros, nézd meg magad!
Monok mellett Ivád is a figyelem középpontjába került. A Lehet Más a Politika (LMP) erre a településre hívta Bokros Lajost, a kártya alkalmazását támogató MDF miniszterelnök-jelöltjét azért, hogy személyesen győződjön meg arról, "jó-e a szociális kártya". Az LMP szerint a kártya ellen sok szakmai érv szól, melyekből világosan kiderül, hogy az nem szolgálja a szegények megsegítését vagy azt a célt, hogy "egyetlen éhező gyermek se legyen Magyarországon". Ezzel az érvvel sokan egyetértenek, csakhogy a helyszín megválasztását elhibázták. Ivádon ugyanis nincs kártya, nem is tervezik a bevezetését. Ivády Gábor szerint a jogosultak mással vásároltatnák le a kártyára érkező összeget, közben az egész közösség előtt megbélyegeznék azokat, akik a használatára szorulnak.
Jászladányban támogatják ugyan a bevezetést, de egyelőre csak a tervekről hallani. Ki lehetne vele egyenlíteni a gáz- és a villanyszámlát is, de Dankó István, a település vezetője nem tudta megmondani, hogy javaslatukra miként reagálnak a közüzemi szolgáltatók. A segélyezettek egyelőre csak a települési elfogadóhelyeken tudnák használni a kártyát, ezért várnak a februárra tervezett bevezetéssel - mondta. Újkígyós az egyetlen hely, ahol már vannak tapasztalatok. Mintegy 200 segélyezettnek utalják szociális kártyára a lakásfenntartási támogatást, az óvodáztatási támogatást és az átmeneti segélyt.
Szebellédi Zoltán polgármester úgy fogalmazott: azért döntöttek a kártya mellett, hogy "a támogatás pontosan arra menjen, amire adják, tehát ne legyen felhasználható jövedéki termékre, illetve, hogy a rászorulóknak ne kelljen minden hónap ötödikén sorba állni érte". A névre szóló kártyával a helyi élelmiszerboltokban, gyógyszertárban, írószerboltban, tüzépen vásárolhatnak, a közüzemi díjak közül pedig a vízdíjat fizethetik vele a rászorulók. A polgármesteri hivatalnál kihelyezett készüléken ellenőrizhető az egyenleg.
A romaellenes társadalmi közhangulat fokozására
A kártyakibocsátó Cafeteria Card kft nem nyilatkozott a
A helyhatóságok a szociális kártya mellett önkormányzati kártyára is utalhatják a segélyeket, utóbbit az Optisoft Nyrt. működteti. Ercsiben már működik a rendszer, Százhalombattán egyelőre a rendelettervezet elkészítésénél tartanak. A két kártya közötti hasonlóság, hogy a vásárolható termékek körét korlátozzák, de a szociális kártyával inkább csak élelmiszert vásárolhatnak a tulajdonosok, az önkormányzatival a közműdíjakat is lehet rendezni. Jelentős különbség, hogy a szociális kártyán rajta van, az önkormányzatin nincs ott a tulajdonos fényképe. Százhalombatta önkormányzata az utóbbi lehetőséget választotta. Szabó Attila alpolgármester szerint vannak, akik "alkoholos italokra, dohánytermékre, és játékgépre " költik a segélyt. Ezt akarják megakadályozni a kártya bevezetésével, de az érintettek személyiségi jogait nem akarják sérteni. Elmondta azt is, hogy mintegy 192 millió forintot fordítanak segélyre, ebből a tervek szerint 100 milliót utalnának kártyára.
A szociális kártya alkalmazása nagy társadalmi vitát kavart. Szakmai szervezetek szerint alkalmas a romaellenes társadalmi közhangulat fokozására, és homogén egységként kezeli a segélyezettek különböző csoportjait.