„Szívesen sétálnék Orbán Viktorral a tiltakozó táblák alatt”

Szijjártó Péter korábbi kijelentése nyomán Gaskó István, a LIGA Szakszervezet elnöke szombatra „meginvitálta” a kormányfőt a tüntetők közé.

2011. április 8., 20:47

„Nagyon szívesen sétálnék Orbán Viktorral a tiltakozó táblák alatt. Álságos a kormány, amikor kijelenti, hogy az ő tevékenysége ellen tüntető szakszervezetek célkitűzéseivel egyetért. Mert ha egyetért, akkor első lépésként vissza kellene vonnia azokat az intézkedéseket, amiket elmúlt 10 hónapban a munkavállalókkal szemben elkövetett” – mondta Gaskó István, a LIGA Szakszervezet elnöke, a szombati szakszervezeti tüntetések kapcsán tartott sajtótájékoztatón.

Tízezreket várnak a holnapi kormányellenes tüntetésre. A magyar szakszervezetek azt üzenik a kormánynak, hogy vegye komolyan a demokráciát, és az emberekkel együtt teremtse meg az életfeltételeket, míg az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) az uniós döntéshozóknak akar üzenni, hogy ne a munkavállalókkal fizettessék meg a válság költségeit – hangzott el a sajtótájékoztatón.

A magyar érdekképviseleti vezetők több követelést ismertettek a sajtótájékoztatón, közöttük azt, hogy a kormány vonja vissza a médiatörvényt, és a visszamenőleges hatályú jogszabályokat, továbbá adja vissza a magán-nyugdíjpénztáraktól elvett pénzt. A demonstráción 21 ország képviseletében várhatóan több tízezren vesznek részt – írja a

Klubrádió.

Az Európai Szakszervezeti Szövetség főtitkára, John Monks Budapesten a szombati szakszervezeti tüntetésekkel kapcsolatban kijelentette, alapvetően egy európai demonstrációra kerül sor, mert jelenleg Magyarország a soros elnökséget látja el, így Orbán Viktor az egyik legfőbb felelőse az európai ügyeknek.

Azért most vagyunk itt, mert Budapest mellett most tartják tanácskozásaikat az európai pénzügyminiszterek. Természetesen vannak magyar vonatkozású kérdések is, amelyeket meg fogunk említeni a demonstráción is. A holnapi nap arról szól, hogy az európai szakszervezeti szövetség szolidaritását fejezi ki a magyar munkavállalók követeléseivel, ugyanakkor a magyar szakszervezetek szolidaritásának kifejezése az európai munkavállalókkal is. Az üzenet a megszorítások ellen szól – mondta John Monks.

Mindemellett az is döntő szerepet játszott az időzítésben, hogy most tanácskoznak hazánkban az uniós pénzügyminiszterek. Mintegy 5 ezer embert várnak uniós országokból a magyar szakszervezetek pedig több mint 20 ezer embert mozgósítottak.

Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő korábban azt nyilatkozta: a kormány üdvözli az uniós szakszervezetek szombati budapesti tüntetését abból a szempontból, hogy az a megszorítások ellen irányul – ezen a ponton találkozik a magyar kormány elképzeléseivel, amelynek politikájába szintén nem férnek bele a megszorítások.

Szijjártó a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában csütörtök este azt is kifejtette, a kormány – minden ellenkező információval szemben – egyeztetett a hazai szakszervezetekkel az elmúlt időkben.

Kormány még nem folytatott annyi konzultációt szakszervezetekkel, mint mi – jelentette ki Szijjártó Péter a Közbeszéd stúdiójában. A miniszterelnöki szóvivő az európai uniós országok szakszervezeteinek szombati, budapesti tüntetése kapcsán, illetve arra a felvetésre válaszolva reagált így, miszerint a hazai szakszervezetek próbáltak tárgyalni a magyar kormánnyal a tüntetések elkerülése végett, de a kabinet szerintük elzárkózó volt.

A magyar kormány egyébként „a legnagyobb örömmel üdvözli” a szombati tüntetést abból a szempontból, hogy az a megszorítások ellen szól, mert ebben a „magyar kormány szövetséges” – hangoztatta Szijjártó Péter, kijelentve: az Orbán-kormány politikájával kifejezetten összeegyeztethetetlenek a megszorítások, azok ideje a Gyurcsány-időszakkal lejárt.