Szimulálják az országgyűlési választásokat
A Modell Ifjúsági Parlament (MIP) a Gyermek- és Ifjúsági Önkormányzati Társaság (GYIÖT) projektje, az Országgyűlés megválasztását és munkáját szimulálja. A hangsúlyozottan pártpolitikától mentes eseménysorozat csúcspontját az (MIP) ülése jelenti, amelyet 2013. július 26-29. között tartanak Bábolnán. Az esemény kapcsán Sándor Enikőt kérdeztük, aki a terület szakértőjeként, több településen segítette már a Gyermek és Ifjúsági Önkormányzatokat. Az elmúlt egy évben a Vodafone Főállású Angyalaként.
- Életrajza szerint gyermekkorától aktív tagja a Gyermek és ifjúsági önkormányzatoknak. Miként lett az? Illetve: hivatását is meghatározta a dolog?
– Orosházán jártam általános és középiskolába. A társak és tanárok biztatására vágtam bele: tizenkét évesen letten ifjúsági képviselő. Majd ifjúsági alpolgármester, gimnazistaként pedig ifjúsági polgármester. Aztán 2008-ban már felnőtt segítőként hívott a helyi GYIÖK mellé az Orosházi Önkormányzat. Később az országos szervezetben is voltam önkéntes. De társadalmi tevékenységem elsősorban szerelemmel felérő hobbi. Az elmúlt időszak persze kivételes év volt: a Vodafone Főállású Angyalaként napi nyolc órában hobbim lehetett a munkám is.
- Az elmúlt években több település fiataljainak segített már saját képviseletet szervezni. Helyi szinteken mennyire ellenálló, támogató a felnőttvilág?
– Magyarországon 1992-óta működnek Ifjúsági Önkormányzatok: Beke Pál népművelő ösztönzésére, francia mintát követve. Azóta jellemzően három irányból indulnak kezdeményezések. Vagy a fiatalok fogalmazzák meg igényeiket, vagy az önkormányzatok keresik az ifjúságot, illetve valamely civil szervezet javasolja ifjúsági önkormányzat megszervezését.
- Az ifjúsági szervezetek határozatait komolyan veszik?
– Ahol a felnőtt önkormányzat partnernek kezeli a fiatalokat – mert a fiatalok is komolyan veszik feladatukat –, ott harmonikus az együttműködés. Orosházán például a városi önkormányzat nem csupán anyagilag támogatja a helyi GYIÖK-t. Minden ifjúságot érintő kérdés kapcsán megkeres minket, ráadásul hallgatnak a véleményünkre.
- Pártok nem próbálnak utánpótlást toborozni az ifjúsági önkormányzatok köreiben?
– Deklaráltan elzárkózunk az ilyesmitől. Nem találkoztam még inkorrekt próbálkozásokkal. De önkormányzataink álláspontja szerint egy városnak mindenekelőtt képviselőtestülete és városvezetése van. Politika színezete teljesen lényegtelen. Hiszen a társadalom működése szempontjából egészen mások a prioritások.