Szijjártó: A magyarokat gyakran nevezték a legkeletibb nyugati, és a legnyugatibb keleti népnek Európában

16 millió dolláros megállapodást kötött Magyarország Kirgizisztánnal.

2021. november 8., 15:48

Szerző:

Magyarország és Kirgizisztán közös fejlesztési alapot indított azzal a céllal, hogy Kirgizisztán modernizációs folyamatába magyar cégeket vonjanak be – olvasható a Hungary Today oldalán.

Szijjártó Péter és Daniyar Amangeldiev kirgiz gazdasági és kereskedelmi miniszterrel közös sajtótájékoztatón mondta el, hogy a 16 millió dolláros alap hitelt, és más pénzügyi eszközöket biztosít majd magyar cégek kirgizisztáni beruházásaihoz. Hozzátették: készek arra, hogy a jövőben 50 millió dollárra növeljék az alapot. 

„A feladat világos, mégpedig az, hogy minél hamarabb minél több beruházási és korszerűsítési projektet hozzunk létre és ruházzunk be rájuk”

– mondta Szijjártó, hangsúlyozva, a minél több magyar és kirgiz vállalkozás bevonásának fontosságát.

Szijjártó szerint a kirgiz gazdaság a növekedési pálya olyan pontján van, amikor olyan területeken történik előrelépés, amelyeken a magas szintű magyar technológia teret kínál az együttműködésre. A cél az, hogy egyre több magyar vállalatot vonjanak be az ország modernizációjába, elsősorban a mezőgazdaságban, az élelmiszer- és acéliparban, valamint a digitalizációban – mondta.

„A magyar kormány keleti nyitás stratégiája óriási sikernek bizonyult”

– mondta Szijjártó Péter, rámutatva, hogy Magyarország és a keleti országok közötti kereskedelmi forgalom 28 százalékkal nőtt, és az ázsiai országok egyre többet fektetnek be a magyar innovatív ágazatokba.

Kifejezetten Közép-Ázsia „egyre izgalmasabb régió”, amelyet a magyarok „a közös történelmi örökségünk miatt könnyen meg tudnak érteni” – mondta. Megjegyezte, hogy a kirgiz–magyar kereskedelem csak idén 56 százalékkal nőtt, a Richter magyar gyógyszeripari vállalat pedig növelte részesedését a kirgiz piacon.

A tárcavezető arról is beszélt, hogy a magyarokat Európában gyakran nevezték „a legkeletibb nyugati népnek és a legnyugatibb keleti népnek”.

„De a keleti országok és cégek erősödésével ez az egykor becsmérlő címke ma már bóknak számít”

– mondta.

(Kiemelt kép: Szijjártó Péter hivatalos Facebook-oldala.)