Szembeszállt Semjénnel: felmosták vele a padlót
Rodics visszahelyezését kéri a madártani egyesület - A Semjén-ügy miatt leváltott főosztályvezető-helyettes menesztésének visszavonását kéri a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
Úgy vélik: semmilyen ésszerű indok nem magyarázhatja a 24 éves szakmai múlttal rendelkező szakember eltávolítását. Rodics Katalin áthelyezési procedúrája már elkezdődött, az első szerződést már alá is írta az érintett és a minisztérium. Úgy tudni, a minisztérium berkeiben marad, a Környezetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségnél kapott állást. Az egyesület ugyanakkor megnyugvással fogadta, hogy nincs a tárca napirendjén a védett állatfajok státuszának megváltoztatása és vadászhatóvá tétele.
A szervezet úgy véli, a hazai természetvédelem még egy csapást nem tudna elviselni - írta a Független Hírügynökség.
Semjén miatt kellett mennie?
A Hírszerző nemrég számolt be arról, hogy Semjén - aki egyben a kisebbik kormánypárt, a KDNP elnöke is - januári levelében több védett madár- és emlősfaj vadászhatóvá tételét kérte a vidékfejlesztési minisztertől. Semjén a levél szerint az erdei szalonka, a nyári és kanadai lúd, a barátréce, a menyét és a nyuszt vadászhatóvá tételét javasolta. Az erdei szalonka vadászatának visszaállítását nemzeti sajátosságokra, valamint arra hivatkozva vetette fel, hogy az évente elejtett kétezer darab szalonka nem befolyásolja az európai állomány létszámát.
Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter nem sokkal később leváltotta posztjáról Rodics Katalint, a tárca Biodiverzitás és Génmegőrzés főosztályának vezetőjét. A döntés összefüggésben lehet azzal, hogy Rodics szembeszállt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes védett állatok vadászhatóságát célzó elképzelésével.
Négy környezetvédő szervezet – a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ), az Egyetemes Létezés Természetvédelmi Egyesület (ETK), a Greenpeace Magyarország Egyesület és a Levegő Munkacsoport – közleményben tiltakozott a miniszteri döntés ellen, méltatva Rodics Katalin szakmai kvalitásait.
A STOP-nak nyilatkozó Schmuck Erzsébet MTVSZ-társelnök szerint semmilyen más okkal nem magyarázható Rodics eltávolítása, mint azzal, hogy a szakember kiállt a semjéni elképzeléssel szemben. Az elnök rámutatott: a volt minisztériumi osztályvezető számos kitüntetése is bizonyítja, hogy csaknem negyedszázados környezetvédő tevékenységével elévületetlen érdemeket és elismertséget szerzett itthon és külföldön egyaránt.
Mint Schmuck mondja, Rodics Katalin felelt többek között a nemzetközi természetvédelmi egyezmények, köztük a Washingtoni Egyezmény végrehajtásáért, és óriási szerepet játszott abban, hogy az
Országgyűlés ötpárti egyetértéssel foglalt állást Magyarország génmódosítás-mentessége ügyében. A miniszter egyébként hivatalosan még nem indokolta az osztályvezető leváltását. Az MTVSZ-társelnök emlékeztetett rá: már a múltban is előfordultak olyan esetek, hogy olyan kiváló szakembereket mentettek fel vagy legalábbis akartak politikai okokból eltávolítani szakterületükről, akik nem hagyták sérülni a természetvédelmi értékeket. A nemzetközi szaktekintélynek számító Aradi Csabát éppen az első Orbán-kormány alatt próbálták eltávolítani a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatói tisztségéből. Pepó Pál akkori környezetvédelmi miniszter egyebek mellett hűtlen kezeléssel vádolta Aradit, ám a vizsgálatok után visszahelyezték pozíciójába.
“Azt kell látni, hogy a természeti értékeknek a megóvása időnként ütközik a politikai érdekekkel. A kérdés az, hogy egy adott kormány mennyire képes messzebbre látni a pillanatnyi érdekeinél” – fogalmaz Schmuck Erzsébet. Most épp vadászati érdekek sérültek, amik mellett Semjén próbált lobbizni, de Rodics és a környezetvédők ellent mondtak a miniszterelnök-helyettesnek, ami maga után vonta a megtorlást.