Székházfoglalók: A BRFK határozata képtelenségeket tartalmaz

Panasszal élnek a Fidesz-székháznál demonstrálók, miután a rendőrség megszüntette a nyomozást a gyilkosságért korábban elítélt Sz. Ferenc ellen, aki márciusban társával együtt erőszakosan lépett fel az egyik aktivista ellen. A nyomozást megszüntető határozat a Fidesz „aktivistáinak” elmondására épít, a székházban demonstrálók vallomásaiból többet is figyelmen kívül hagy, vagy eltorzít.

2013. július 27., 08:35

A Fidesz székházban demonstrálók közleménye szerint a Budapesti Rendőr-főkapitányság indoklása több helyen is teljesen életszerűtlen szituációkban mutatja be az aznap történteket, illetve ellentmondásba kerül saját magával is.

„A székházba rendelt, magukat a helyszínen szimpatizánsokként azonosító férfiak tetteinek és tetteik jogi következményeinek politikai jelentőséget nem tulajdonítunk. Sz. Ferencék ellen nem is mi tettük a feljelentést. A BRFK ez ügyben született határozata azonban a nyomozóhatóság olyan mértékű elköteleződéséről tanúskodik, amely megszólalásra és jogi lépésekre késztet bennünket” – írják közleményükben a Fidesz székházában demonstrálók.

„A határozatban érvényre jutó szempontok a Fidesz szempontjaival azonosak, ahogyan ez már a bizonyítékok egyoldalú összeválogatásából és ismertetésük módjából bármely olvasó számára kitűnhet, függetlenül attól, hogy milyennek ítéli a magyar jogállamiság állapotát, illetve milyen eszközöket tart megengedhetőnek a jogállam védelmének érdekében. A Budapesti Rendőr-főkapitányság határozatából kikerekedő történet ugyanis egyáltalán nem tükrözi a Fidesz Székház Dózsa György út felőli bejárata elől elhurcolt tüntetők tapasztalatait. A hatóságok által tanúként idézettek ellentétes vallomásai nincsenek megfelelően súlyozva a határozatban. A BRFK verziója lényegében a Fidesz által összefércelt fedőtörténettel azonos. A székháznál megjelenő biztonsági őrök és fideszes 'aktivisták' vallomásának elolvasása nélkül is megállapítható, hogy a rendőrség túlnyomórészt az ő elmondásukra alapozta a határozatot, és kritika nélkül átvett olyan nyilvánvaló képtelenségeket, miszerint a Fidesz “önkéntesei” csak a székházfoglalók testi épségét akarták megóvni a romos állapotban lévő falakról leomló vakolattól. Noha a hatóság összesen tíz tanút hallgatott meg, a határozatot a Fidesz egy személyi titkárának vallomása uralja, míg a hat meghallgatott tüntető közül összesen háromnak a vallomása került a szövegbe, egy-egy bekezdés erejéig” – áll a közleményben.

A határozat szerint a székház udvarán tartózkodók életveszélyben voltak, mert az épület környékén omlásveszély állt fenn következésképpen a vakolat és egyéb épületdarabok súlyos vagy életveszélyes sérüléseket okozhattak volna. A demonstrálók szerint a Fidesz-alkalmazottak és a párt barátainak vallomásai önmagukban ellentmondásosak azzal kapcsolatban, hogy a székházban tartózkodó “rémült” EP-képviselő a székház védelmére hívta-e a “az önkéntes Fidesz-szimpatizáns aktivistákat”, avagy pusztán a földön ülve tüntetők testi épségéért való aggodalmában riasztotta őket. A határozat végeredményben annak az elbeszélésnek ad hitelt, amely szerint a három tüntetőt a ‘Fidesz aktivisták’ azért emelték meg és vitték fel a lépcsőn kérésük ellenére, mert aggódtak, hogy a hátsó bejáratnál lévő fal rájuk omlik.

„Felszólítjuk az ügyben eljáró nyomozó hatóságot, hogy egészítse ki a nyomozást, vagy a jelenleginél erősebb érvekkel támassza alá annak megszüntetését! Ellenkező esetben azt kell feltételeznünk, hogy politikai nyomásra született a lezáró határozat, mely jelenlegi formájában nem más, mint a nyomozó hatóság a Fidesz megrendelésére elkészített összefércelt, koncepciózus, ellentmondásoktól sem mentes fedőtörténete. Jogi képviselőink szerint a bizonyítékok ismertetése szakmailag hiányos és egyoldalú, továbbá a bizonyítékok értékelése jogilag téves. Éppen ezért szeretnénk az összes hazai jogorvoslati lépést végigjárni, elsőként panasszal fogunk élni a nyomozás megszüntetése ellen. Ha szükséges, Strasbourgig visszük az ügyet, ahol a magyar államnak kell bizonyítani a határozat pártatlanságát. Fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy ezeket a lépéseket azért szeretnénk megtenni, hogy felhívjuk a figyelmet a határozat elfogultságára, nem pedig Sz. Ferencet és társait szeretnénk bíróság elé vinni” – zárul a közlemény.