Százezerrel nőtt a szegények száma egy év alatt

Rejtélyes okból elhalasztotta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) azoknak a szeptemberben esedékes adatoknak a nyilvánosságra hozatalát, amelyek a magyarországi szegénység helyzetét mutatják be. Az ellenzék szerint azért, mert az adatok kínosak lettek volna a kormánynak. Németh Szilárd rezsibiztos szerint az Eurostat besegít a magyar baloldal kampányába.

2014. október 5., 08:59

Janák Katalin, a KSH főosztályvezetője

az RTL Klub híradójának azt mondta, három kisebb elemzést összefogtak, és egy nagyobb, átfogó elemzést közölnek majd a fogyasztásról, a jövedelmekről, illetve a szegénységről és kirekesztettségről. De csak októberben – a választások után.

Az Európai Unió statisztikai hivatala,

az Eurostat adatai szerintegy év alatt 100 ezer fővel nőtt a szegénységben és kirekesztettségben élők száma Magyarországon. A válság kitörése (2008) óta hazánkban egyre csak nő a mélyszegénységben élők száma: 2013-ban már 3,3 millióan éltek szegénységben. A magyarok harmadának 65 ezer forint bevétele sincs.

Németh Szilárd rezsibiztos az Eurostat adatáról azt mondta az RTL Klub munkatársának: „Nézze, én nem ezeket az adatokat ismerem. (...) Szerintem ez nem valós szám. Én itt élek, ebben a világban, és abszolút nem valós számokról beszélünk. Azt gondolom, nem véletlen, hogy az Eurostat egy héttel a választások előtt besegít egy kicsit a baloldalnak„ – pillantotta meg sárga csekkeken edzett szemével a Luxemburgig nyúló szálakat a Fidesz rezsibiztosa.

Bangóné Borbély Ildikó, az MSZP képviselője erre röviden csak annyit üzent Németh Szilárdnak, hogy az Eurostat a KSH-tól kapja az adatokat. Szerinte a KSH nem technikai okokból halasztotta el az adatok publikálását. A szocialisták arra gyanakszanak, hogy az Orbán-kormánynak túl kellemetlen lenne a választások előtt szembesíteni a szavazókat a magyar gazdaság kiábrándító helyzetével. ”A KSH Lázár János felügyelete alá tartozik. Ez mindent megmagyaráz” – fogalmazott a szocialista politikus.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.