Szabó Tímea: Az időjárás-jelentést is államosították

A közvélemény-kutatási adatok Petőfi és Vasvári számára azt mutatták volna, hogy a félelem légkörében, ugyanúgy, ahogy most, csak néhányan mertek nyíltan szembeszállni a hatalommal. Miközben nyilvánvaló volt, hogy egy ország állt a forradalmárok mellé az elnyomással szemben. Ezt a Párbeszéd Magyarországért társelnöke nyilatkozta a budapesti Petőfi szobornál készült villáminterjúban.

2014. március 16., 17:08

- A meteorológia jó pár napja előre jelezte, hogy míg délután orkánerejű szél várható, délelőtt napos idő lesz. Nem vetődött fel, hogy korábbi időpontra teszik a nagygyűlést?

– Az állami nagy rendezvény miatt nem lehetett délelőttre tenni, nem is tartottam volna ildomosnak, hogy a Nemzeti Múzeum előtt tartott eseményekkel egy időben legyen. A szakemberek folyamatosan figyelték az előrejelzéseket. Reggel hatkor még úgy volt, hogy nem lesz probléma, de délben úgy döntöttek: lefújják.

– Március 15-i ünnepet nehéz lesz pótolni.

– Azért megpróbáljuk. Gordon szokta mondani, hogy amióta államosították az időjárás-jelentést, azóta elmaradnak a március 15-i ünnepségek, hisz tavaly ugyanez történt. Helyette március harmincadikán tartjuk az országos ellenzéki nagygyűlést.

– Mi lett volna a beszédének fő üzenete?

– Az, hogy mindnyájunknak el kell menni szavazni, mert csak akkor győzhetünk, ha tízből nyolcan voksolunk. A másik fontos mondanivalóm a félelemről és a közvélemény-kutatásról szól. Elmondtam volna azt, mit mutattak volna ezek az adatok Petőfi és Vasvári számára. Az akkori közvélemény-kutatási adatokból ugyanis azt lehetett volna kiolvasni, hogy a márciusi fiataloknak csupán maroknyi csapata mer szembeszállni az elnyomókkal. A félelem légkörében, pont ugyanúgy, ahogy most, azt mutatták volna az adatok, hogy csak néhányan mernek szembeszállni az elnyomó hatalommal. Pedig mindnyájan tudjuk: egy ország állt melléjük az elnyomással szemben.

– Orbán délelőtti ünnepi beszédében hangsúlyozta: történelmünkben korszakváltást 1848, 1956, 1989 és a „kétharmados földrengető választási győzelem” hozott. Mintha átvenné Önöktől, a „kormányváltóktól” a fő üzenetüket.

– Orbán azt is mondta, milyen kár, hogy a rezsicsökkentés nem szerepel a Nemzeti Dalban. 2010-ben valóban történt korszakváltás, de olyan, amelyik meredek lejtőre állította Magyarországot. Amelynek célja, hogy kivezesse az országot az Európai Unióból, hogy felbontsa a szolidaritást, és lebontsa a demokratikus intézményrendszert. Mi nem ilyen korszakváltásban hiszünk, hanem egy valódiban, amely megteremti Magyarország számára a fejlődést, amely Magyarországból újra egy szabad, békés és európai országot teremt. Nem hiszem, hogy Orbánnak a korszakváltás hosszú-távú szlogenje maradna.

– A most előkerült Zuschlag- és Simon-ügy igazán nem erősítette a kormányváltás ügyét. Számítanak még hasonló kampánykártyákra a hátralévő három hétben?

– Én nem ezekkel az ügyekkel foglalkozom, ez a múlt. Engem a jövő érdekel. Az, hogy felszámoljuk végre a szegénységet és visszaállítsuk a demokráciát.