Szabó Máté fekete napja
Nem találta általános vitára alkalmasnak az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil és vallásügyi bizottságának kormánypárti többsége az állampolgári jogok országgyűlési biztosának tavalyi évről szóló beszámolóját szerdai ülésén. Kicsivel később az Országgyűlés Alkotmányügyi, Igazságügyi és Ügyrendi Bizottsága sem támogatta az ombudsman beszámolóját.
A jelentést 9 igen, 4 nem szavazattal és 6 tartózkodással vetették el. Igennel szavaztak a fideszes, kereszténydemokrata és független képviselők, míg a szocialisták tartózkodtak vagy nemmel voksoltak. Szocialista képviselők többek között a biztosnak a romákkal kapcsolatos kijelentését tették szóvá, valamint a cigánybűnözésről szóló interjúját rótták fel – írta az MTI.
Szabó Máté többek között arról számolt be a bizottság előtt, hogy mintegy tíz százalékkal nőtt a hivatalához érkező panaszok száma. Mint kifejtette: igyekeznek a kiemelkedő társadalmi és szakmai kérdésekkel, problémákkal foglalkozni. Egyik kiemelt területként említette a gyermekjogokat.
Milyen tanulságokat vont le...?
Deákné Fogarasi Valéria (MSZP), a bizottság alelnöke azt kérdezte, hogy a nagy vihart kiváltó cigánybűnözésről szóló interjúból milyen tanulságokat vont le a biztos.
Szabó Máté válaszában kitért arra, hogy magában az interjúban többszörös függőbeszéd szerepelt, a később nagy vitát kiváltó mondat a címadás miatt vált kijelentővé. Tanulságnak azt látta, hogy "minél messzebb, annál jobb", van kisebbségi biztos, aki a területtel elsődlegesen foglalkozik.
Teleki László (MSZP) erre úgy reagált, hogy nem nyugtatta meg a válasz. Általános ombudsmanról van szó, és a magyarországi cigányság minden tagja hozzá tartozik, tehát nem szelektálhat - mondta.
Deákné Fogarasi Valéria magát a jelentést új felfogásúnak, informatívabbnak tartotta, mint a korábbiakat, és örült, hogy hangsúlyosan szerepelnek benne a pénzügyi szervezetekkel kapcsolatos ügyek. Egyetértett ugyanakkor Teleki László felvetésével, és mint mondta, a "roma állampolgárok is állampolgárok".
Szabó Máté azt válaszolta, hogy a kezdeményezés elsősorban a kisebbségi biztos hatásköre, de az ellen nincs elvi kifogása, ha bárki állampolgári alapon fordul hozzá.
Az Alkotmányügyi, Igazságügyi és Ügyrendi Bizottság az ombudsman beszámolóját 14 igen, 7 tartózkodó és 8 nem szavazat mellett nem találta a testület általános vitára alkalmasnak. A testület fideszes, és kereszténydemokrata tagjai ott is támogatták a beszámolót, míg a kormánypártiak nemmel szavaztak vagy tartózkodtak.