Szabados Ákos: Stadiont nem építünk

Szabados Ákos egyike a három fővárosi szocialista polgármesternek – Pesterzsébetet vezeti. Praktikus ember, aki a helyi fideszesekkel mindig jól kijött. Karaktergyilkosságtól mentes, langyos kampányt jósol, és stadionépítés helyett a Dél-pesti kórház felújítását szorgalmazza.

2014. szeptember 14., 11:21

– Milyen négy évet tud maga mögött?

– Kevésbé rémeset, mint amilyenre számítani lehetett. A mindenkori ellenzékkel korrekt kapcsolatom volt az elmúlt ciklusok során; és amikor a képviselő-testületben többségünk volt, akkor sem használtuk ki a magunk előnyére a helyzetet. Közös akaratot tükröz a költségvetés és gazdaságpolitika. Sőt, a fideszes többség gyakran támogatta a javaslataimat is. Az országos szinten tapasztalható megosztottság nálunk kevéssé érezhető.

– Hogy történt mindez? „Odakint” háború dúl. Esztergom hasonló felállással [fideszes képviselő-testület vs nem fideszes polgármester] lassan működésképtelen.

– Kompromisszumkészségre van szükség. Elvtelen alkukba pedig sosem bocsátkoztam.

– Hogyan értékeli a Fővárosi Közgyűlés változásait?

– Ez a kérdés már ciklusokkal ezelőtt is felvetődött. Nem akarom elvenni a Fidesz kenyerét, de én már tíz éve arról beszélek, hogy a polgármesterek legyenek automatikusan közgyűlési tagok. A Demszky-érában slágertéma volt a forrásmegosztás kifejezéssel illetett politika. Akkoriban az volt a kulcskérdés, melyik kerület hogy járhat jobban. A főpolgármester ennek mentén próbált különalkukat kötni, ami viszont lehetetlenné tette ,hogy egyéb közös ügyekben a kerületek egymással vagy a fővárossal összhangba tudjanak kerülni.
Az elképzeléseim akkoriban viszont még csak ötlet szintjén mozogtak, nem fogalmaztam meg őket konkrétabban.

– Még szerencsésnek is mondanám. Viszonylag kevesen láthatják megvalósulni a nagyívű politikai elképzeléseiket. Csak éppen kicsit lejt a pálya.

– Nos valóban nem gondoltam volna, hogy látom megvalósulni. A rendszer persze messze van a tökéletestől. Látható, hogy a Fidesz a saját problémáit próbálta megoldani ezzel a konstrukcióval.
Azt viszont fenntartom, hogy a kerület ügyeit hatékonyabban tudja képviselni a polgármester a Fővárosi Közgyűlésben.

– Már említette jó kapcsolatait a kormánypártokkal, a választási kampány mégis az adok-kapok ideje. Lehet a Fidesznek ütőkártyája önnel szemben? Milyen kampányhajrára készül?

Mi a pozitív üzenetekre helyezzük a hangsúlyt, és azt hiszem, hogy a Fidesz is hasonló kampányt folytat majd. Ez az említett együttműködésből is ez fakad. Ha megnézzük a tavaszi országgyűlési választásokat, akkor sem látunk negatív kampányt, nálunk ennek egyszerűen nincs hagyománya.

– Pesterzsébet lenne a nyugalom szigete?

– Félreértés ne essék, vannak konfliktusok – különösen ha országos ügyekről van szó. De a máshol tapasztalható légkörhöz és támadó megnyilatkozásokhoz képest nálunk jóval emberibb hangnem uralkodik. Hihetetlenül hangzik, tudom.

– Ne mondja, hogy nem voltak ügyek vagy botrányok, amivel megszorongatták egymást az elmúlt négy évben. A Fidesz 36%-ot szerzett tavasszal, a demokratikus ellenzék 38%-ot. Ebből még szoros meccs is lehet.

– Nem tudok róla, hogy lennének „ügyek” a kerületben. Pesterzsébet nem éppen a főváros leggazdagabb része: a 65-66 ezer fős lakosság mellett mintegy 10 milliárdos költségvetéssel gazdálkodunk. Ennél jóval alacsonyabb lakosságú kerületek sokkal nagyobb összegek felett diszponálnak. A kiadásaink jelentős részét a napi működtetésre és a felújításokra fordítjuk. Sajnos az elmúlt négy évben nem voltunk kiemelt fejlesztési terület a fővárosnak. A villamospálya halaszthatatlan felújítását nem számítva nem jutottak nagyberuházások.

– Ön MSZP-s polgármester a Fidesz-kormány idején. Csodálkozik?

– Részben igen, hiszen az önkormányzatban fideszes többség ült. Biztos vagyok benne, hogy ha eredményesebben gründolnak támogatásokat, az a saját szempontjaik szerint is meghozta volna a gyümölcsét a tavaszi választásokon.

– Mit ígér a szavazóknak?

– Az egészségügyi alapellátásban idősek a kollégák, többen nyugdíjba készülnek. Generációváltásra van szükség. Ennek érdekében olyan juttatásokat kell biztosítanunk, ami vonzóvá teszi Pesterzsébetet a fiatal szakemberek számára. A Dél-pesti kórház felújítása pedig halaszthatatlan feladat.
Emellett öt év alatt megdupláznánk a térfigyelő kamerák számát, a szükséges rendőrségi infrastruktúra kiépítésével együtt. Minden kampányban elhangzik a közbiztonság kérdése, én sem tudom megkerülni, azt viszont el kell mondjam, hogy nem állunk rosszul: a főváros 14 kerületében rosszabbak a bűnügyi statisztikák, mint nálunk.
Zajlik a sportlétesítményeink felújítása is. Ez az önkormányzat kiemelt programja volt, és nem az elmúlt négy évben indult, hanem jóval korábban.

– Meglehet, stadionra kapna pénzt a kormánytól.

A stadionépítés nincs szándékunkban. Mi az utánpótlás-nevelésre tettük a hangsúlyt. Ingyenes úszás- és korcsolyaoktatást biztosítunk az intézményeinkben tanulóknak, uszodát és jégcsarnokot építettünk. A Duna-part fejlesztése folyamatban van, ott az evezősportot szeretnénk kiépíteni.
A birkózócsapatunkra pedig kivételesen büszkék vagyunk.