Szabadlábon Hunvald - de meddig?
Megszüntette a bíróság az erzsébetvárosi ingatlanügy két vádlottjának, Hunvald György volt MSZP-s polgármester és Gál György, az önkormányzat gazdasági bizottsága korábbi elnökének előzetes letartóztatását - értesült lapunk. Így mindketten távozhatnak a büntetés-végrehajtási intézményből, ahol Gál több mint két és fél évet, míg Hunvald több mint két évet töltött. Hunvalddal szemben lakhelyelhagyási tilalom érvényes, míg Gál házi őrizetbe került.
Több mint két év előzetes letartóztatás után kiengedik a börtönből Hunvald György korábbi MSZP-s erzsébetvárosi polgármestert - erősítette meg lapunknak a volt politikus védője. Sebes Péter ügyvéd elmondta: a nem jogerős ítélet szerint ezentúl Hunvaldra az enyhébb kényszerintézkedés, a lakhelyelhagyási tilalom vonatkozik - számolt be a
Népszava.Bűnszervezetben elkövetett
Hunvaldot a Fővárosi Bíróságon jelenleg folyó büntetőperben a kerületi ingatlanok vélt áron aluli értékesítése és fiktív megbízási szerződések megkötése miatt más mellett bűnszervezetben elkövetett csalással és az önkormányzatnak 600 milliós kár okozásával vádolják, ő az ügy másodrendű vádlottja.
A volt polgármestert még hivatali idejében, 2009. február 10-én vették őrizetbe, majd előzetes letartóztatásba helyezték, így immár 27 hónapja volt egy fővárosi büntetés-végrehajtási intézet lakója. Hunvald, aki - a június közepén újabb tárgyalással folytatódó - büntetőperben mindvégig ártatlanságát hangoztatta és azt bizonyította, hogy az értékesítésekkel nem érte kár a kerületet, régóta sérelmezte hosszúra nyúlt előzetesét.
Januárban - ügyvédje útján - keresetet is benyújtott a strasbourgi Emberi Jogi Bírósághoz, melyben szabadlábra helyezését kérte. A januári beadvány szerint indokolatlan ellene ilyen hosszú ideje fenntartani a legszigorúbb kényszerintézkedést, ráadásul védője szerint az ügyészség és a bíróság is megsértette Hunvaldnak a "pártatlan és tisztességes eljáráshoz és az eljárás ésszerű időn belül történő befejezéséhez fűződő jogát".
A legszigorúbb kényszerintézkedés megszüntetéséről most mégsem a strasbourgi bíróság döntött, hanem az erzsébetvárosi ingatlanügyet a Fővárosi Bíróságon tárgyaló Vincze Piroska vezette bírói tanácsa. A tanács sem Hunvald vagy Gál beadványára döntött így, hanem hivatalból. Ugyanis az egy éven túli előzeteseket félévente automatikusan felül kell vizsgálni.
Ugyancsak elhagyhatja a büntetés-végrehajtási intézetet az erzsébetvárosi ingatlanügy elsőrendű vádlottja, a gazdasági bizottság volt elnöke. Gál György még Hunvaldnál is régebb óta van előzetesben. A szintén bűnszervezetben elkövetett különböző bűncselekményekkel vádolt Gált 2008 novemberében vették őrizetbe, majd helyezték előzetesbe, így vele szemben két és fél év után szűnik meg a legszigorúbb kényszerintézkedés.
Gál a perben tett vallomásában szintén tagadta bűnösségét és bár jószerével semmire nem emlékezett a 7-8 évvel ezelőtt történtekből, arra igen, hogy a vádirat állításával szemben nem vett át ingatlanonként 20-30 milliós kenőpénzt azért, hogy az értékesítési láncolat "ötletgazdája", Nagy György helyi vállalkozó érdekkörébe tartozó projektcégeknek adják el az épületeket, melyeket aztán jelentős haszonnal adtak tovább.