Spiritbiznisz: kóklerek kontra segítők

Fásultság, megélhetési gondok, szürke hétköznapok – nem véletlen, hogy a „spirituális piacon” virágoznak a kóklerek. Borsos áron kínálnak látomásokat, varázslatokat, tuti biztos módszereket. Eközben az igazi segítőkről alig hallani, pedig ők is egyre többen vannak. Szakemberek szerint jó, hogy az emberek elkezdenek a lelki gondjaikkal foglalkozni, de érdemes körültekintőnek lenni s tudni, nincsenek instant megoldások.

2016. december 29., 13:00

Szerző:

Judit és Miki tíz éve házasok, s épp ennyi ideje tart a háború a feleség és anyósa, valamint sógornője között. A férj szereti Juditot, a családját, senkit sem akar megbántani, ezért inkább visszahúzódik a harcvonalból. Ebből újabb feszültség származik.

– Azt várom tőle, hogy álljon ki értem, legyen igazi férfi – mondja Judit. – Én pedig azt szeretném, hogy gondoskodjon rólam. Hiányolom a nőt magam mellől – feleli Miki.

– Ha te nem vagy férfi, én hogyan legyek nő? – vág vissza Judit. Patthelyzet, ami jó ideje tart. Voltak párterápián, jártak pszichológusnál, nem jutottak előrébb. Most spirituális módszerekkel próbálkoznak, családállításon vannak.

Az állításvezető Féderer Ágnes, a Rend­­szerakadémia nevű iskola egyik tulajdonosa, aki hosszú éveken át a Nép­­szabadság vezető újságírója volt, aztán váltott. Horvátországban és Szlovéniában élt öt évig, az utolsó másfél évben egy olyan, 18 lelkes faluban, ahol sem telefon, sem internet nem volt.

– Én így jártam be a magam Ca­­mi­­nóját – meséli.

A férje, Csurgó Sándor már akkor családállítással foglakozott, amit a mód­­szer megalkotója, Bert Hellinger közvetlen tanítványaitól, Wilfried Nellestől és Heinrich Breuertől tanult. Ágnes pedig tőle és a legnevesebb szakemberektől.

Féderer Ágnes

– Minden, emberekből álló közösséget rendszernek tekintünk s rendszerként világítjuk át – mondja Ágnes. – A módszer az emberi kapcsolatok rejtett dinamikáit, alapvető működési mintáit, valamint ezek hatásait teszi láthatóvá, érzelmileg megtapasztalhatóvá. Csoportszimulációs eljárás, amelynek során a rendszereket személyek (vagy tárgyak) segítségével jelenítjük meg.

Mit jelent ez konkrétan? Judit és Miki képviselőket választ magának a csoportban jelen lévő, ismeretlen emberek közül, akik ettől a pillanattól kezdve átlényegülnek, és átélik Judit és Miki érzelmeit. Majd újabb képviselőket választanak annak az idealizált személynek, akinek látni akarják a párjukat, végül beállnak a képbe a szülők képviselői is. A szereplők járkálnak, egymáshoz képest helyezkednek el a térben, elmondják, mit éreznek egymás iránt. Minden új szereplő átrendezi a helyszínt, így az élő kapcsolati térképpé válik.

– Jézusom! – sóhajt fel Judit, amikor ő és az anyja viszonyáról esik szó. Arcát a kezébe temeti, miközben rájön: mindvégig saját maga ellen küzdött, aki nem akar olyan lenni, mint az anyja, annyira erős, határozott, irányító típus.

Regős Judit

Miki is figyel. Rádöbben: ő tulajdonképpen megpróbálta átvenni az anyja mellett a meghalt apja szerepét. Ebben a felállásban Judit versenytárs az anyós szemében. A férfinak az édesanyja szemébe nézve ki kellett mondania, hogy ő nem a férje, de bármikor számíthat rá mint a fiára.

Kiderült tehát, mi okozta a zavart, ami rátelepedett a házasságra.

– Pragmatikusan dolgozom. Azt nézem meg, hogy például a szülővel, karrierrel, gyerekvállalással, egészséggel, párkapcsolattal kapcsolatos elakadások mögött mi lehet. A problémák sokszor gyerekkori fogadalmakból, tapasztalásokból erednek. Az emberben a család hatására túlélési stratégiák, megoldási sémák alakulnak ki, s sokan felnőttként is ezeket használják, s ezzel visszacsúsznak egyfajta gyerekes működési módba – magyarázza Ágnes. – Átállítjuk őket felnőtt üzemmódba, s megmutatjuk, mennyivel gazdagabb eszköztára van egy felnőttnek.

A módszerrel kisebb-nagyobb cégeket is át lehet világítani. Egyre többen élnek vele, például egy új termék bevezetésekor vagy ha működési problémák adódnak.

– Dolgozom egy érdekes eseten, egy nagyvállalat kért fel, hogy világítsam át a középvezetői szintet magánéleti szempontból. A cég tulajdonosa ugyanis úgy gondolja, akinek rendben van a lelke, az dolgozik jól.

Auth Csilla

– Xanaxszal aludtam minden éjjel. Nem tudtam megfogalmazni, mi a baj, csak azt éreztem, egyre lejjebb csúszom. Hagytam, hogy a munkahelyemen kihasználjanak, emiatt otthon is folyton rosszkedvű voltam. A feleségemtől születésnapomra kaptam ajándékba egy Spirituális Választerápia- (SVT-) kezelést. Gondoltam, ha neki fontos, elmegyek rá, bár nem hittem semmilyen spirituális izében – meséli Zalán. Aztán elment Auth Csilla SVT-tanácsadóhoz. – Csilla kezében pörgött az inga, egyik táblázatról a másikra lapozott, kérdezett, magyarázott, elmondta, milyen energiák hatnak a cselekedeteimre. Zalán elmondása szerint olyan összefüggések tárultak fel előtte, amelyekre korábban sosem gondolt volna. A kezelés estéjén már nem vett be a gyógyszert, utána nagyjából egy évig hozzá sem nyúlt.

– Továbbra sem hiszek, de amit Csilla csinált, hatott – összegez.

– Kijöttem a tisztításról, s a fejem fölött tornyosuló sötét felhők nagy része eloszlott. Sosem fogom elfelejteni – kezdi történetét Auth Csilla SVT-tanár, tanácsadó. – Szorgalmasan jártam SVT-re, mígnem a tanácsadóm megkérdezte: Csilla, miért nem tanulod meg a módszert? Mert én csak egy énekesnő vagyok! – vágtam rá.

Aztán jöttek a mesterképzések, majd három év gyakorlás után lett hivatalosan is tanácsadó, s másfél évvel később oktató.

– A család és a barátok azóta is döbbenten figyelik, amit csinálok. Azt hitték, pillanatnyi elmezavaromban léptem erre az útra.

Csilla szülei elfogadták, hogy lányuk hisz az SVT-ben, de eszükbe nem jutna, hogy a problémáikat ezzel a módszerrel is orvosolni lehetne.

– Édesanyám ma már nyugdíjas, de amikor praktizált, volt, hogy elküldte hozzám a betegét. Amikor ugyanis minden fizikai okot kizárt, de a beteg füle még mindig zúgott, csakis lelki eredetű problémára tudott gondolni. Amikor megkérdezik tőlem, mi az SVT, azt szoktam mondani, hogy az embernek van tudatos és tudatalatti énje. Akadnak területek, amelyeken bármire képesek vagyunk, máshol egy helyben topogunk, mert a tudatalatti olyan blokkokkal van tele, amelyek ellehetetlenítik a tudatos elme racionális elképzeléseit – magyarázza ­Csilla. – A módszer ingával és egy komoly táblázatrendszerrel dolgozik, s feltételezi, nem egy élete van a lelkünknek, hanem életek láncolatában fejlődik. A blokkok tehát, amelyek jelenleg akadályozzák az elképzelések megvalósulását, jöhetnek valamely korábbi vagy a mostani életünkből, de a szü­­leink génjein keresztül.

Csilla elmondása szerint a módszer a tudatalattit tisztítja, és olyan információkkal dolgozik, amelyeknek az elme egyáltalán nincs tudatában. A tudatalatti rétegenként tárolja az in­­for­­má­­ció­­kat, olyan, mint egy hagyma, lépésről lépésre lehet eljutni a probléma forrásához.

Az orvosok ma már nem annyira elutasítók a spirituális módszerekkel szemben. Csillához és Ágihoz is rendszeresen küld pácienst pszichológus, pszichiáter. Mint mondják, egyáltalán nem biztos, hogy ők meg tudják oldani azokat a problémákat, amelyeket kezelések hosszú sora sem tudott, de új szemszögből világítják meg a gondokat.

A világban csodavárás van, s a piac tele van csodát kínáló kóklerekkel – állítják mindketten.
­

– Én épp az ellentétét ígérem annak, mint amit a kóklerek – jelenti ki Ágnes. – Tőlem is kérnek olyat, amit nem tudok elintézni: nem tudok pénzt csinálni, szerelmet csiholni és az álommunkát sem prezentálom. Amikor valaki az utóbbit szeretné elérni, azt szoktam kérdezni tőle: mennyi tartalékod van arra, hogy keresgélj, megtanuld, amit csinálni szeretnél, milyen terved van az átmenetre? Ez sokkoló, mert nem erre számítanak.

– Sok segítő nincs olyan szinten, hogy megfelelő információkat kapjon, nem tudja, hogyan kell jól kérdezni s minként lehet értelmezni a kapott válaszokat. Az SVT-t évek alatt lehet megbízhatóan megtanulni, nem elég a hétvégi tanfolyam – mondja Csilla.

– Magyarországon komoly fejlesztésre szorul a szociokulturális és a mentálhigiénés gondolkodás. Innen nézve sokaknak már az is nagy előrelépés, ha beszélgetnek velük, meghallgatják, a nehézségeik átgondolására késztetik őket. Abban, hogy az emberek elkezdenek a lelkükkel foglalkozni, és ehhez például az azonnali élményt kínáló családállítást találják a legmegfelelőbb módszernek, nem látok problémát – mondja Regős Judit szociális munkás, a Szülők Háza Alapítvány elnöke. – Nem baj, ha kiderül, hogy a családi hátterünk meghatározza a világról alkotott képünket, fontosak a gyerekkorban történt események.

Hozzáteszi: abban viszont nem hisz, hogy egyetlen alkalommal hosszú távú megoldást lehet találni.

– A csapda ott van, ha a segítő túlmegy a kompetenciáján, hamis utat kínál. Könnyen átverhetők az emberek, mert igényük van az élményre, a kötődésre, alapigazságok kimondására.

Karsai Dániel már minden pillanatban segítségre szorul, mozgásképtelen, már enni és inni sem tud. A volt alkotmányjogász mindent elrendezett maga körül, már csak arra koncentrál, hogy minél értelmesebben töltse el a hátralévő idejét.