SOS – viszik a gyermekfalut!
Karsai József, Battonya polgármestere több nyilatkozatában is hangsúlyozta: a battonyai SOS Gyermekfalu Orosházára tervezett átköltöztetése, a szervezet házainak „hátrahagyása” sok szempontból kifogásolható. Gosztonyi Gábor, az SOS Gyermekfalu Magyarországi Alapítvány ügyvezető igazgatója viszont a minapi sajtótájékoztatón is hangsúlyozta: „Magyarországon elsőként Orosházán létesül új, a XXI. század igényeinek megfelelő integrált gyermekfalu. Battonyát pedig nem kívánjuk magára hagyni, családmegerősítő programot indítunk a városban.” De akkor miért áll a bál a projekt körül? Sztankay Ádám a gyermekfalu ügyvezetőjét kérdezte.
– A gyermekfalu költözésével kapcsolatos hírek alapján dokumentálható: Karsai József, Battonya polgármestere állt elő elsőként a vonatkozó információkkal. Az önök reakcióját kezdetben némi tétovaság jellemezte.
– Nem csoda. Hiszen amint elnyertük a pályázati támogatást, írtunk egy levelet a terveinkről Battonya képviselő-testületének, majd személyesen is tájékoztattuk a polgármestert. Karsai Józsefnek azt is elmondtuk: a költözés ellenére Battonyán is tervezünk további programokat a nehéz sorsú családok támogatására. Konkrét javaslataink voltak, amelyekről – ahogy a polgármesteri találkozó egyéb témaköreiről is – írásos emlékeztető készült. A polgármester pedig azt mondta: a képviselőknek írt beszámolónk mellett maga is beszél az ügyről a testülettel, és szerinte minden rendben lesz. Ám mire a találkozóról hazaértünk, már semmi nem volt rendben. A média részéről áradni kezdtek a kérdések, amelyek leginkább egy nem létező történet részleteit firtatták. Rendre azt citálták: magára hagyjuk az amúgy is gondokkal küzdő Battonyát.
– Battonyai terveiknek mi a lényege?
– Azoknak a hátrányos helyzetű famíliáknak szeretnénk családmegerősítő programokat indítani, amelyeknek eddig nem volt lehetőségük ilyen támogatásra. Egyébként ami eddigi tevékenységünk lényegét illeti, az csak érintőlegesen kötődött Battonyához: a gyermekfalu lakóinak csupán húsz százaléka helybeli. Többségük Békésből, illetve más megyékből érkezett hozzánk. Mégis azt szeretnék, ha költözésünk ellenére teremthetnénk olyan lehetőségeket, amelyek kifejezetten a battonyaiak érdekeit szolgálják.
– Kötelezi önöket bármi is az efféle jótékonyságra, kárpótlásra?
– A saját ingatlanával mindenki szabadon rendelkezik. Senki sem kötelezhető arra, hogy távozása után kárpótolja az őt hiányoló szomszédokat.
– Karsai József szerint mégis ésszerűbb lenne felújítani a battonyai gyerekfalu házait, ami nem is lenne olyan nagy befektetés.
– Olvastam az újsághírt, amelyben Karsai úr azt mondta: a házakat százmillióból fel lehetne újítani. Már az is komoly befektetés, de a valóság inkább a százötvenmillió plusz áfához közelít. Amit ha erre fordítanánk, az más tevékenységeinktől vonna el forrásokat. Örültünk, hogy találtunk olyan pályázati lehetőséget, amellyel jobb körülmények közé segíthetjük a gyerekeinket – miközben a battonyai ingatlanaink eladásából befolyó pénzt is a gyerekek, családok érdekében kidolgozott programokra tudjuk majd fordítani. Kérdés persze, hogy mikor tudjuk értékesíteni a házakat. Azt gondolom: az egy év múlva esedékes költözés idejére az is megoldható.
– Karsai József érvei közt szerepel az is: ha maradna a falu, az a helyiek számára is munkalehetőséget biztosítana, általában is hozzájárulna a helység fejlődéséhez. Önök ugyanakkor elmondták: Battonya infrastrukturális gondjai is távozásra ösztönzik önöket. Említették az egészségügy, az oktatási rendszer hiányosságait. Ahogy azt is: nehéz környékbeli munkaerőt találniuk. Hol az igazság?
– Egy öt és félezer lakosú város eleve szerényebb lehetőségeket biztosít, mint a csaknem harmincezer lakosú Orosháza. Utóbbiban sokkal szélesebb a szolgáltatási paletta. Például az egészségügyi intézmények is specifikáltabbak, ami a korábbi élethelyzeteik során traumatizált, majd hozzánk került gyerekek esetében igen lényeges szempont. Több a szakiskola is. Arról nem mi tehetünk, hogy a nyolcvanas években alapított Battonya mára messze kevesebbet tud nyújtani, mint harminc évvel korábban. Ennek ellenére mindent megteszünk, amit lehetőségeinkhez képest a városért meg tudunk tenni: a tervek szerint a költözés után nemhogy kevesebb, de több battonyai gyermek sorsán tudunk majd segíteni. Számunkra a gyerekek érdeke az elsődleges szempont.
– Karsai József mindenesetre azt mondta: a város vezetése fontolgatja, hogy az önök tervei miatt az SOS Gyermekfalvak Nemzetközi Szövetségéhez fordul.
– Bízom benne, hogy eljut végre egy olyan, számára is hiteles fórumhoz, ahol meggyőzhetik: orosházi terveink tökéletesen illeszkednek a nemzetközi tendenciához, a döntés a nemzetközi szervezettel egyeztetve született meg. Európa-szerte kialakult koncepció: integrált gyermekfalvakat kell létrehozni, amelyek nem kerítéssel körülvett közösségekként működnek. Ezért is szeretnénk a gyerekeket, illetve a nevelő családokat olyan helyre költöztetni, ahol közvetlenebb kapcsolatban vannak a helyi társadalom más tagjaival is. Ez az elfogadást, a szolidaritásra való képességet is erősítheti.
– Van ötlete, hogy valójában miért kerekedett balhé a terveik miatt?
– Az önkormányzati választások előtt erős késztetés lehet arra, hogy akinek érdeke, bármiből politikai kérdést csináljon. Az SOS Gyermekfalu viszont létrehozása óta politikamentes, és minden politikai oldaltól egyenlő távolságot tart. Jó lenne, ha ezt mindenki tiszteletben tartaná.