Sorolja a magyarországi problémákat az amerikai külügy

Az amerikai külügyminisztérium csütörtökön nyilvánosságra hozta az éves emberi jogi országjelentéseit. A Magyarországról szóló jelentés a kormány civil társadalom elleni fellépését, a médiapluralizmus szűkítését és a romák kirekesztését említette a legfontosabb problémák között, de kitér többek között a választási rendszerrel, az oktatás központosításával, a korrupcióval kapcsolatos problémákra is.

2015. június 25., 21:56

A jelentés kifogásoltaa civil társadalom elleni „komoly” kormányzati és rendőrségi fellépést, a médiapluralizmus „további megnyirbálását” és a romák diszkriminációját és kirekesztését. A dokumentum szerzői szerint az újraválasztott Fidesz-KDNP túlnyomórészt társadalmi konzultáció vagy az ellenzéki pártokkal való, befogadó párbeszéd nélkül folytatta a 2010-ben elkezdett átfogó változtatásokat a jogi keretrendszerben és az államszerkezetben.

Az amerikai külügyi tárca emlékeztetett rá, hogy nemzetközi szervezetek és emberi jogi civil szervezetek az elmúlt év folyamán továbbra is komoly bírálatokat fogalmaztak meg „a jogállamiság rendszerszerű eróziójának”, a fékek és egyensúlyok, a demokratikus intézmények, az átláthatóság és „a független társadalmi hangok fokozódó megfélemlítése” ügyében.

A jelentés emberi jogi problémaként nevezte meg a magyar börtönök túlzsúfoltságát, az előzetes letartóztatások hosszú időtartamát, az egyházak elismerésére vonatkozó eljárások politikai meghatározottságát, a menedékkérők fogva tartását, a kormányzati korrupciót, a nők és gyermekek elleni erőszakot, a nők szexuális zaklatását, az antiszemitizmust és az emberkereskedelmet.

A dokumentum szerint a kormány általában tett lépéseket a visszaéléseket elkövetett tisztségviselők, a többi között a biztonsági szolgálatok felelősségre vonása és megbüntetése érdekében. A civil társadalmi szervezetek azonban széles körben azt gyanították, hogy korrupciós ügyekben érintett kormányzati tisztviselők és közalkalmazottak büntetlenséget élveztek.