Sokkal kevesebbet keres majd az a háziorvos, aki nem csatlakozik az új praxisközösségekhez
Az éjjel megjelent a háziorvosi praxisok működését szabályozó kormányrendelet.
A rendeletből világosan kiderül, hogy bár nem kötelező belépni a közösségekbe, sokkal kevesebb pénzhez jut majd, aki az önállóság megőrzése mellett dönt – írta meg a hvg.hu.
A rendelet szerint a vezető háziorvosok illetékességi területén egy-egy kollegiális praxisközösség jön majd létre a „magasabb szintű egészségügyi szolgáltatás nyújtása érdekében”.
Az új szabályozás értelmében a praxisközösségekben kötelező legalább öt háziorvosi szolgálat részvétele, a legalább heti 20 órás rendelés és a közös ügyeleti és helyettesítési rend.
A lap szerint a háziorvosi, fogorvosi szolgálatok és szakellátó fogászatok orvosi bértámogatásának összegét a rendelet az idei és az azt követő két évre előre meghatározta. Eszerint egy kezdő orvos havi bértámogatása 18 300, 48 900 vagy 61 100 forint attól függően, hogy a praxisközösségen kívül maradt „sima” kollegiális praxisközösségben, vagy az egyesült, integrált, konzorcium praxisközösségek valamelyikében vesz részt.
Az összeg a szociális hozzájárulási adót is tartalmazza. Ugyanezek a tételek egy 40 évnél nagyobb gyakorlatú orvosnál: 428 800, 1 143 400 vagy 1 429 300 forint. Mindez a vállalkozó háziorvosokra vonatkozik, akik a praxisok többségét működtetik.
Meghatározták a háziorvosi, fogorvosi szolgálatok és szakellátó fogászatok szakdolgozói bértámogatását is, ezt csak két évre, vagyis idén január 1-től és jövőre, szintén a szociális hozzájárulási adóval együtt.
Idén gyakorlati időtől függően, heti 40 órás foglalkoztatás esetén havi 71 800 és 224 600 forint közti összeg jár, rendelőnként 1-3 főnek attól függően, hogy hány bejelentkezett betegük van.
(Kiemelt kép: MTI | Soós Lajos)