Senki sem marad, egyszerre mondanak fel mindenkinek
Három téglagyárat bezár, hármat pedig leállít idén a Wienerberger Téglaipari Zrt. A cég szerint ezt az építőipar gyengélkedéséből fakadó keresletesés indokolja. A változások során összesen 230 állás szűnik meg. A bezárásra ítélt gyárak között van a mezőtúri és az abonyi is – írta a Szoljon.hu Jász-Nagykun-Szolnok megyei hírportál.
Az évtized első felében még jelentős fejlesztéseket hajtott végre Magyarországon az osztrák tulajdonú cég, ám mára sajnos csalatkoznia kellett a várakozásaiban. A soproni, bátaszéki és békéscsabai üzemekben leáll a téglagyártás, de ezeket még azonnal beindítható állapotban tartja a vállalat, arra az esetre, ha az építőanyag-ipar piacán élénkülés következne be. Mezőtúron, Abonyban és Kisbéren azonban kevés a remény.
– Alaposan és részletesen elemeztük a belföldi piacokat – mondta a Szoljon.hu-nak Bencze Norbert gazdasági igazgató. – Arra jutottunk, hogy a mezőtúri, békéscsabai és abonyi gyár térségét a tiszavasvári üzem gond nélkül el tudja látni, országosan pedig elegendő a beszűkült igények ellátásához négy gyárunk termelése.
Mezőtúron 44 dolgozót kell a gyárbezárás miatt elbocsátani: a teljes állományt. A vezetés most kezdte meg a tárgyalásokat a szakszervezettel arról, hogy miként tudják a legkíméletesebben elbocsátani a dolgozókat. Várhatóan december közepén adják át a felmondást az érintetteknek, és mindenkinek attól a dátumtól számít majd felmondási idő, végkielégítés és minden egyéb. December közepéig pedig az összes dolgozónak fizetik a nappalos műszakos béreket, holott gyártás már nem lesz.
– Korrekt partneri magatartást tapasztalok a vállalatvezetés részéről – állítja Stokker Zoltán, a Wienerberger szakszervezeti bizottságának titkára, egyben az üzemi tanács elnöke. – A jövő héten már kint a területen is megkezdjük az elbocsátások személyre lebontott tervezését. Gondoskodó leépítést tervezünk, segítünk a dolgozóknak egyéni életstratégiákat kialakítani. Azt például már sikerült elérni, hogy a kedvezményes kamatozású vállalati lakáskölcsönöket változatlan feltételekkel fizethetik vissza az érintettek. Az Abonyban még megmaradt hét dolgozó pedig ugyanolyan kedvezményekben részesül, amilyenek a nagyobb létszámú, csoportos elbocsátásokhoz kapcsolódnak.
– Derült égből villámcsapásként ért bennünket a sajtóban olvasott hír – kommentálta a helyzetet dr. Draskovits Dénes polgármester. – És nemcsak a negyvennégy ember elbocsátása miatt. Mezőtúr egyik nagy hagyományú iparága, húzó gazdasági ágazata a téglagyártás. Az országban nálunk található a legnagyobb feltárt agyagvagyon. A bezárásra ítélt telep az egykori Téglaipari Tröszt egyik legnagyobb gyára volt, vállalati bérlekások épültek mellette a vezetőknek és dolgozóknak. A lakások lassan az enyészeté lesznek, és nehezen tudom elhinni, hogy nemsokára a gyár is erre a sorsra jut – nyilatkozta a hírportálnak.