Segítségünkkel támogatóhoz jutott és elkerülte a mai kilakoltatást a szegedi Király család
Májusban, két héttel ezelőtt az Ugrás a sötétbe című cikkünkben a távoktatás kapcsán írtunk a szegedi Király Imre és családja igen nehéz helyzetéről. Ahogy akkor említettük: a csekély rokkantsági ellátásban részesülő családfő és a szintén szerény fogyatékos ellátást kapó siketnéma családanya mélyszegénységben él a város Tarjánnak nevezett lakótelepén. Egy általános iskolás kislányt nevelnek, Olíviát, aki kitűnő tanuló volt eddig. Ugyanakkor a távoktatás súlyosan érintette a család egyébként is törékeny anyagi helyzetét. Ahogy az édesapa cikkünkben fogalmazott:
minden hónapban el kell dönteniük, hogy „esznek vagy a gyerek oktatásához szükséges telefon és internet számlát fizetik be.”

Írásunk nem maradt hatás nélkül: a családnak többé nem kell szembenéznie ezzel a választási kényszerrel. Jelentkezett ugyanis egy névtelenséget kérő olvasónk, aki átvállalta a kislány oktatásához szükséges internet- és telefonköltséget. Olvasónk a 168 óra szerkesztőségének címzett levelében azt írta: eddig rendszeresen adományozott néhány szervezetnek, alapítványnak. Most azonban annak örülne, ha a támogatása „biztos célba”, a Király családhoz érne.
Közvetítésünknek köszönhetően a családfő és olvasónk hétfőn már hosszasan beszélt egymással és ma sikerült megállapodniuk.
Ettől a hónaptól kezdve így olvasónk fizeti Olívia távoktatásának havi költségeit. A pénzt a kislánynak nyitott bankszámlára utalja.
„Olívia meghatottan reagált a hírre, először nem akarta elhinni, hogy ez vele történik, aztán nagyon örült, és egy szívet mutató fotót küldött magáról támogatójának, akit egyből a szívébe zárt” – számolt be az édesapa. Király Imre hozzátette: olvasónknak köszönhetően már nem kell szoronganiuk a kislányuk sorsa miatt, akinek a jobb jövőjét az oktatásában látják.
Ezzel párhuzamosan a családfő arról is beszámolt: az örömhír mellett súlyos gonddal kell szembenézniük. A kilakoltatási moratórium dacára ugyanis lakbérhátralékuk miatt a mai nappal önkormányzati tulajdonban lévő otthonuk elhagyására szólította fel őket az a helyi ingatlankezelő vállalat. (IKV Zrt.)

A 168 óra kérdéseivel megkereste az IKV Zrt. vezetőségét. Csarnó Zsuzsánna elnök-vezérigazgató válaszlevelében többek közt hangsúlyozta: a hátralék rendezése érdekében Király Imre több alkalommal fizetési kedvezményt kapott, és már három éve halasztják a család kilakoltatását. Emellett emlékeztetett arra, hogy a családfő 2019. október 31. napján kifejezetten nyilatkozott arról, hogy amennyiben 2020. május 04. napjáig a hátralékot nem fizeti meg, úgy önként elhagyja az ingatlant. A fentiekről a felek egy erről szóló megállapodást is kötöttek. Így most – miután a család nem rendezte a mai napig a hátralékot – „a megállapodásban foglaltak tették szükségessé, hogy Király Imre részére az IKV Zrt. a birtokba adási kötelezettség teljesítésére vonatkozó felhívó tájékoztatást küldjön.”
Ugyanakkor azt az elnök-vezérigazgató is elismerte: „figyelemmel a fennálló veszélyhelyzetre,
amennyiben Király Imre az általa vállaltak szerint a bérlemény visszaadásának önként nem tesz eleget, úgy a kilakoltatási moratórium fennállásáig újabb kilakoltatási időpont kitűzésére nincs mód,
tehát végrehajtási eljárás keretében történő kilakoltatásra nem kerülhet sor.”

A család mai kiköltöztetése így elmaradt. Az IKV levelére Király Imre úgy reagált: tavaly a végrehajtó adta neki azt a tanácsot, hogy nyilatkozzon: 2020.05.04.-ig ki tudja fizetni a hátralékát, hogy ezzel is időt nyerjen. Az apa elmondta, azért írta alá az ingatlankezelővel az egyezséget, mert akkor biztosnak tűnt, hogy tudja teljesíteni az abban foglaltakat. De sajnos közbejött a járvány, így minden kidolgozott ügye, amit eltervezett, hónapokat csúszott. Azonban ha kap egy kis haladékot, lehetősége nyílik rendezni adósságát.