Schmitt-ügy: a Fidesz súlyos politikai hibákat követett el

Nem csak saját személye, hanem a jobboldal megítélése szempontjából is pozitív lépés volt az államfő lemondása - vélik a Nézőpont Intézet és a Political Capital elemzői is.

2012. április 4., 09:15

Az egész kormánypárti jobboldalnak szükséges volt Schmitt Pál lemondása, hogy megszabadulhasson attól a morális és politikai tehertételtől, amit a köztársasági elnök körül kialakult helyzet jelentett - véli Krekó Péter a Political Capital elemzője. Jól látszott ugyanis az utóbbi napokban, hogy a plágiummal vádolt államfőről kialakult vita nem csak értelmiségi ügy, az érinti és érdekli a társadalom szélesebb rétegeit is, a téma a bulvár lapok címoldalain is megjelent. Az is látszott, hogy nem csak baloldali ügyről van szó, mert több jobboldali orgánum is az államfő távozása mellett foglalt állást. Ezek után a lemondás volt az egyetlen jó lépés, amit Schmitt Pál megtehetett a saját és a mögötte álló erő érdekében – tette hozzá Krekó Péter.

Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet elemzője szerint a következmények nélküli ország vádja már múlt csütörtökön semmissé válhatott, amikor a Semmelweis Egyetem szenátusa Schmitt Pált megfosztotta kisdoktori címétől - írja a

hirado.hu . Az elnök sérthetetlensége nem jelentette az érinthetetlenségét. Az elemző úgy véli, a köztársasági elnök szép, emelkedett beszédben vonta le a politikai konzekvenciákat hétfőn a parlamentben. Az államfő lépésével hozzájárult, hogy természetes politikai közege, illetve az őt jelölő és megválasztó párttal szimpatizálók tábora – akik különbözőképpen vélekedtek az ügyről – ismét egységes legyen. Az ügy különösen azt a réteget osztotta meg, akik már elvesztették a lelkesedésüket a Fidesz irányába – tette hozzá Mráz Ágoston Sámuel.

A Nézőpont Intézet elemzője szerint Schmitt Pál döntése mindenkit meglepett, abból a Fidesz-képből, amit a baloldali ellenzék alkotott ez a lépés nem következett volna. Ők azzal vádolták a kormánypártot, hogy Schmitt Pál úgysem fog lemondani. Most, hogy ez bekövetkezett, a morális krízis megoldódott, abban a tudatban tevékenykedhet tovább a kormánypárt, hogy valamivel különb a többi pártnál, és ez biztosan erőt ad – mondta Mráz Ágoston Sámuel.

Krekó Péter szerint azonban azután, hogy a Fidesz-KDNP végig kiállt az államfő mellett, nem lehet azt mondani, hogy morális szempontból nyomás alá helyezték. Az elemző szerint ebben a folyamatban a Fidesz politikai hibákat követett el, például azzal a nyilatkozattal, amely bulvárkacsának minősítette a plágiumot. Az egyetemi szenátus csütörtöki döntése utáni néhány nap eseményeire nagyon nem lett volna szükség sem Schmitt Pál, sem a Fidesz számára. Azért is volt meglepő végül a lemondásról hozott döntés, mert arról volt szó, hogy az elnök a posztja megtartásáért folytatott küzdelembe kezd. Ennek gyors befejezéséhez hozzájárulhatott, hogy a kormánypárt megmérte, milyen az ügy hatása, majd tapasztalta, hogy nagyon kedvezőtlen, és hogy a csata megnyerhetetlen – mondta Krekó Péter.

Mráz Ágoston Sámuel a morális válság felvetése, illetve a kormánypárt hozzáállása kapcsán megjegyezte, Schmitt Pál nem mondta azt, hogy a doktori dolgozata megírásakor plagizált, hanem éppen arról beszélt hétfőn a parlamentben, hogy ez a vád sérti a becsületét, és próbálja bebizonyítani az igazát. „Azt elvárni a kormánypárttól, hogy vádolja, lemondásra szólítsa föl az államfőt, az nem lenne igazságos. Ami történt az az, hogy egy ilyen botránynak politikai következményei voltak” – mondta a Nézőpont Intézet elemzője.

Amint azt

megírtuk, közben Schmitt Pál volt köztársasági elnök kedden, irodája által kiadott közleményben erősítette meg, hogy "Magyarország és a nemzet egysége érdekében" mondott le államfői megbízatásáról. A tájékoztatásban hangsúlyozzák, "az ettől eltérő valamennyi információ nem felel meg a valóságnak". Az általa megbízott ügyvédi irodával megteszi a megfelelő jogi lépéseket elvett doktori címe ügyében.