Schmitt Pál beperli az egyetemet
Schmitt Pál volt köztársasági elnök kedden, irodája által kiadott közleményben erősítette meg, hogy "Magyarország és a nemzet egysége érdekében" mondott le államfői megbízatásáról. A tájékoztatásban hangsúlyozzák, "az ettől eltérő valamennyi információ nem felel meg a valóságnak". Az általa megbízott ügyvédi irodával megteszi a megfelelő jogi lépéseket elvett doktori címe ügyében. Kolláth György szerint Schmitt perelhet, de semmi értelme: „Itt a vége fuss el véle”.
Schmitt Pál munkatársai útján - ugyancsak hétfői parlamenti bejelentését nyomatékosítva - úgy fogalmaz, a határozat kézhezvétele után az általa megbízott ügyvédi irodával megteszi a megfelelő jogi lépéseket a "Semmelweis Egyetem szenátusa ténybeli, jogi tévedéseket és eljárásjogi szabálysértéseket tartalmazó döntésének ügyében".
Az államfő hétfőn az Országgyűlésben, napirend előtti felszólalásban mondott le hivataláról, azt követően, hogy a Semmelweis Egyetem csütörtökön plágium miatt megfosztotta doktori címétől. A parlament néhány órával később elfogadta a lemondási nyilatkozatot, Schmitt Pál megbízatása megszűnésével Kövér László, az Országgyűlés elnöke gyakorolja az államfői feladat- és hatásköröket az új köztársasági elnök hivatalba lépéséig. Az új államfő személye április 16-án válhat nyilvánossá, miután a kormánypárti frakciószövetség hétfő esti felkérése alapján Orbán Viktor kormányfőnek, a Fidesz elnökének eddig kell megtenni jelölését.
Kolláth György: Schmitt perelhet, de semmi értelme
A SOTE szenátusa hozott egy döntést Schmitt Pál plágiumügyében, ami az intézményen belül megfellebbezhetetlen, de a nemzeti erőforrás miniszternek kezdeményeznie kell az oklevél visszavonását a Magyar Akkreditációs Bizottságnál – ezt Kolláth György
mondtaaz ATV Egyenes Beszéd című műsorában. Az ügyvéd szerint nem jó a jogszabály, mert az egyetem nem terjeszthet elő az Akkreditációs Bizottság számára. A szakértő elmondta: a leköszönő államfő perelhet az elvett doktori cím miatt, de nincs értelme, mivel kizárt, hogy neki adjanak igazat. „Itt a vége fuss el véle” – tette hozzá.Kövér László nem teszi át székhelyét a Sándor-palotába
A köztársasági elnöki feladatokat az új államfő megválasztásáig ellátó Kövér László nem teszi át székhelyét az Országházból az elnöki hivatalnak otthont adó Sándor-palotába - válaszolta az MTI érdeklődésére Altorjai Anita, az Országgyűlés sajtófőnöke kedden. A sajtófőnök elmondta: Kövér László védelmét továbbra is a Köztársasági Őrezred látja el. Tájékoztatása szerint a politikus az államfői programok közül azokon vesz részt, amelyek feltétlenül szükségesek, illetve halaszthatatlanok. Kövér László jövedelme sem változik - közölte Altorjai Anita. Schmitt Pál hétfőn mondott le a köztársasági elnök megbízatásról. Utódját harminc napon belül kell megválasztania a parlamentnek. Az új köztársasági elnök hivatalba lépéséig az államfői feladat- és hatásköröket Kövér László, az Országgyűlés elnöke gyakorolja. Ez idő alatt a szintén fideszes Lezsák Sándor alelnök tölti be a házelnöki posztot.
Sonnevend Pál alkotmányjogász az MTI-nek hétfőn azt mondta: a korábbi alkotmányos szabályozás is úgy rendelkezett, hogy ha megbízatása megszűnt, a köztársasági elnök hatásköreit az új elnök hivatalba lépéséig az Országgyűlés elnöke gyakorolja. Az új alaptörvény január 1-jei hatályba lépésével azonban a helyettesítési jog tágult, megszűnt ugyanis az a korlátozás, hogy az államfői jogkört átmenetileg gyakorló házelnök nem élhet a köztársasági elnök vétójogával, illetve hogy kegyelmezési jogköre korlátozott.
A vonatkozó kormányrendelet szerint egyébként a köztársasági elnök és a miniszterelnök állandó védelmét a Terrorelhárítási Központ szervezi meg és hajtja végre. A többi erre jogosult állami vezető, vagyis a házelnök, az Alkotmánybíróság elnöke, a Kúria elnöke és a legfőbb ügyész állandó védelme a Köztársasági Őrezred feladata. Kövér László - az Országgyűlés honlapján elérhető adatok szerint - házelnökként bruttó 1,7 millió forint tiszteletdíjra jogosult, amit 626 ezer forintos választókerületi pótlék és 116 ezer forint lakhatási támogatás egészít ki. A köztársasági elnök havi tiszteletdíja a köztisztviselői illetményalap harminckilencszerese, nagyjából 1,5 millió forint.
A Semmelweis Egyetem a miniszter hivatalos válaszlevelére vár
A Semmelweis Egyetem egyelőre arra vár, hogy megkapja Réthelyi Miklós hivatalos levelét, amelyben a miniszter a felmondási idő kitöltését kérte a rektortól. Az egyetem kedden az MTI-nek megerősítette, hogy Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter hétfő délután három órára hivatalába hívta Tulassay Tivadar rektort. A megbeszélés témája a rektori tisztségről való lemondás volt. Réthelyi Miklós azt mondta: hivatalos válaszlevelében a két hónapos felmondási idő kitöltését kérte a rektortól. Ez a hivatalos válaszlevél a Semmelweis Egyetemre egyelőre nem érkezett meg - írta közleményében az egyetem.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium korábban azt közölte, Réthelyi Miklós tájékoztatta a rektort: nem ért egyet azzal, hogy beadta lemondását, és - a törvények adta lehetőséggel élve - igényt tart arra, hogy május 31-ig végezze munkáját. A miniszter - az egyetem egykori rektoraként is - fontosnak tartja az ott folyó munkát, és az átadás-átvétel zavartalan lebonyolítását, amely a jelenlegi rektor feladata - olvasható a közleményben. Tulassay Tivadar - aki 2003 óta vezette a Semmelweis Egyetemet - vasárnap az intézmény honlapján jelentette be: lemond az egyetem rektori posztjáról. Indoklásként kifejtette: az elmúlt napok egyetemi testületi döntései vitathatatlanul az ő személyéhez kötődnek, s ugyanezért érezhetővé vált a személye iránti bizalomvesztés a felügyelő hatóságnál. Ezen okok miatt "a megszokott hétköznapjaitól nagyon idegen napokat, heteket átélő" egyetem nyugalma érdekében úgy döntött, átadja a rektori széket a csütörtöki szenátusi ülésen teljes támogatottsággal megválasztott leendő rektornak, Szél Ágostonnak.
Tulassay Tivadar ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az egyetem szenátusának csütörtökön hozott döntését támogatja, és fenntartja, hogy az egyetem a Schmitt Pál államfő doktori dolgozatával kapcsolatos munka során a hatályos jogszabályoknak megfelelően járt el. Véleménye szerint az egyetem falai közé, akaratuktól függetlenül, "belopakodott a politika". Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője hétfőn a parlamentben azt mondta: senki nem vonta meg a bizalmat az egyetemi vezetőtől, hiszen amúgy is távozott volna hivatalából. A távozó rektor mellett hétfőn tüntetést tartottak az egyetem oktatói, hallgatói és dolgozói.