Rusvai: a koronavírus és az influenza együtt súlyos betegséget okoz

Rusvai Miklós szerint a két megbetegedés egyszerre is megjelenhet, a veszélyeztettek pedig azonosak. 

2022. november 21., 12:33

Szerző:

Tíz- tizenkét éve február végétől április végéig szokott jelentkezni általában nagy számú influenzás eset, de ez nem törvényszerű. Az orvosok jelentései, mintaküldésre alapján az influenza már most is megjelent, tehát a vírus aktív, noha a légzőszervi betegségekből beküldött minták messze túlnyomó többségében most még koronavírust mutatnak ki – mondta az InfoRádiónak Rusvai Miklós víruskutató.

Az elmúlt időszakban arról szóltak a hírek, hogy a mostani influenza szezon súlyosabb lehet, mint a korábbi időszakban. A víruskutató szerint ennek valószínűsége több mint 50 százalék, mert hét éve volt az utolsó nagyobb influenza esetszám, ami a lakosságot megfertőzte, miközben a tizenévesek és a fiatal huszonévesek közül nagyon sokan még nem találkoztak az influenzavírussal sem vakcina, sem pedig fertőzés formájában.

Rusvai szerint az elmúlt két évben a maszkviselés miatt az influenza nálunk nem jelentkezett, de a hét éves jó széria előbb-utóbb véget ér. Az influenzavírus és a koronavírus párhuzamosan jelentkeznek, amit sokan már „flurona” néven neveznek. Hangsúlyozta: arról szó sincs, hogy ha valaki az egyikkel fertőződik, az megvédené a másik ellen, a párhuzamos fertőzések ugyanis akár súlyosabb következményekkel is járhatnak.

Rusvai Miklós szerint a két vírus ellen ugyanaz a betegcsoport a legvédtelenebb: az idősebbek 70-80 év fölött, a légúti krónikus betegségekkel, asztmával, légúti allergiával küzdők, a túlsúlyosak, a magasvérnyomás-betegek, a cukorbetegek, a daganatterápiában részesülők. Ez a kiszolgáltatott réteg a lakosság 25 százalékát fedi le. Az influenza esetében a várandós kismamák is védtelenek, hiszen az influenzafertőzéssel járó magas láz káros hatással van a magzatra, ezért nekik is célszerű oltatniuk magukat, mondta az Inforádiónak a víruskutató. 

(Kiemelt kép: Rusvai Miklós, Fotó: M1)

Az önkormányzati köztisztviselők országszerte sztrájkba léptek, hogy érdemi béremelést követeljenek a 2008 óta változatlan illetményalap és az alacsony fizetések miatt, ezért ma sokkal nehézkesebb az ügyintézés.