Roma holokauszt: emlékezés az áldozatokra

Nemzetközi megemlékezést tartottak kedden a volt auschwitz-birkenaui náci német haláltáborban felállított romaholokauszt-emlékműnél, a rendezvényen több európai országból mintegy félezer ember vett részt, több mint ötvenen Magyarországról érkeztek.

2016. augusztus 2., 16:20

Lengyelországban kedden és szerdán tartják a roma holokauszt idei nemzetközi emléknapjához fűződő megemlékezéseket, a mindenekelőtt az ausztriai romák megsemmisítéséhez fűződő rendezvények tiszteletbeli védnökségét a lengyel és az osztrák államfői hivatal vállalta.

Kedd este a közép-lengyelországi Łódź városában arról a több mint ötezer burgenlandi és stájerországi romáról és szintiről is megemlékeznek, akiket 1941-ben a łódźi Litzmannstadt gettó peremén létesített úgynevezett cigánytáborba deportáltak, az ottani túlélőket – mintegy 4300 embert – pedig Lengyelországnak a harmadik birodalom által bekebelezett részében, a mai Chełmno nad Nerem nevű községben, a mindenekelőtt a zsidók megsemmisítésére létesített Kulmhof náci német haláltáborban meggyilkolták.

A megemlékezések keretében szerdán Chełmnóban emlékművet avatnak az ott meggyilkolt romáknak és szintiknek.

Herfort Marietta, az auschwitz-birkenaui megemlékezés szervezésében részt vállaló Phiren Amenca (Járj velünk!) Nemzetközi Hálózat és a ternYpe – Nemzetközi Ifjúsági Hálózat magyarországi koordinátora az MTI-nek elmondta: a rendezvényen a Phiren Amenca képviselői arra hívták fel a figyelmet, hogy a fiatal generációnak – lévén az utolsó, amelynek még élő kapcsolata van a túlélőkkel – emlékeztetnie kell a vészkorszak borzalmaira, és emlékét tovább kell adnia az utókornak.

A roma holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából Lengyelországba tizenhét országból érkeztek fiatalok, akik számára e héten Krakkóban tematikus workshopokat, előadásokat tartanak neves emberi jogi aktivisták, történészek, valamint az Európai Bizottság szakemberei. Magyarországról a rendezvénysorozaton részt vesz két munkatárs az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala képviseletében – mondta Herfort.

A megemlékezésen a Romano Glaszo – Emberi Hang Művészeti Csoport tagjai cigány és zsidó dalokat – köztük a Jerushalaim Shel Zahav (Arany Jeruzsálem) címűt – énekeltek el. A Romano Glaszo szerdán a krakkói Galicia Zsidó Múzeumban is fellép, bemutatva A halálra táncoltatott lány című táncballadát. A krakkói előadásra a lengyelországi magyar kulturális évad programjának keretében – a Balassi Intézet és a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával – kerül sor.

Több százezer romát semmisítettek meg a holokausztban

A kétmilliós európai cigányság hozzávetőleg 10-30 százaléka veszett oda a második világháború idején, a holokausztban – mondta Szita Szabolcs történész, a Holokauszt Emlékközpont ügyvezető igazgatója az M1 aktuális csatorna keddi műsorában.

Emlékeztetett arra, hogy az elhurcolásnak nem mindig a megsemmisítés volt a célja, részben kényszermunkára kényszerítették a cigányokat, részben embertelen orvosi kísérleteknek vetették alá.

Heinrich Himmler SS-vezető parancsára 1944. augusztus 2-ról 3-ra virradó éjszakán tömeges megsemmisítések zajlottak. Az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborban fogva tartott cigányok kétségbeesetten ellenálltak, de az akciónak végül több ezren estek áldozatul néhány óra alatt. Ennek emlékét őrzi az augusztus 2-i roma holokauszt nemzetközi emléknapja – mondta a történész.

Az Európai Parlament 2015. április 15-én elfogadott határozatában a romák hátrányos megkülönböztetésének megszüntetése és a roma holokauszt emléknapjának elismerése mellett foglalt állást.

Magyarországon már az 1944. márciusi német megszállás előtt elkezdődött a cigányok kényszermunkára hurcolása – jegyezte meg Szita Szabolcs.

„Önmagunknak is tartozunk azzal, hogy emlékezünk az áldozatokra”

Az Országos Roma Önkormányzat elnöke szerint nemcsak az egykor meghurcoltaknak, meggyilkoltaknak, de önmagunknak is tartozunk azzal, hogy emlékezünk a roma holokauszt áldozataira.

Balogh János a kedden Budapesten tartott megemlékezésen azt mondta, a magyarországi cigányság ellen elkövetett legnagyobb népirtás volt 72 évvel ezelőtt, 1944. augusztus 2-án éjjel, amikor az auschwitzi cigánytábor felszámolásakor mintegy háromezer embert semmisítettek meg.

Hangsúlyozta: ezeket az embereket egyértelműen azért hurcolták meg, irtották ki, mert cigányok voltak, de az utókornak nem szabad elfelejtenie, hogy az áldozatok ugyanolyan emberek voltak, mint akik ma rájuk emlékeznek.

Balog Zoltán: Nem felejtjük el az áldozatokat

A roma holokauszt Magyarország és Európa közös tragédiája. „Nem felejtjük el az áldozatokat, nem felejtjük el a tennivalónkat” – fogalmazott Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a roma holokauszt és a kislétai gyilkosság évfordulója alkalmából kiadott közleményében kedden.

Magyarország kormánya elítél minden erőszakot és gyűlöletet, amely faji alapon tesz kollektívan felelőssé bármely népet, népcsoportot – áll a közleményben.

Emlékezni és emlékeztetni kell, hogy a borzalmak ne ismétlődhessenek meg. A tragédia legyőzhető emlékezéssel, szembenézéssel, őszinteséggel, megismeréssel, tudással és a tisztelet kultúrájával és úgy, ha a felzárkózás feladatát munkával és tanulással minden érintett komolyan veszi.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.