Robbantás a bankban: a rendőrség még este is helyszínelt
Távirányítású vagy időzített bomba robbanhatott a CIB Bank fiókjának előterében hétfő hajnalban. Állítólag komoly bombafenyegetést korábban nem kaptak a bankok, az elkövetés pedig arra utal, hogy a robbantó nem akarta, hogy bárki megsérüljön. A környéken hét bankfiók sorakozik egymás mellett, elég sok a térfigyelő kamera. Ezek segítségével juthatnak el a rendőrök az elkövetőhöz. A jelenlegi információk szerint egy motorost keresnek.
Hajnalban négy óra után pár perccel egy motoros jelent meg a Lehel utcai CIB Bank előtt. A férfi egy csomagot tett le, nagy valószínűséggel a bank zárt előterébe, ahol az ATM-ek vannak, írja az
Index. Egyes információk szerint odaszólt az árkádok alatt fekvő hajléktalanoknak, hogy menjenek onnan. A csomag 4 óra 18 perckor robbant fel.– Arra ébredtem, hogy megemelkedik velem az ágy. Hatalmas dörrenést hallottam – mondta a közeli lépcsőházban lakó fiatal nő a 168 Óra munkatársának. – Az ablakom nem a Lehel utcára néz, de amúgy sem mertem volna kinézni. Engem nem lakoltattak ki, de a bank felett lakókat igen – mesélte.
A közeli bolt egyik munkatársa szerint a detonáció olyan erős volt, hogy közeli településeken is lehetett hallani. A környéken lévő üzletek riasztói is megszólaltak, a törmelék a négysávos út másik oldalát is beborította. A bank épületének utcafronti fala bedőlt, de a robbanás ereje akkora volt, hogy a bank bejárati ajtja a négysávos út másik oldalára repült át, és a bankfiók hátsó oldala is megsérült. Itt garázsok vannak, így autókban is esett kár. A robbanás miatt megsérült a CIB mellett lévő Budapest Bank fiókjának homlokzata is.
Szinai Ádám, a bank kommunikációs vezetője szerint a CIB Bank fiókjában jelentős anyagi kár keletkezett, de senki nem sérült meg.
A lehetséges okok közül csak verziókat lehet felállítani. Az Index szerint 4 ilyen elképzelhető: 1. A robbantás kifejezetten a CIB Lehel utcai fiókja ellen irányult. 2. Miután a körülményekből látható, hogy a tettesek nem akartak emberéletet kioltani, a robbantás figyelmeztetés vagy üzenet lehetett. Vagy a CIB Banknak szólt, vagy az összes magyarországi banknak. Az itt álló társasház aljában ugyanis hét bankfiók sorakozik. Hasonló helyek vannak a belvárosban is, de a robbantó talán a nagyobb kockázatot akarta elkerülni a külsőbb helyszínnel. 3. Nem zárhatók ki a politikai motívumok sem. Három hónap múlva lesznek a választások. Sokaknak eszébe juthatnak az 1998-as választások előtti robbantásos merényletek, amelyek a választások után egy csapásra megszűntek. A robbantások megzavarhatják a nyugalmat, a közbiztonság erős romlását mutathatják, vagy épp ellenkezőleg: erős kormányzati fellépést tehetnek szükségessé. 4. Van még egy negyedik, kevésbé életszerű lehetőség is: eszerint az elkövető bankot akart rabolni a robbantásos módszerrel, de aztán meggondolta magát.
Robbantásos bűncselekményeket eddig idehaza jellemzően az alvilág követett el, ezért jogos a felvetés, hogy az elkövető esetleg alvilági körből jön. A lap információi szerint több olyan, korábban tehetősebbnek számító alvilági személy is van, aki devizahitelt vett fel valamelyik legális vállalkozására, és most ezt az adósságát nyögi. Ez persze nem jelenti azt, hogy az elkövetőt ebben a körben kellene keresni.
A rendőrség egyelőre nem tudja, milyen szerkezetű és anyagú bomba robbant, de idővel valószínűleg kiderítik, miután az anyagmaradványokat a laborban megvizsgálják. Azt azonban már most tudni lehet, hogy időzített vagy távirányítású lehetett az a robbanószerkezet, amely a banknál robbant – mondta az Indexnek Kiss György tűzszerész.
A rendőrség hétfő este is helyszínelt még.
A police.hu-n megjelent információk szerint az elsődleges vizsgálatok szerint robbantásos bűncselekmény történt. A bűncselekménnyel összefüggésben egy ismeretlent keresnek, aki a helyszínről egy cross enduro jellegű, tarka színű, forgalmi rendszám nélküli, 150-170 cm3-es, robogónál nagyobb méretű motorkerékpárral hajtott el.