Rést üthet az ellenzék a kormány pajzsán

A nemzeti együttműködés rendszerében nincsenek oligarchák – jelentette ki Orbán Viktor hétfőn. A kormányfő az LMP-s Karácsony Gergely kérdésére válaszolt, aki azt tudakolta, hogy a kormány miért Fidesz-közeli oligarchák – például Simicska Lajos és Nyerges Zsolt – érdekeit képviseli, miért nem a magyar emberekét. Politikai blogok szerzői szerint kiderült: Orbánnak az oligarcha-vádra nincs igazi válasza, a kormányfő a védhetetlent próbálja védeni.

2012. május 8., 16:04

Az év parlamenti csörtéjének nevezi a

Kettős Mérce bloga keddi szócsatát. Karácsony azonnali kérdését múltidézéssel kezdte: a miniszterelnök a 2010-es választások éjszakáján az oligarchákkal való leszámolást ígérte, és két éve a kormányprogram vitájában Karácsony pont azt kérdezte, vajon ezt megbeszélte-e Simicskával. Majd Karácsony felsorolta az érzékeny pontokat: az Ángyán által emlegetett földügyek, a közgép 300 milliárdos megbízása, Simicska plakátcégének 90 százalékos részesedése az állami költésekből, és ebből 1 milliárdos pénzkivétel, Németh Lászlóné és Nyerges bátyjának kinevezése. Végül Karácsony azzal zárta: amit Fidesz Simicskának ad, azt az emberektől veszi el.

Orbán válaszában úgy fogalmazott: "A mi fölfogásunk szerint oligarcha az a milliárdos, aki közvetlen politikai hatalmat is akar szerezni a gazdasági súlya mellé (...) és elfoglal például egy pártot (...) vagy miniszterelnökké választják" - mondta, megjegyezve, hogy a Fideszt ezt ellenzi és visszautasítja. "A Fidesz a középosztály kezében fogja tartani a hatalmat" - húzta alá. Hozzátette, kormánya azt szeretné, ha minél több nagytőkés, sikeres középosztálybeli, és minél kevesebb szegény ember lenne Magyarországon, ehhez pedig sikeres vállalkozásokra van szükség. Elmondta: ha az LMP-s képviselő visszaélésekről tud, tegyen feljelentést.

Karácsony viszontválaszában jelezte, hogy az előző és a mostani kormány idején is megtették a feljelentéseket, ha visszaélést láttak. Ha az oligarchák irányítják a jogalkotást, akkor amit ők gondolnak, az lesz jogszerű. Simicska nem a Fidesz elnöke, de volt gazdasági igazgatója – mondta. „Ha ön azt gondolja, hogy bárki ma Magyarországon beveszi azt a szöveget, hogy Simicska Lajos nem a Fidesz embere, ön nagyon naiv, miniszterelnök úr. Önt a választói úgy fogják lapátra tenni, mint a szocialistákat.” – mondta Karácsony. „Talán fognak is lapátra tenni, mint a szocialistákat” – válaszolt Orbán. Hozzátette: igen, ki szokott nevezni olyan embereket állami pozíciókba, akik az üzleti szférából jöttek és ezzel nincs is baj, ha jól végzik a munkájukat. Igen, szükség van nagytőkésekre, és ha ezeket nem támogatja Karácsony Gergely, akkor a miniszterelnök szerint „labanc politikát” folytat.

A fideszes képviselők is csak mereven néztek maguk elé

"Régen került már miniszterelnök ennyire kellemetlen helyzetbe a magyar parlamentben. A „Vannak-e oligarchák a Nemzeti Együttműködés Rendszerében?" című LMP-s kérdésre adott válaszában Orbán Viktor bevetett mindent a szőrszálhasogatástól a tréfálkozó-leereszkedő tanárbácsi stíluson át a külföldi tőkével harcoló kuruc vitéz pózáig, de nagyon nem akaródzott működni. A mögötte ülő fideszes képviselők is csak mereven néztek maguk elé, mert pontosan tudták, hogy itt bizony a miniszterelnök a védhetetlent próbálja meg védeni" – írja a

Véleményvezér blog. A szerző szerint Orbán Viktor válaszában azzal próbálkozott, hogy megváltoztassa az oligarcha szó jelentését úgy, hogy azt csak Gyurcsány Ferencre lehessen ráhúzni. A blog megállapítja: az oligarcha is nagytőkés, csak éppen elsősorban annak köszönheti vagyonát és/vagy annak fenntartását, hogy az állam csecsén lóg (járadékvadász), míg a többi nagytőkés esetében nem az állam garantálja az első számú bevételi forrást. "A nagytőkés kategóriájának megengedő értelmezésével tehát Orbán Viktor egyenlőségjelet próbált tenni a Fidesz „gazdasági háttéremberei" és mondjuk Rubik Ernő közé" – írja.

A blog szerzője hozzáteszi: azzal, hogy néhány ügy kapcsán nyilvánosságra kerültek az állami megrendelések vagy pályázatok kedvezményezettjeinek nevei, feltárult a tulajdonosi és érdekeltségi háló, a számok pedig magukért beszélnek, az ellenzék az első olyan fegyvert kapta a kezébe, amivel közérthető módon és hatékonyan üthet rést az elmúltnyolcévező kormányzati kommunikáció pajzsán.

"Kedvesaranyos nagytőkés jómunkásemberek"

A

Varánusz blogszerzője szerint ritka pillanat eset meg Orbán Viktorral tegnap a parlamentben: sikerrel jósolt jövőt. "A felcsúti Nostradamus szerint el fogjuk zavarni, és sokkal csúnyábbakat fogunk közben a fejéhez vagdosni, mint Karácsony Gergely. Ez minden bizonnyal így lesz, ugyanis Kedves Vezetőnk ismét kitett magáért: szerinte aki meg meri kérdezni, hogy a Közgép mi a bánatos kókadt péniszért újít fel vasútvonalat kilométerenként átlag 2 milliárdért, mikor ezt a MÁVGÉP magának 136 millió + áfáért is képes megcsinálni, az egy rohadt labanc. De amúgy közpénzt szipolyozó, pártkasszatöltő oligarchák nincsenek, kedvesaranyos nagytőkés jómunkásemberek vannak, akik véletlenül éppen pont tudják támogatni a Vezetőnk játszóterének számító Puskás Akadémiát, és a nemzeti kinccsé előlépett Overdose-t is, ha arra mutat rá" – írja.

Simicska nem szerzett Orbán Viktort

"A miniszterelnök alkalmilag képes Britannica Hungaricává alakulni, s pontos definíciót mellékelni konklúzióihoz. Ennek köszönhetően tudjuk, hogy oligarcha az a milliárdos, aki politikai hatalmat akar szerezni a gazdasági súlya mellé, és az ügyek eldöntését is saját hatáskörébe kívánja vonni. Ilyen esetek akkor fordulnak elő, ha pártvezetővé, esetleg miniszterelnökké válik" – írja

Pető Péter. "Ha Simicska nem oligarcha, akkor nyilvánvalóan azért nem az, mert nem szerzett politikai hatalmat, ami viszont a NER-ben Orbán Viktor. Értsd: Simicska nem szerzett Orbán Viktort."