Repedés a rendszeren

Idén kezdte meg működését a Corvinus Egyetem Közigazgatás-tudományi Karából, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemből és a Rendőrtiszti Főiskolából létrehozott új intézmény, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE). Míg az állami finanszírozásban részesülő közgazdászhallgatók száma 95 százalékkal csökkent, az új egyetem egyedi költségvetési konstrukciójában szinte mindenki ingyen tanulhat. Az okokat LAMPÉ ÁGNES kereste.

2012. február 13., 12:44

– A Corvinus Egyetem veszített fontosságából, hiszen elkerült tőlünk néhány ezer hallgató és jó pár oktató. Pedig szívesen fogadtuk volna, ha a mi bázisunkon jön létre az új intézmény – mondta a 168 Órának Mészáros Tamás, a Corvinus nyolc év után minap leköszönt rektora. – A katonai és a rendőri képzést egyszerűbb lett volna hozzánk beolvasztani, mint egy új egyetemet létrehozni. Tananyagban is nehezen lesz összeegyeztethető a három terület, ráadásul időbe telik, amíg az új egyetem diplomáját megismerik és elismerik. Bár a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) majd a hónuk alá nyúl, már csak azért is, mert a Nemzeti Közszolgálati Egyetem az egyetlen felsőoktatási intézmény, amely nem a Nemzeti Erőforrás Minisztériumhoz (Nefmi) tartozik.

Rostoványi Zsolt, a Corvinus most hivatalba lépett rektora egyetért elődjével.

– Kétségtelenül életképes megoldás lett volna, hogy a Corvinus bázisán jöjjön létre az új képzés. Hisz a közszolgálati mellett a társadalom-, gazdaság- és agrártudományi szakok is megtalálhatók nálunk, és egy már működő egyetemet könnyebb bővíteni, mint három felsőoktatási egységből szerves egészet kovácsolni.

– A rendszerváltozás óta legalább három hasonló egyesítési terv készült – mondja erre Patyi András, az NKE rektora. – A mostani integrációs folyamat szükségességét Hende Csaba honvédelmi miniszter vetette fel a 2010-es kormányváltás után. Meg is indult a tárcaközi egyeztetés, amelynek első nyoma az egyetem létrehozásáról szóló 2010. decemberi kormányhatározat. Rögzítette az alapvető célokat: az erőforrások egyesítését, a költséghatékonyságot, az itt képzett szakemberek hivatástudatának és szakértelmének erősítését, az utánpótlás biztosítását, szakemberek képzését a mindenkori kormány és a végrehajtó hatalom számára. Egyetlen intézményben – a dokumentum szerint – mindez sokkal jobban tervezhető, mint három különbözőben.

A rektor azt is felveti: a közigazgatás-tudományi képzés korábban az Államigazgatási Főiskolán folyt, amely sokáig önálló szakfőiskolaként működött BM-intézményként, csakúgy, mint a Rendőrtiszti Főiskola.

– Az Államigazgatási Főiskola 2000. január elsején csatlakozott a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemhez, a névváltozás nyomán, 2004 óta a Corvinus része. Ez az összevonás egy másik egyetemkoncepció megvalósulását jelentette.

A mostani viszont bázisintézményt hoz létre a kormány és a mindenkori közszféra számára – mondja Patyi.

Megjegyzi: a Zrínyi és az RTF is a piac által megbecsült diplomát ad. Az RTF egyes szakjaira tízszeres volt a túljelentkezés. Az Államigazgatási Főiskola pedig a Corvinuson belül is megőrizte önállóságát, a szakma mindig is a közigazgatás-tudomány központi intézményeként tekintett a Ménesi úti kampuszra. Ebből a szempontból másodlagos volt, hogy a Corvinus része vagy sem.

Emlékezetes, a tavalyi év a Corvinus esetleges feldarabolásáról, megszüntetéséről, beolvasztásáról szólt. Biztosat sokáig senki nem tudott. Sőt, sokan politikai támadást láttak az eseményekben.

– Az új egyetem létrehozása lényegesen korábbi hír, igaz, a kettő nem független egymástól. És ha a Corvinustól ennyi elvehető, akkor több is – jegyzi meg Mészáros. – Az ötlet ugyan az oktatás egységén csupán egyetlen repedés, ám az bármikor tovább szélesedhet.

Rostoványi abban egyetért, hogy tavaly valóban ellentmondásos információk láttak napvilágot az egyetemről.

– Ezek azonban csak gondolatkísérletek voltak. A főhatóság részéről, államtitkári, államtitkár-helyettesi szintről minden ilyen jellegű hírt cáfoltak.

A Corvinus egykori hét karán tizenhétezer diák tanult, a közigazgatás-tudományiról ebből két és fél ezer került át az NKE-re.

Az írás teljes terjedelmében a 168 Óra hetilap legfrissebb számában olvasható.

A kormány hivatalos bemutató videója: