Remigijus Šimašius: Álhírnek gondoltam az egyetem megtámadását
– Ön is volt diák a CEU-n. Hogy érezte magát Budapesten?
– Remekül. Posztgraduális képzés keretében tanultam a Közép-európai Egyetemen, így közvetlen tapasztalatot szerezhettem arról, hogy a CEU tudományos és oktatási tevékenysége kiemelkedő nemcsak Magyarországon, de egész Európában is. Szerintem egy ilyen intézmény házigazdájának lenni megtiszteltetés a világ bármely városa számára. Budapestnek nyilvánvalóan számos előnyt kínál, hogy az egyetemi közösség a magyar fővárosban él és dolgozik.
– Már csak azért is, mert az egyetem egyben párját ritkító könyvtárat és kiadót is jelent. Mi volt az első reakciója, amikor értesült a magyar kormány lépéséről?
– Azt gondoltam, csak valami tévedésről, álhírről lehet szó. Olyan valószínűtlen volt, mintha valahonnan idő előtt kiszabadult volna egy április elsejére szánt közlés. Amikor azonban kiderült, hogy a CEU munkája tényleg ellehetetlenülhet Magyarországon, azonnal felmerült bennem a gondolat, hogy Vilnius kiváló otthona lehetne az intézménynek. Természetesen sajnálom, hogy a Közép-európai Egyetem működését – már nem először – súlyos veszély fenyegeti Magyarországon. Őszintén kívánom, hogy a körülmények tisztázódjanak Budapesten, és az egyetem nyugodt, kedvező körülmények között folytathassa ott oktatási és tudományos munkáját. Ha azonban ez meghiúsulna, Vilnius szívesen látja a Közép-európai Egyetemet. Városunk igazán kellemes, innovatív hely, állandó a kulturális pezsgés, biztos vagyok abban, hogy a CEU itt baráti, együttműködő közegre találna.
Remigijus Šimašius
a Litván Liberális Mozgalom elnöke 1974-ben született. 1997-ben szerzett jogi diplomát a vilniusi egyetemen, itt védte meg a pluralizmusról szóló PhD-értekezését is 2002-ben. 2006 és 2008 között a Lithuanian Free Market Institute elnevezésű agytröszt elnöke. 2008-tól 2012-ig Litvánia igazságügy-minisztere, 2012 és 2015 között parlamenti képviselő. 2015 óta Vilnius első közvetlenül választott polgármestere.
– Kelet-Közép-Európa minden országa számára nagy gond, hogy a fiatal értelmiség krémje elhagyja az országot, bár önöknek van egy sikeres programjuk, úgy hívják: Alkoss Litvániának. Ennek keretében kiemelkedő teljesítményű fiatal szakembereket tudtak hazacsábítani az államigazgatásba. Lehet, hogy a CEU átköltöztetése is hasonló hatást váltana ki?
– Természetesen egy ilyen színvonalú egyetem itthon tarthatna sok ambiciózus fiatalt, aki magas színvonalú oktatásra vágyik, és ezért megy külföldre. Alighanem azok közül is sokan visszajönnének, akik külföldön oktatók lettek. Szerencsére Vilnius vonzereje folyamatosan nő, így fiatal marad a város. Kétségtelen azonban, hogy egy kiemelkedő nemzetközi intézmény újabb érv lenne, hogy miért is érdemes itthon maradni.
– Önöknél vannak olyan politikai erők, amelyek szimpatizálnak Orbán Viktor illiberális politikájával?
– A magyar miniszterelnök lépései gyakran élénk visszhangot váltanak ki nálunk is, és kétségtelen, akadnak olyan közéleti szereplők, akik rokonszenvvel figyelik. Abban azonban biztos vagyok, hogy az egyetemet minden litván politikai erő üdvözölné Vilniusban. Nálunk egyébként nagyjából az egész politikai spektrumban általános az Európa-párti elkötelezettség, nincs olyan számottevő politikai közösség, amely reményekkel tekintene a Keletre vagy a múltban keresne kapaszkodót. Az emberek itt a Nyugat részének akarják látni az országot, nálunk nem találnának követőkre azok, akik szimpatizálnak a tekintélyuralommal.