Rákkeltő gyomirtószer került a hazai vizekbe – ettől tartanak a szakemberek

A víz minőségét is nagyban károsítja ez a mérgező anyag.

2025. április 16., 16:49

Szerző:

Az emberi élethez nélkülözhetetlen a víz, így különösen aggasztó, ha a természetes vizek szennyezetté válnak. Magyarországon van is ok az aggodalomra, ugyanis folyókban, tavakban, sőt még a talajvízben is jelen van egy rendkívül mérgező anyag, amelyet a mezőgazdaságban használnak – hívta fel a figyelmet a Telex az Átlátszó.hu információira hivatkozva.

Az oknyomozó portál szerint a glifozát nevű anyag Európában jelentős mértékben van jelen a vizekben, és hazánkban is számolni kell a szennyezettséggel. A glifozát egy gyomirtószer, amelyet gyakran alkalmaznak mezőgazdasági területeken, ám az már régóta ismert tény, hogy vízi élővilágot nagymértékben károsítja. Emellett az emberi szervezetre nézve is káros: bár ezen adatokat még nem bizonyították a hatóságok, de több kutatás szerint a gyomirtószer rákkeltő hatású, és a reprodukciós szervekre, valamint a hormonháztartása is rendkívül negatívan hat.

A víz szennyezettebb, mint gondoltuk

A portál közérdekű adatigénylés keretében hozzáfért bizonyos információkhoz a gyomirtószerrel kapcsolatban. Mint kiderült, az Országos Vízügyi Főigazgatóság már 2019-ben elrendelte, hogy ellenőrizzék a hazai vizeket, hogy kiderüljön hol és milyen mértékben van jelen a glifozát.

A több ezer mintavétel azt igazolta, hogy akkor a Magyarország teljes területéről begyűjtött és vizsgált minták 14 százalékában volt jelen a glifozát, és ezek 2,5 százalékában a határérték feletti mennyiséget mértek.Az azonban lényeg információ, hogy ezek az adatok a szennyezettségi határértékekre vonatkoztak, ami az ivóvíz biztosítása érdekében fontos, de nem egészségügyi határértékről van szó. Ez utóbbit egyelőre sem Magyarország, sem az Európai Unió nem határozta meg, így a gyomirtószer használatát sem tiltották be, sőt 2033-ig meghosszabbították az engedélyét.

Aggasztó, hogy a mérgező anyag mélyen a talajban, illetve a forrásvizekben is jelen van. Nem sok esély van arra, hogy mellőzzék a használatát, mivel hatásos a gyomirtásban, bár számos más növényt is tönkretesz. Emellett az a fontos érv is mellette szól, hogy kedvező az ára, ami a mezőgazdaságban is lényeges, hiszen nagy mennyiség felhasználására van szükség.

A szakemberek szerint az is komoly veszélyt jelent, hogy a glifozát könnyen bekerülhet az emberi szervezetbe, nemcsak a szennyezett víz által, hanem akár a növények által is, amelyek szintén szennyezettek lehetnek. Nem véletlen, hogy Európa számos országában a lakosság közel 100 százalékánál kimutatható volt a vizeletmintákból a glifozát jelenléte. Mindez hossz távon rengeteg problémát eredményezhet.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)