Sikerült megelőzni a környezeti katasztrófát a Ráckevei-Dunán
Napokon át tartó, éjjel-nappali munkával sikerült a folyóág oxigénszintjét megemelni.
Befejezi a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság (Kdvvizig) a Ráckevei-Soroksári Dunán levegőztetését, miután a mellékág oldott oxigénszintje elérte az elvárt szintet – írja a Pecaverzum.hu a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság közleménye alapján.
Mint ismert, július 31-én, vasárnap a műszaki ügyeletre bejelentés érkezett, hogy Dunaharaszti térségében kisebb testű halak pipálása tapasztalható. A vízminőségi mérések sajnos igazolták, hogy a kritikus szakaszon messze elmaradnak a paraméterek a halélettani szempontból minimálisan szükséges 2-3 mg/liter oldott oxigénszinttől.
A szakemberek a vízminták alapján azonnali beavatkozással igyekeztek a víz minőségét javítani, a halak tömeges pusztulását megelőzni. A napokon át tartó, éjjel-nappali munkának meglett az eredménye: mostanra a Duna-ág teljes szakaszán legalább 4-5 mg/liter oldott oxigénszintet mértek a vízügyi munkatársak.
„A beavatkozással jelentős mennyiségű halállományt sikerült megmenteni. Bízunk benne, hogy az elkövetkező időszakban a víz oxigénszintje a most mért értékek felett marad a Duna-ág teljes szakaszán”
– fogalmaztak a közleményben.
Ahogyan arról portálunk is beszámolt: a szennyezés a Dél-pesti Szennyvíztisztító Telepről folyt a mellékágba, mivel a telepnek nincsen záportározó-kapacitása. Emiatt korábban már többször előfordult, hogy csapadékos események idején a rendszerből szennyvíz kerül a folyóba.
A káresemény során az elsődleges közlések szerint 1-1,5 tonna hal pusztulhatott el.
(Folyik a Ráckevei-Duna levegőztetése. Fotó: Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság)