Pusztai Erzsébet a Semmelweis tervről
A kormány még az idén megkezdi az egészségügyi intézményrendszer átalakítását. Állami egészségszervezési központot hoz létre, amely nyolc nagytérségi igazgatóságot irányíthat. Az ellátás a megyék rendszerét csak lazán követő 1-1,5 milliós térségi egységekre épül. Pusztai Erzsébet egészségpolitikai szakértőt, az Antall-kormány népjóléti államtitkárát BARÁT JÓZSEF kérdezte.
– Ne legyen illúziónk: máris érezhető, hogy az egészségügy lejtmenetben van - figyelmeztet az interjúban a volt MDF-es politikus. Pusztai Erzsébet szerint a kormány új egészségügyi koncepciójában vannak jó gondolatok, de az alapkérdések nem világosak. – Milyen rendszert akarunk? Mitől működik majd az a rendszer? Mennyi pénz kell rá? Miért lesz érdeke az orvosnak, hogy itthon maradjon? Egyik kérdésre sincs válasz - mondta lapunknak a volt miniszter.
Pusztai Erzsébet közölte: nem látja, hogy ez a rendszer mitől lenne jó az orvosoknak, és főként miért lenne jó a betegeknek. – Éppen a központosított rendszer volt az oka annak, hogy roppant módon megnőtt a paraszolvencia, s eltorzult az ellátórendszer szerkezete - mondta az egészségpolitikai szakértő.
– Az állami ellátórendszer – ha sürgősen nem történik változás – egyre kevesebb, egyre türelmetlenebb, egyre hajszoltabb orvossal, egyre rosszabb színvonalon fogja ellátni azokat, akiknek nincsen lehetőségük máshová menni. Az elmúlt években folyamatosan azt hallottuk, hogy azért kell az állami egészségügyi szolgálat, nehogy véletlenül megkettőződjön az egészségügyi ellátás. Közben azonban mindazzal, amit tettek – és mindazzal, amit nem tettek meg, pedig kellett volna –, éppen azt siettették, hogy a gazdagok számára egy új rendszer jöjjön létre - mondta a szakértő, aki hozzátette: lenne lehetőség a hazai egészségügy fejlesztésére - ha ésszel csinálnánk.
A teljes interjút a csütörtökön megjelenő 168 Órában olvashatják.