Püspök úr téved
Székely János püspök a Magyar Kurír katolikus hírportálon azt állítja, hogy azért vették össztűz alá hazánkat, mert a kormány „olyan alapvető emberi értékek mellé állt, amelyeket ma sokan lerombolni szeretnének. Az alkotmány Isten nevével kezdődik, a magzat életét védelem illeti meg a fogantatástól kezdve, a házasság intézménye férfi és nő között létrejött életszövetség”.
Püspök úr téved, mert a nemzetközi sajtó és a kormányok nem ezen gondolatok miatt zúdítottak össztüzet hazánkra, hanem a kormány, az Országgyűlés olyan döntései miatt, amelyek a keresztény értékrendet is sértik. Ennek alapján a bírálók helytelennek tartják azt, hogy az alaptörvény bebetonozza a gazdagokat segítő, szegényeket sújtó 16 százalékos szja-t.
II. János Pál pápa 1993-ban megfogalmazta, hogy „amikor az emberek gyengék, szegények és védtelenek, kötelességem felemelni a hangomat védelmükben”. Székely János püspök is bizonyára látja, hogy hazánkban nő a szegénység, a polarizáció, egyre nagyobb a jövedelemkülönbség az élet napos oldalán lévők és a szegények között.
XVI. Benedek pápa a magyar alaptörvénnyel kapcsolatban korábban hangsúlyozta: „Kívánatos, hogy az új alkotmányt a keresztény értékek ihlessék.” Székely Jánosnak figyelmébe ajánlom J. H. Dresének, a Belgiumban élő neves professzornak a Vatikánban elhangzott gondolatát, amely szerint „azt várom a katolikus egyháztól, hogy kérlelhetetlenül emlékeztessen arra a különös figyelemre, amelyet Jézus Krisztus mindennapi élete során és tanításaiban a legszegényebbekre, a legelesettebbekre fordított”.
A 2012. január 1-jéig érvényben lévő alkotmány 70/E paragrafusa szerint „az állampolgároknak joguk van a szociális biztonsághoz: öregség, betegség, rokkantság, özvegység, árvaság és önhibájukon kívül bekövetkezett munkanélküliség esetén a megélhetésükhöz szükséges ellátásra jogosultak”. Ez a tény a keresztény értékrenddel teljesen összhangban van, azonban a 2012-től érvényben lévő új alaptörvényben ez a biztonságnál nincs rögzítve.
Summa summarum: a kormány döntései sértik a keresztény értékrendet. Ezért nem értem, hogy Székely János miért áll ki a kormány ezen döntései mellett.
Takács Imre
Hajdúszoboszló