Két Erzsébet híd súlyának felel meg a Puskás Arénába épített acél – Novemberre elkészülhet az új nemzeti stadion

Sajtóbejáráson mutatták be az impozáns méretű építményt, amely a 2020-as futball Európa-bajnokság egyik helyszíne lesz.

2019. április 2., 18:24

Szerző:

Akár határidő előtt, azaz már idén november 15-én átadhatják az új Puskás Arénát - jelentette be a budapesti építkezés helyszínén tartott, Tarlós István főpolgármester társaságában tett keddi sajtóbejáráson Csányi Sándor, a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) elnöke. A sportvezető szerint, ha a munkálatok ilyen ütemben haladnak, a magyar válogatott mérkőzésével avathatják fel a Hungária körúti stadiont, amely a 2020-as futball Európa-bajnokság egyik helyszíneként is szolgál. Ha a kivitelező nem tudja tartani az időpontot, akkor kettős rangadóval nyitják meg a stadiont.

Fürjes Balázs, az építés irányításáért felelős kormánybiztos kiemelte, a múlt iránti tisztelet fényében a régi stadion helyén, a Toronyépület megtartásával épül az új, amely küllemében is a régit idézi, ráadásul az elbontott anyagokat - szó szerint - beleépítették az új arénába.

Csányi Sándor, Fürjes Balázs és Tarlós István (balról jobbra)

A kormánybiztos szerint fontos szempont volt, hogy „igazi, XXI. századi aréna valósuljon meg”, azaz a közönség gyorsan és könnyen közlekedjen, a lelátó meredeken íveljen fel, ezzel elősegítve a „katlanhangulatot”, illetve így közelebb legyenek a nézők a küzdőtérhez. Szintén alapvetőnek tartotta, hogy a 67 ezer férőhelyes stadion teljesen fedett lesz.

Az építmény méretei magyar viszonylatban is monumentálisnak számítanak. Ezt néhány érdekes adat is érzékelteti:

  • A stadionba épített 10 000 tonnás acélszerkezet kettő Erzsébet híd súlyának felel meg.
  • 12 000 köbméter vasbetont használtak fel havonta az építkezésen.
  • 26 kilométernyi cölöpöt fúrtak le, amit ha vízszintesen helyeztek volna el, akkor a Puskástól elérne Százhalombattára.
  • 1700 kilométer a beépített kábelek hossza, amit, ha a Puskástól kifeszítenénk, messzebbre érne el, mint London vagy Barcelona.
  • Naponta 1400-an dolgoznak az építkezésen.
  • 16 darab toronydarut használnak.
  • 36 000 darab lámpatestet építenek be.
  • a küzdőtér mérete 11 000 négyzetméter, az építmény maga 52 méter magas.
  • 27 lift, 38 lépcsőház lesz a stadionban.
  • Összesen csaknem 1 kilométer hosszú lesz a stadion 45 büféjében a kiszolgálópultok hossza.
Fürjes Balázs: ütemszerűen és költségemelkedés nélkül Az épülő Puskás Aréna
Fotó: Illyés Tibor

De mennyibe is került mindez? A sajtóbejáráson Fürjes Balázs elmondta, hogy nemzetközi szinten átlagos árból kívánták megvalósítani a létesítményt, ennek érdekében nyílt EU-s pályázatot hirdettek, amelyből a legolcsóbbat választották.

Így a Puskás Aréna áfa nélkül nettó 142 milliárd forintból épül fel.

A kormánybiztos hozzátette: a kivitelező napi 142 millió forint kötbért köteles fizetni csúszás esetén. Az építkezés szerződésben rögzített határideje idén november 25.

Mint ismert, a jövő évi futball Európa-bajnokságon, amelyet rendhagyó módon 12 ország egy-egy városában rendeznek, a Puskás Aréna három csoportmérkőzésnek és egy nyolcaddöntőnek ad otthont. Amennyiben a magyar válogatott is résztvevő lesz, akkor legalább két találkozóját hazai pályán játszhatja a csoportkörben.

Azonban a kormánybiztos kiemelte, hogy a Puskás Aréna nem csak a futball otthona lesz.

  • A stadionban nagyszabású koncertek, fesztiválok megtartása válik lehetővé, világhírű előadók Budapestre hívásával. A magasabb nézőszámnak köszönhetően többfelé oszlik majd el a koncertek költsége, így olcsóbbak lehetnek a jegyárak
  • Az 1500 férőhelyes konferenciaterem nemzetközi konferenciák helyszíne lehet
  • A Toronyépület múzeumként funkcionál majd, elsőként a névadóról, Puskás Ferencről nyílik itt kiállítás jövő tavasszal
  • A Puskás Aréna e-sport helyszínként is szolgál majd.