Prőhle Gergely: Akkor is a polgári oldalhoz tartozom, ha ebben a politikai családban is van részeges rokon

2019. január 31., 11:57

Szerző:

Prőhle Gergely, a Petőfi Irodalmi Múzeum tavaly leváltott főigazgatója, majd a Habsburg Ottó Alapítvány nemrég kinevezett ügyvezetője interjút adott a Magyar Narancsnak, amelyben a kormányhoz fűződő viszonyáról, a propagandáról és a felmentéséről is beszélt.

Prőhle Gergelynek októberben kellett távoznia a múzeum éléről, miután a kormánypropaganda több cikkben is nehezményezte a PIM egyik, a Tanácsköztársaság időszakával foglalkozó kiállítását. Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere a cikkek után bejelentette, hogy új pályázatot írnak ki a főigazgatói posztra.

Prőhle Gergely
Fotó: Kovalovszky Dániel

Az interjúban Prőhle elmondta, hogy a kormánypropaganda futtatása még nem zárja ki, hogy polgárinak mondja az Orbán-kormányt.

Arra a kérdésre, hogy pontosan tudja-e, hogy a távozása körül mi történt a háttérben, azt felelte, hogy a kulturális élet méregkeverői vagy inkább szakácsai (Szakács Árpád a Magyar Időkben megjelent, a „kultúrharcot" meghirdető sorozatában támadta Prőhlét) sokfelé mozognak, úgyhogy száz százalékosan nem biztos a történtekben.

Úgy gondolja, hogy azért vezethetett politikai döntéshez az ügy, mert karakteres ellenvéleményt fogalmazott meg, miután a kormánysajtóban azzal támadták a múzeumot, hogy túl sok liberális szerzőt hívnak meg. Prőhle véleményét azóta sem bánja.

A kormányzati médiában visszatérő elem a liberálisok kulturális hegemóniája, és hogy elnyomják a konzervatív művészeket. Prőhle szerint viszont elnyomásról nincs szó, az elmúlt évek támogatásainak fényében furcsa is lenne ezt állítani.

Arra a felvetésre, hogy egyeseket az őrületbe kerget, ha bizonyos antológiákból kimaradnak, azt felelte, hogy ez a piacra jutásról szól, ezért mindenféle sértettséget okoz. Meglátása szerint ezt a helyzetet a harmadik kétharmadra hivatkozva durva politikai eszközökkel megváltoztatni inkább kontraproduktív. Szerinte nem szabad a szerzők politikai nézeteiből kiindulni, mert az sok kiváló olvasmánytól fosztana meg minket.

A kormány sorosozásával kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy meg kell különböztetni a szlogeneket a tartalmaktól. Hozzátette, hogy a felgyorsult kommunikációhoz való alkalmazkodás keményebb eszközöket hozott a tömegek megszólításában.

Ezzel együtt az ilyen mértékű sorosozás nem az ő ízlése.

Azt is elmondta, hogy van a kormánytagok között olyan, akivel még jóban van, és van, akivel nincsen. Véleménye szerint nehéz olyan pártot, szervezetet találni, amivel maradéktalanul egyet lehet érteni, de ő akkor is a polgári oldalhoz tartozik, ha azt látja, hogy ebben a politikai családban is van részeges rokon.

Arra a kérdésre, hogy igazságtalanságnak tartja-e, ami vele történt, azt válaszolta, hogy Gulyás Gergely miniszternek volt igaza, aki méltánytalanságot említett vele kapcsolatban.